Jak kombinovat barvy v interiéru? Nechte se inspirovat!

8. 8. 2016

Barvy do obývacího pokoje


Psychologie barev v interiéru se zabývá vlivem barev na naše fyzické a psychické rozpoložení. Každá barva na člověka působí jinak. Některé barvy dokážou dodat energii, jiné jsou uklidňující. Právě z těchto důvodů je důležité při zařizování bytu zvážit, kam kterou barvu zvolit. Které barvy jsou vhodné do ložnice a které do kuchyně či dětského pokoje?
 

Trendy barvy do kuchyně? Jednoznačně oranžová a červená!
 

Kuchyně už není jen místnost, kde se jídlo připravuje a vaří. V současné době slouží často také jako jídelna a místo, kde se schází celá rodina. Proto bychom měli zvážit, které barvy do kuchyně zvolíme. Nejvhodnější jsou barvy přírodní, vytvářející pocit domova - hnědá, béžová, jemná zelená či bílá.

Doplnit je můžeme pestrými barvami, například červenou a oranžovou. Obě tyto barvy stimulují žaludek, čímž podporují chuť k jídlu. Výrazné a pestré barvy doporučujeme vždy jako doplňkové. Rychle se okoukají. Navíc červená barva ve velkoplošných rozměrech má naprosto opačný efekt, než byste čekali – ubírá energii.

Abyste vytvořili co nejvíce příjemné prostředí, můžete k přírodním barvám zvolit laminátovou podlahu. Pokud si nejste jisti, zda vám podlaha bude do interiéru ladit, můžete si objednat několik vzorků a v klidu si doma vše promyslet.

Laminátová podlaha Dub Achensee F 74020 Egger Floorclic Solution

Kterým barvám do kuchyně se raději vyhnout? 
 

Při přemýšlení, jakou barvou vymalovat kuchyň, si dávejte pozor na červenou. Červená sice podporuje chuť k jídlu, začne-li být dominantní, může uspávat a ubírat energii. Při vybírání hlavní barvy vhodné do kuchyně proto raději sáhněte po jiných odstínech. Nedoporučujeme to také přehánět se zelenou. Pokud to se zelenou přeženete, můžete vyvolat nechuť k jídlu. Přeci jen, zelená je jedna z barev plísně. V jemných odstínech a v kombinaci například s bílou barvou však může vytvořit velmi útulné prostředí.

Vyzkoušet můžete také fialovou. Fialová je teď velmi oblíbená a řadí se mezi trendy barvy do kuchyně. Je neutrální a hodí se do každého pokoje. Ale i zde platí pravidlo, lepší méně než více.

Jak vymalovat kuchyň


Šedá a bílá: Moderní barvy v obývacím pokoji
 

Hledáte moderní kombinaci barev do obývacího pokoje? Co třeba bílá a šedá? Když tyto barvy dobře zkombinujete, například s doplňky v pastelových barvách, docílíte luxusního efektu. Bílá barva je teď hodně trendy. Pokud se bojíte, že to s bílou přeženete a celý pokoj bude vypadat jako nemocnice, zvolte tmavší podlahu. Šedý bytový koberec nebo PVC podlaha může být tou správnou volbou.

Jak vymalovat obývací pokoj


Do ložnice raději žlutou než červenou
 

Ložnice je místem odpočinku. Z toho důvodu by v ní neměly být žádné rušivé elementy. Výrazným a rušivým barvám do ložnice se raději vyhýbejte, mohly by způsobovat nespavost. V ložnici se většinou vyskytuje minimum nábytku a dekorací, přesto máte hodně možností, kde s barvami experimentovat – stěny, podlaha, rolety nebo polštáře.


Jakou barvou vymalovat ložnici? Zvolte světlejší barvy, které uklidňují. Uvidíte, že každé ráno se vám bude hned lépe vstávat a večer zase usínat. Tmavší a výraznější barvy nechte spíše na doplňky. A co taková fialová barva v ložnici? Když ji zvolíte jako barvu doplňků a nepřeženete to s ní, vytvoříte příjemné intimní prostředí. Fialová totiž podporuje libido a má nádech tajemna.

Pokud chcete v ložnici vytvořit oázu klidu, můžete vyzkoušet tapety s imitací stromů, bílý nábytek a doplňky v jemné zelené nebo tyrkysové barvě.Barvy do ložnice


Pusťte do dětského pokoje barvy!


Děti milují barvy – růžová, modrá, zelená, žlutá i všechny další mohou zdobit dětský pokoj. Některé však více, jiné méně. Při volbě barev do dětského pokoje si dávejte pozor na červenou a oranžovou. Jsou velmi výrazné a dominantní. Při dlouhodobém pobytu v jejich přítomnosti mohou být velmi rušivé a způsobit až agresivitu. Navíc, jak jsme již zmínili, červená na velkých plochách vysává energii a uspává. Pokud je ale zvolíte jako barvy doplňků, mohou pokoj pěkně ozvláštnit a zpestřit.

Vyvarujte se také hnědé, šedé a dalším tmavým barvám, které mohou na děti působit nudně a brzdit tak jejich kreativitu a hravost.


Jinak máte při zařizování poměrně volnou ruku. Barvy v dětském pokoji můžete mezi sebou kombinovat, nebo celý pokoj ladit jen ve dvou/třech barvách. Záleží na vás a preferencích vašeho dítěte. Při vybavování pokojíku nezapomeňte, že děti si hrají převážně na zemi. Proto je vhodné jim opatřit alespoň kousek dětského koberce, aby se nenachladili a pohodlně se jim hrálo.Jak vymalovat dětský pokoj
presmerovat_automaticky