Jak na obložení stropu a umělé trámy

21. 9. 2017

Možná si někteří váš při vyřčení slovního spojení "obložení stropu" představíte stropy ve škole, které často dostávaly zabrat. Bývaly terči vysoko kopnutých míčů či nepříliš chutných svačin. Uznávám, taková představa není příliš lákavá, proto si ji dnes společně nahradíme novou, jež nám takové bubáky z hlavy zaručeně vyžene. Obložení stropu je totiž doplňkem místnosti stejně jako např. závěsy nebo koberec. Co všechno se tedy na strop dá přilepit? Čím vším lze obohatit vaše stěny? Pojďme se na to mrknout.

 

Proč vůbec na strop něco lepit?

Tahle otázka nás nezaskočí. Odpovědí totiž na ni máme hned několik a troufám si říci, celkem uspokojivých. Koukejte:

  1. TULNOST - je to další z takových drobností, na které se člověk těší, když zařizuje bydlení. Ten detail, který promítne do místnosti vaši duši. Je to právě ta věc, která v nás vyvolává pocit, že "jsme si to tu udělali útulné."
  2. ESTETIKA - vypadá to prostě pěkně.
  3. KRYCÍ MANÉVR - tento bod trošku souvisí s tím předchozím, je to varianta, jak zakrýt na stropě např. praskliny, nerovnosti atp. Zabrání to omítce, aby vám po malých kouscích padala na hlavu a vůbec je to velice dobré řešení, jestliže je s vaším stropem něco v nepořádku.

 

Instalace obložení stropu

 

Co se dá na strop nalepit?

Ani na tuto otázku nemáme pouze jednu odpověď. Záleží na tom, zda chcete polepit celý strop, pak se budeme bavit o stropních kazetách, nebo ten stávající pouze obohatit nějakým tím doplňkem. V tom případě nás budou zajímat ozdobné lišty a rozety.

  • Polystyrenové stropní kazety - jsou nejen velmi vkusnou ozdobou, ale i účinnou tepelnou izolací. Navíc je to také snadný způsob, jak zakrýt nepěkný původní strop. Stropní kazety z polystyrenu nejsou nijak zvlášť drahou záležitostí a můžete si je přemalovat, jak potřebujete nebo chcete, nejlépe obojí.
  • Polystyrenové ozdobné lišty - hodí se jako důmyslný přechod mezi zdí a stropem. Právě na tomto místě má omítka nejčastěji tendenci praskat, ozdobnou stropní lištou sice tomuto problému nezabráníte, ale zneviditelníte jej, a to také není od věci. Co se týče uměleckého dojmu, mohou ozdobné stropní lišty na zeď působit podobně jako např. bordura. Lišty jak na zeď, tak na strop se hodí v podstatě do jakéhokoli interiéru, stačí vybrat tu správnou.
  • Stropní rozety - toto slovo už jste patrně někde slyšeli. A nebylo to náhodu ve škole, když jste probírali gotiku? Ono je to vlastně něco podobného. Jde o ozdobu kruhovitého tvaru. Dá se umístit jak na zeď, tak na strop a velice efektně vypadá nad zdrojem světla. Rozhodně se nenechávejte omezit představou, že se do moderního bytu nehodí, není to pravda. Stačí se nebát!

Stropní rozeta

Umělé trámy

Proč je čím dál oblíbenější dělat pokojíky v podkroví? Kvůli šikmé střeše, která je ale mimochodem docela nepraktická, a kvůli trámům, které koukají do místnosti mezi zdmi. Vypadá to trošku jako hrázděné domy ze středověku. Takový trám v místnosti je přímo zázrak. Kus dřeva, a jak to dokáže pokojíček zútulnit!

Umělé trámy do interiéru mají oproti těm pravým hned několik výhod:

  1. Můžete je kdykoliv odstranit a nespadne vám dům na hlavu.
  2. Je mnohem snazší o ně pečovat.
  3. Nesežere vám je žádný červotoč ani podobná havěť.
  4. Můžete si vybrat, jak budou vypadat.

 

Umělé trámy  v obývacím pokoji

 

Mám vybráno, co teď?

Už zbývá jen přizpůsobit lištu, kazetu nebo rozetu k obrazu svému, chcete-li je třeba nějak pomalovat, a nakonec přilepit. Veškeré příslušenství, které k tomu potřebujete, je lepidlo, vodováha a případně pilka. Samotná instalace není nijak těžká a zvládne ji prakticky každý.

Tak vzhůru do toho, půl je hotovo!




presmerovat_automaticky