Instalace stropních kazet: Řekneme vám, jak na to!

24. 4. 2018

Stropní kazety můžete znát třeba ze zámků, tehdy ovšem vypadaly úplně jinak než dnes, ale už tenkrát dělaly velkou parádu. Dnešní stropní kazety jsou vyráběny povětšinou z polystyrenu a existuje celá řada vzorů i barev. Díky široké škále výběru se tedy hodí v podstatě do každé domácnosti. Jejich instalace není náročná a můžete díky nim vytvořit vlastní, originální interiér, který vám budou všichni závidět.

Obložení stropu

Kam všude se stropní kazety hodí?

Jak již bylo řečeno, kazetové stropní podhledy se hodí vlastně do každého interiéru. Už jen proto, že můžete použít kazety bez vzorku. Pokud jste ovšem kreativnější a bohatší strop se do vašeho interiéru hodí, můžete s kazetami přímo kouzlit! Nejde jen o to vybrat správný vzor, ale můžete je i kombinovat a také čarovat s barvami. Kazety můžete pořídit buď už přímo barevné, nebo jen bílé a ty potom přebarvit dle vlastního uvážení.

A proč tedy využít právě stropní polystyrenové kazety?

 • Můžete jimi zakrýt nepěkný strop, který tím pádem nebudete muset vyrovnávat, ani nijak speciálně řešit, což vám ušetří čas i peníze.
 • Tímto způsobem lze snížit výšku stropu, což může místnost jednak zútulnit a jednak tím upravíte i akustiku celého prostoru.
 • Instalace je snadná a cena nepříliš vysoká.
 • Dobře se do takového stropu instaluje osvětlení, a to nejen lustr, protože do kazet se pro něj snadno vyřízne otvor, ale je možno tam nainstalovat i LED osvětlení.
 • Pod kazety se snadno skryjí veškeré elektrické rozvody, což je výhodné v tom, že nejsou vidět, ale navíc se dá strop kdykoliv rozebrat a snadno se k nim tedy dostanete, pokud budete potřebovat něco změnit.
 • Polystyrenové stropní kazety se snadno udržují a jsou i mechanicky odolné.

Obložení stropu

Jak lepit stropní kazety?

Pořád hovoříme o snadné instalaci, jenže co si pod tím představit? Nejlepší ze všeho bude, když se společně podíváme na to, jak se to vlastně dělá.

 1. ROZMĚŘENÍ STROPU - rčení "dvakrát měř, jednou řež" opravdu platí doslovně. I stropní kazety bude jistě potřeba zkrátit, hlavně ty okrajové, ale abyste mohli nakoupit správné množství, potřebujete znát plochu, na kterou kazety přijdou. Nezapomeňte změřit i obvod kvůli krajním lištám.
 2. NÁKUP MATERIÁLU - budeme potřebovat nejen kazety a lišty samotné, ale i lepidla a tmele. Jestliže hodláte kazety a lišty ještě před nalepením malovat, nezapomeňte na vhodné množství barev.
 3. PŘÍPRAVA STROPU - než začneme lepit, musíme si připravit strop, aby vše proběhlo tak, jak má. Nevadí nám nerovnosti, ani praskliny, ale co by nám dělalo neplechu, je prach, pavučiny, nebo jakékoli mechanické nečistoty, vlhkost a mastnota, takže těchto věcí se zbavíme. Jestliže plánujeme pod kazetovým stropním podhledem vést dráty, upevníme si je tam. Úplně na závěr natáhneme vždy z protějších rohů do diagonály dva provázky tak, aby nám vznikl přes celý strop kříž. Tímto trikem velice snadno zjistíme, kde je střed, odkud začneme lepit.
 4. SAMOTNÉ LEPENÍ - profesionálové to dělají tak, že nejprve přilepí okrajové lišty. Pokud ovšem lepíte poprvé, je jednodušší začít nejprve kazetami a lišty dolepit až naposled. Při lepení budete klidnější a lištami nakonec můžete pohodlně zakrýt případné nedokonalosti v krajích. Lepidlo naneseme na zadní stranu kazety tak, aby pokrylo většinu plochy a rozetřeme nejlépe zubovou stěrkou. Potom kazetu přiložíme ke stropu a pořádně přitlačíme jak k němu, tak co nejtěsněji k ostatním kazetám. Lepidlo, které vám po okrajích vyleze ven, okamžitě setřete vlhkým hadříkem, či speciálními čistícími ubrousky.
 5. KRAJNÍ KAZETY - s největší pravděpodobností je budete muset přeříznout. Na to je nejlepší pilka s jemnými zoubky, nebo zalamovací nožík. Pokuste se měřit co nejpřesněji, aby kazety maximálně vyplnily zbylé prostory. Pokud se vám to ale dokonale nepodaří, vůbec nic se neděje, lišty to zachrání.
 6. OKRAJOVÉ LIŠTY - naposled nalepte lišty. U těch platí stejná pravidla. Pořádně je přimáčkněte jak ke stropu, tak ke zdi, ale i k již nalepené liště, protože je budete potřebovat spojovat. Zbytky lepidla okamžitě otřete, protože jinak se jich už nezbavíte.

No a máte hotovo! Vidíte sami, že to není žádná věda. Tak vám přejeme hodně štěstí a vzhůru do práce!


Diskuze


Novinka ještě nebyla komentována, buďte první.


Přidat reakci

Vaše jméno*
 
Váš e-mail*
   
Zasílat příspěvky na tento e-mail
Text komentáře*
 
Ochrana proti spamu vložte 3 znaky z obrázku*:
image  
* povinné položky

*  
presmerovat_automaticky