Hladké terasové prkno 22*140 Garapa, původem z Brazílie (brazilský jasan). Garapa se stává stále oblíbenějším a častěji používaným materiálem v architektuře zahrad. Na rozdíl od kamene působí teplým dojmem a spolu se zeleným trávníkem či bazénem vytváří nenapodobitelnou kombinaci. Barva této dřeviny je zlatá až zlato - žlutá s různorodými odstíny. Má lepší vlastnosti než Massaranduba a vyznačuje se dobrou stabilitou, pevností a trvanlivostí. Jako jedna z mála exotických dřevin Garapa na slunci netmavne a sestava krásně jemně krémově nažloutlá. Velmi neocenitelnou vlastností je neuvoľňování pigmentu.

Počáteční vyplavování barviva se projevuje ve velmi malé míře. Časem se však i u této dřeviny vlivem UV záření projeví změna šedého odstínu. Surové dřevo voní mandlemi. Dřevo má vysokou přirozenou odolnost. Laboratorní výsledky potvrdily jeho vynikající odolnost vůči stromokazným houbám. Odolává extrémním povětrnostním podmínkám. Garapa je citlivá na cement a na řasy.

Názov a původ:

  • Obchodní název: Garapa
  • Botanický název: Apuleia leiocarpa
  • Rodina: Caesalpiniaceae
  • Krajina původu: Tropická južní Amerika

Popis:

  • Běl: žluto-bílá
  • Jádro: žlutobéžové až žlutohnědé
  • Vlákna: rovné, místy točité do sebe zapadající
  • Textury / Kresba: strední

Do poznámky prosím uveďte požadovanou délku prken. Obratem Vás budeme informovat, zda požadované množství délek je momentálně skladem. Cena uvedena za 1 metr čtvereční. 

Parametry

Parametr Popis
Materiál Dřevo
Dřevina Garapa
Profil 22 x 140
Dodávané délky mm 2150 | 2460 | 2770 | 3070 | 3370 | 3670 | 3970
Výška +/- 1 mm 22
Šířka +/- 2 mm 140
Počet kusů v balení 4
Jakostní třída dle DIN EN 3050-2 1
Ošetření Bez povrchové úpravy
Třídění FAS
Povrch Obě strany hladké
Třída odolnosti 2
Stabilita 3
Tvrdost 4
Hustota při 12% vlhkosti kg/m3 790
Celkové tangenciální sesychání % 7,5
Celkové radiální sesychání % 4,2
Pevnost v tlaku N/mm2 63
Sušení KD
Původ Jižní Amerika

Přiložené soubory

Drevene terasy.pdf (593 kB)
Návod k montáži

Dřevěná terasa Garapa 22*140

Produkt již není v nabídce

Věnujte prosím pozornost alternativním
produktům níže na této stránce,
pokud jsou uvedeny


Popis zboží

Na 1 m2 terasy je třeba cca 3 bm podkladových hranolů a cca 36 vrutů.

Dodávané délky prken mm Plocha prkna v m2
2150 0,301
2460 0,344
2770 0,388
3070 0,430
3370 0,472
3670 0,514
3970 0,556
 

Ošetřování: I když je Garapa velmi odolná dřevina a nevyžaduje chemické ošetření, napuštění a opětovné ošetřování vhodným ošetřovacím přípravkem či olejem výrazně prodlužuje její životnost. To také zpomalí šednutí dřeviny a zajistí příjemný červeno hnědý odstín. Jsou li konce prken i podkladních roštů ošetřeny a "uzavřeny" voskem či parafínem, zamezíte absorbci vlhkostí nebo naopak rozpraskávání dřeva v koncích tzv. čelech. Ošetřete parafínem či voskem proto během instalace konce prken které jsou zkráceny a zaříznuty.

Skladování: Během skladování dbejte, aby dřevo nebylo vystaveno přímému slunečnímu záření, dešti, sněhu a dalším vnějším vlivům. Bylo dobře zakryto nebo nejlépe uskladněno v zastřešených nevytápěných prostorách s hodnotami relativní vlhkostí vzduchu shodnými s venkovní vlhkostí. Přitom zajištěno dostatečné proložení dřeva proklady kvůli ventilaci vzduchu a zamezení tvorby plísní. Při nedodržení těchto doporučení může docházet při skladování ke kroucení deformaci nebo jiným změnám dřeva.

Montáž:
Podkladové hranoly použijte ze stejné, nebo kvalitnější dřeviny jako prkna, dodržujte jejich osovou rozteč max. 45 cm, směr pokládky kolmo k přilehlé stavbě a vyspádování cca 1% a cca 1% ve směru prken, spadajících směrem od objektu. Podklad musí být pevný či zhutněný, aby nedocházelo k propadu hranolů a jejich dlouhodobému vlhnutí. V případě zhutněného podkladu doporučujeme použití štěrkové lože frakce 8/16 nebo 16/22 mm, při pokládce na pevný podklad je vhodné použít pod podkladové hranoly gumové podložky. Prkna před montáží k podkladovým hranolům předvrtejte a zahlubte proti možným otřepům kolem hlavy vrutu, předejdete tak vzniku prasklin v místě uchycení, které se mohou při prudkých změnách počasí a mrazech dále zvětšovat. K montáži desek použijte nerezové vruty 5x60 mm a to vždy ve dvojici. Každý vrut musí být vzdálen nejméně 5 cm od konců prken a 1,5 cm od jejich krajů. Přesah na konci prkna by však neměl být větší než 5 cm. Mezi jednotlivými prkny dodržujete dilatační spáru cca 0,5 cm, pomocí vymezovače spár, v případě, že je napojujete za sebou pak 0,5 cm na běžný metr délky prkna (prkno 3 m - dilatační spára 1,5 cm).

Rozdíly v barvě & fládrování jsou přírodní vlastnosti dřeva a to je třeba je tolerovat. K typickým vlastnostem modřínu sibiřského i evropského patří sklon k tvorbě podélných trhlin a ronění pryskyřice, které se může vyskytnout při pokládce i po dokončení.

Třídění:
Aby se podchytily chyby ve třídění, kterým nelze zabránit, platí předpisy pro třídění vždy pouze pro 95% dodávky; tzn. maximálně 5% počtu kusů může vykazovat nepatrné kvalitativní odchylky.

Pohledová strana:
Vždy před koupí materiálu se ujistěte, že chcete správně zvolit pokládku terasových prken pohledovou stranou jako stranou pochozí.

Záruky:
Záruka se nevztahuje na mechanická poškození, násilné či neodborné zacházení, vznik výsušných trhlin a na další vady způsobené neodborným zásahem. Záruka se nevztahuje na menší deformace vlivem točitého růstu dřeva, které se bez větších problémů srovná při montáži terasových dílců na předem připravený rošt a které žádným způsobem nenaruší funkčnost terasy. Stejně tak dodavatel neodpovídá za vady vzniklé v důsledku nevhodné montáže, údržby, čištění a chemického poškození nebo škody způsobené nadměrným suchem či ohněm.

Trhliny na pohledové straně (ne probíhající skrz tloušťku prkna) do max. 1/3 délky prkna smí být obsaženy. Koncové trhliny až po šířku prkna jsou přípustné. K typickým vlastnostem patří sklon k tvorbě podélných trhlin, kroucení a ronění pryskyřice, které se může vyskytnout i při pokládce. Smolníky a jádrovnice jsou v přiměřeném poměru přípustné.

Diskuze


Zboží ještě nebylo okomentováno, buďte první.


Přidat reakci

Vaše jméno*
 
Váš e-mail*
   
Zasílat příspěvky na tento e-mail
Text komentáře*
 
Ochrana proti spamu vložte 3 znaky z obrázku*:
image  
* povinné položky

*  


Dotaz na prodavačepresmerovat_automaticky