Terasové prkno IPE 21*145, s oběma stranami hladkými. IPE (brazilský ořech) exotická dřevina pocházející ze střední a jižní Ameriky. Dřevo Ipe představuje nejvyšší kvalitu, životnost, vynikající výkon, neuvěřitelná krása.

Ipe je velmi populární pro venkovní decking, kde je na špičce volby pro venkovní terasu prémiové kvality. Důvodem je skutečnost, že Ipe dřevo má podstatně nižší náklady na údržbu a výměnu v průběhu času ve srovnání s jakýmkoli jiným materiálem. Fyzikální vlastnosti Ipe převyšují jakékoli jiné dřevo komerčně dostupné. Kromě jedinečné tvrdosti a hustoty, zaujme minimálním sesycháním, nádhernou kresbou. Ipe je neuvěřitelně těžké dřevo, tmavé barvy, jádrové olivově hnědé až načernalé, někdy se zabarvením do červena nebo oranžova, často se světlejší nebo tmavší strukturou, pokryté žlutým práškem (lapachol).

Dřevo Ipe před první úpravou nechat min. 6 měsíců zvětrat, aby došlo k přirozenému úbytku obsažených látek a dřevo bylo tak připraveno k přijmutí olejového nátěru. Po této době pro zachování původní barvy je vhodné dřevo ošetřit a jako nejvhodnější ošetření doporučujeme 2 nátěry jedním z Osmo olejů na dřevo s pigmentovým základem. 

Název a původ:

  • Obchodní název: Ipe
  • Botanický název: Tabebuia spp.
  • Rodina: Bignoniaceae
  • Země původu: Střední a tropická Jižní Amerika

Popis:

  • Běl: žlutobílá
  • Jádro: od olivově zelené až po tmavohnědou
  • Vlákna točité, do sebe zapadající
  • Textura / Kresba: jemná až střední

Parametry

Parametr Popis
Materiál Dřevo
Dřevina Ipe
Profil 21 x 145
Dodávané délky mm 2160 | 2460 | 2760 | 3070 | 3370 | 3680 | 3970 | 4280 | 4580 | 4880 | 5200
Výška +/- 1 mm 21
Šířka +/- 2 mm 145
Jakostní třída dle DIN EN 3050-2 1
Ošetření Bez povrchové úpravy
Třídění Standard & Better
Povrch Obě strany hladké
Třída odolnosti 1
Stabilita 4
Tvrdost 5
Hustota při 12% vlhkosti kg/m3 1050
Celkové tangenciální sesychání % 6,4
Celkové radiální sesychání % 5,1
Pevnost v tlaku N/mm2 95
Původ Střední a jižní Amerika

Přiložené soubory

Drevene terasy.pdf (593 kB)
Návod k montáži

Dřevěná terasa IPE 21*145

Produkt již není v nabídce

Věnujte prosím pozornost alternativním
produktům níže na této stránce,
pokud jsou uvedeny


Popis zboží

Na 1 m2 terasy je třeba cca 2,5 bm podkladových hranolů a cca 36 vrutů.

Dodávané délky prken mm Plocha prkna v m2
2160 0,313
2460 0,357
2760 0,400
3070 0,445
3370 0,489
3680 0,534
3970 0,576
4280 0,621

 

Ošetřování: I když je Ipe velmi odolná dřevina a nevyžaduje chemické ošetření, napuštění a opětovné ošetřování vhodným ošetřovacím přípravkem či olejem výrazně prodlužuje její životnost. To také zpomalí šednutí dřeviny a zajistí příjemný červeno hnědý odstín. Jsou li konce prken i podkladních roštů ošetřeny a "uzavřeny" voskem či parafínem, zamezíte absorbci vlhkostí nebo naopak rozpraskávání dřeva v koncích tzv. čelech. Ošetřete parafínem či voskem proto během instalace konce prken které jsou zkráceny a zaříznuty.

Skladování: Během skladování dbejte, aby dřevo nebylo vystaveno přímému slunečnímu záření, dešti, sněhu a dalším vnějším vlivům. Bylo dobře zakryto nebo nejlépe uskladněno v zastřešených nevytápěných prostorách s hodnotami relativní vlhkostí vzduchu shodnými s venkovní vlhkostí. Přitom zajištěno dostatečné proložení dřeva proklady kvůli ventilaci vzduchu a zamezení tvorby plísní. Při nedodržení těchto doporučení může docházet při skladování ke kroucení deformaci nebo jiným změnám dřeva.

Montáž:
Podkladové hranoly použijte ze stejné, nebo kvalitnější dřeviny jako prkna, dodržujte jejich osovou rozteč max. 45 cm, směr pokládky kolmo k přilehlé stavbě a vyspádování cca 1% a cca 1% ve směru prken, spadajících směrem od objektu. Podklad musí být pevný či zhutněný, aby nedocházelo k propadu hranolů a jejich dlouhodobému vlhnutí. V případě zhutněného podkladu doporučujeme použití štěrkové lože frakce 8/16 nebo 16/22 mm, při pokládce na pevný podklad je vhodné použít pod podkladové hranoly gumové podložky. Prkna před montáží k podkladovým hranolům předvrtejte a zahlubte proti možným otřepům kolem hlavy vrutu, předejdete tak vzniku prasklin v místě uchycení, které se mohou při prudkých změnách počasí a mrazech dále zvětšovat. K montáži desek použijte nerezové vruty 5x60 mm a to vždy ve dvojici. Každý vrut musí být vzdálen nejméně 5 cm od konců prken a 1,5 cm od jejich krajů. Přesah na konci prkna by však neměl být větší než 5 cm. Mezi jednotlivými prkny dodržujete dilatační spáru cca 0,5 cm, pomocí vymezovače spár, v případě, že je napojujete za sebou pak 0,5 cm na běžný metr délky prkna (prkno 3 m - dilatační spára 1,5 cm).

Rozdíly v barvě & fládrování jsou přírodní vlastnosti dřeva a to je třeba je tolerovat. K typickým vlastnostem modřínu sibiřského i evropského patří sklon k tvorbě podélných trhlin a ronění pryskyřice, které se může vyskytnout při pokládce i po dokončení.

Třídění:
Aby se podchytily chyby ve třídění, kterým nelze zabránit, platí předpisy pro třídění vždy pouze pro 95% dodávky; tzn. maximálně 5% počtu kusů může vykazovat nepatrné kvalitativní odchylky.

Záruky:
Záruka se nevztahuje na mechanická poškození, násilné či neodborné zacházení, vznik výsušných trhlin a na další vady způsobené neodborným zásahem. Záruka se nevztahuje na menší deformace vlivem točitého růstu dřeva, které se bez větších problémů srovná při montáži terasových dílců na předem připravený rošt a které žádným způsobem nenaruší funkčnost terasy. Stejně tak dodavatel neodpovídá za vady vzniklé v důsledku nevhodné montáže, údržby, čištění a chemického poškození nebo škody způsobené nadměrným suchem či ohněm.

Trhliny na pohledové straně (ne probíhající skrz tloušťku prkna) do max. 1/3 délky prkna smí být obsaženy. Koncové trhliny až po šířku prkna jsou přípustné. K typickým vlastnostem patří sklon k tvorbě podélných trhlin, kroucení a ronění pryskyřice, které se může vyskytnout i při pokládce. Smolníky a jádrovnice jsou v přiměřeném poměru přípustné.

Diskuze


Zboží ještě nebylo okomentováno, buďte první.


Přidat reakci

Vaše jméno*
 
Váš e-mail*
   
Zasílat příspěvky na tento e-mail
Text komentáře*
 
Ochrana proti spamu vložte 3 znaky z obrázku*:
image  
* povinné položky

*  


Dotaz na prodavačepresmerovat_automaticky