Massaranduba 21*140 je velmi těžké a tvrdé dřevo s odpovídajícími pevnostními vlastnostmi,  vyskytující se v severní až střední části Jižní Ameriky a ve střední Americe. Massaranduba se používá jako obzvláště silně namáhané stavební dřevo ve venkovních prostorách, jako jsou terasy, pro silně zatížitelné podklady, vyznačující se vysokou tvrdostí, trvanlivostí (1. třída trvanlivosti), hustotou (1200 kg/m3), výraznou červenohnědou barvou, která postupem času ztmavne až do černé. Dřevina se vyznačuje poměrně vysokou sesychavostí - až do 10% a je nevhodná pro použití na siding (obklad). Neviditelný spoji pomocí Sihga DielenFix. Díky umělému sušení 16 - 18% je Massaranduba rozměrové stálejší a stabilnější. Doporučujeme dilatace mezi jednotlivými prkny 5 - 7 mm. Materiál po položení zaznamenává již malé rozměrové změny.

Název a původ:

  • Obchodní název: Massaranduba
  • Botanický název: Manilkara spp.
  • Rodina: Sapotaceae
  • Země původu: Tropická jižní Amerika

Popis:

  • Běl: růžovobéžová
  • Jádro: tmavočervenohnedé, místy narůžovělé, vlákna rovné
  • Textura / Kresba: jemná

Výhody:

  • V čerstvém stavu masově červené, šedo - červenohnědé, tmavě- červenohnědé, částečně též purpurověhnědé, časem ztmavne
  • Vysoká odolnost

Použití: Prkna jsou určena především pro podlahové použití na balkónech, terasách a dalším obdobným účelům v exteriéru. Ideální například pro terasy k rodinným domům či kulturním zařízením.

Pohledová strana jemně vroubkovaná. Cena uvedena za 1 metr čtvereční.

Parametry

Parametr Popis
Materiál Dřevo
Dřevina Massaranduba
Vlhkost 16-18%
Profil 21 x 140
Dodávané délky mm 2135 | 2440 | 2755 | 3050 | 3355 | 3650 | 3970 | 4270 | 4580 | 4880
Výška +/- 1 mm 21
Šířka +/- 2 mm 140
Jakostní třída dle DIN EN 3050-2 1
Ošetření Bez povrchové úpravy
Třídění Standard & Better
Povrch P na jedné straně jemné drážkování, druhá hladká
Pohledová strana Jemně drážkovaná
Třída odolnosti 1-2
Stabilita 2
Tvrdost 5
Hustota při 12% vlhkosti kg/m3 1100
Celkové tangenciální sesychání % 9,4
Celkové radiální sesychání % 7,1
Pevnost v tlaku N/mm2 90
Původ Jižní Amerika

Přiložené soubory

Drevene terasy.pdf (593 kB)
Návod k montáži

Dřevěná terasa Massaranduba 21*140

Produkt již není v nabídce

Věnujte prosím pozornost alternativním
produktům níže na této stránce,
pokud jsou uvedeny


Popis zboží

Na 1 m2 terasy je třeba cca 3 bm podkladových hranolů a cca 36 vrutů.

Dodávané délky prken mm Plocha prkna v m2
2135 0,299
2440 0,342
2755 0,386
3050 0,427
3355 0,470
3650 0,511
3970 0,556
4270 0,598
 

Ošetřování: I když je Massaranduba velmi odolná dřevina a nevyžaduje chemické ošetření, napuštění a opětovné ošetřování vhodným ošetřovacím přípravkem či olejem výrazně prodlužuje její životnost. To také zpomalí šednutí dřeviny a zajistí příjemný červeno hnědý odstín. Jsou li konce prken i podkladních roštů ošetřeny a "uzavřeny" voskem či parafínem, zamezíte absorbci vlhkostí nebo naopak rozpraskávání dřeva v koncích tzv. čelech. Ošetřete parafínem či voskem proto během instalace konce prken které jsou zkráceny a zaříznuty.

Skladování: Během skladování dbejte, aby dřevo nebylo vystaveno přímému slunečnímu záření, dešti, sněhu a dalším vnějším vlivům. Bylo dobře zakryto nebo nejlépe uskladněno v zastřešených nevytápěných prostorách s hodnotami relativní vlhkostí vzduchu shodnými s venkovní vlhkostí. Přitom zajištěno dostatečné proložení dřeva proklady kvůli ventilaci vzduchu a zamezení tvorby plísní. Při nedodržení těchto doporučení může docházet při skladování ke kroucení deformaci nebo jiným změnám dřeva.

Montáž:
Podkladové hranoly použijte ze stejné, nebo kvalitnější dřeviny jako prkna, dodržujte jejich osovou rozteč max. 45 cm, směr pokládky kolmo k přilehlé stavbě a vyspádování cca 1% a cca 1% ve směru prken, spadajících směrem od objektu. Podklad musí být pevný či zhutněný, aby nedocházelo k propadu hranolů a jejich dlouhodobému vlhnutí. V případě zhutněného podkladu doporučujeme použití štěrkové lože frakce 8/16 nebo 16/22 mm, při pokládce na pevný podklad je vhodné použít pod podkladové hranoly gumové podložky. Prkna před montáží k podkladovým hranolům předvrtejte a zahlubte proti možným otřepům kolem hlavy vrutu, předejdete tak vzniku prasklin v místě uchycení, které se mohou při prudkých změnách počasí a mrazech dále zvětšovat. K montáži desek použijte nerezové vruty 5x60 mm a to vždy ve dvojici. Každý vrut musí být vzdálen nejméně 5 cm od konců prken a 1,5 cm od jejich krajů. Přesah na konci prkna by však neměl být větší než 5 cm. Mezi jednotlivými prkny dodržujete dilatační spáru cca 0,5 cm, pomocí vymezovače spár, v případě, že je napojujete za sebou pak 0,5 cm na běžný metr délky prkna (prkno 3 m - dilatační spára 1,5 cm).

Rozdíly v barvě & fládrování jsou přírodní vlastnosti dřeva a to je třeba je tolerovat. K typickým vlastnostem modřínu sibiřského i evropského patří sklon k tvorbě podélných trhlin a ronění pryskyřice, které se může vyskytnout při pokládce i po dokončení.

Třídění:
Aby se podchytily chyby ve třídění, kterým nelze zabránit, platí předpisy pro třídění vždy pouze pro 95% dodávky; tzn. maximálně 5% počtu kusů může vykazovat nepatrné kvalitativní odchylky.

Pohledová strana:
Vždy před koupí materiálu se ujistěte, že chcete správně zvolit pokládku terasových prken pohledovou stranou jako stranou pochozí.

Záruky:
Záruka se nevztahuje na mechanická poškození, násilné či neodborné zacházení, vznik výsušných trhlin a na další vady způsobené neodborným zásahem. Záruka se nevztahuje na menší deformace vlivem točitého růstu dřeva, které se bez větších problémů srovná při montáži terasových dílců na předem připravený rošt a které žádným způsobem nenaruší funkčnost terasy. Stejně tak dodavatel neodpovídá za vady vzniklé v důsledku nevhodné montáže, údržby, čištění a chemického poškození nebo škody způsobené nadměrným suchem či ohněm.

Trhliny na pohledové straně (ne probíhající skrz tloušťku prkna) do max. 1/3 délky prkna smí být obsaženy. Koncové trhliny až po šířku prkna jsou přípustné. K typickým vlastnostem patří sklon k tvorbě podélných trhlin, kroucení a ronění pryskyřice, které se může vyskytnout i při pokládce. Smolníky a jádrovnice jsou v přiměřeném poměru přípustné.

Diskuze


Zboží ještě nebylo okomentováno, buďte první.


Přidat reakci

Vaše jméno*
 
Váš e-mail*
   
Zasílat příspěvky na tento e-mail
Text komentáře*
 
Ochrana proti spamu vložte 3 znaky z obrázku*:
image  
* povinné položky

*  


Dotaz na prodavačepresmerovat_automaticky