Jak vybrat tu správnou dlažbu na zahradu?

25. 7. 2018

Vybrat vhodnou dlažbu na vaši zahradu může být mnohdy oříšek. Ačkoliv se jedná o exteriér, kvalitní výběr je důležitý. Dlažba dokresluje celkový vzhled domu a zahrady, která je vlastně takovou vizitkou prvního dojmu. Proměnných, které bychom měli při volbě zahradní dlažby zohlednit, je hned několik. Za nejdůležitější se dá považovat výběr materiálu, ale také tvaru a barvy. Neméně zásadní je pak stupeň náročnosti v případě, že se rozhodnete dlažbu pokládat sami, bez pomoci profesionálů. A jak správně postupovat?

 

 

 

Co konkrétně chcete dláždit?

Odpověď na tuto otázku je velmi důležitá. Abyste byli schopni zvolit ten nejvhodnější povrch, musíte si definovat, k čemu má dlažba konkrétně sloužit. Jde vám o vybudování chodníčku napříč zahradou? Rádi byste vysypali pěšinku kolem jezírka? Zpevňujete parkovací stání, nebo chcete, aby dlažba sloužila jako povrch terasy nebo pergoly? Každý z těchto záměrů si žádá specifické řešení v podobě materiálu. Obecně platí, že by zvolený materiál měl odolávat větru, dešti i přímému slunci.

Kouzlo přírodního materiálu

Jste-li opravdoví požitkáři, napadne vás zvolit dřevo. Tento materiál sice vyžaduje na rozdíl od kamene a betonu více údržby, nicméně dřevěné podlahy jsou dnes skvěle přizpůsobeny i exteriérům a vypadají výborně. Pro milovníky dřevěného vzhledu, kteří se přeci jen kvůli údržbě drží zpátky, skvěle poslouží tzv. WPC desky. Ty mají vlastnosti umělé hmoty, nicméně okem je od pravých dřevěných desek prakticky nerozeznáte. V případě, že je vaším primárním požadavkem nejen vzhled, ale také užitkovost, tedy pevnost a odolnost, doporučujeme zaměřit se na přírodní kámen. Ať už jej zvolíte na terasu nebo chodníček, vypadá velmi přirozeně a skvěle se hodí k domkům v přírodě. Výběr je pestrý, od břidlice po desítky odstínů krásných placáků.

Beton je stále v kurzu

Ať už se jedná o klasické kostky, nebo o nesmrtelnou zámkovou dlažbu, beton je i dnes stále v kurzu. Své příznivce si získal zejména svou dlouhou životností a jednoduchou pokládkou. Opravdu trendy je v posledních letech zejména betonová imitace dřeva a kamene, která působí opravdu věrohodně. Mezi hlavní výhody betonu patří jeho snadná údržba a široká škála možností, od tvarů a různých typů dlaždic až po desítky barevných variant.

 

 

Ustupující keramická dlažba

Známe je všichni – barevně i vzorově pestré keramické čtverce, které po pokládce vypadají opravdu reprezentativně a prozrazují, že majitele také „něco“ stály. Oblíbené byly zejména v 80. a 90. letech a jejich věhlas pomalu ustupuje. Důvodem je především jejich náročnost na údržbu. V mrazu se keramické dlaždice ukázaly jako kluzké a poměrně nebezpečné. Ačkoli se dnes keramická dlažba vyrábí v nejrůznějších povrchových úpravách proti mrazu a poškození, zdá se, že uživatele už většinou znovu nepřesvědčila. Její použití je pomalu na ústupu.

Jaký materiál tedy zvolit?

Venkovní dlažba na zahradu je projekt, který vás bude provázet několik následujících let. Vedle té, kterou položíte, pravděpodobně zestárnete – tak dlouhá životnost se od venkovní dlažby přirozeně očekává. Nedělejte tedy kompromisy a zvolte si takovou, která se vám opravdu líbí a je vám blízká. Takovou, na kterou se budete chtít dívat následujících dvacet let. V případě dřeva vám bude odměnou nádherná přirozená patina, v případě přírodního kamene vědomí, že se vám investice vyplatila. V případě betonových kostek a zámecké dlažby zase máte jistotu, že stejně snadno, jak jste je poskládali, je můžete také rozebrat a kdykoli své rozhodnutí změnit. Ať už tedy zvolíte kteroukoli variantu, přejeme vám, ať vámi vybraná venkovní dlažba krásně dokresluje vaši zahradu a dodává jí tu správnou atmosféru.

 


Diskuze


Novinka ještě nebyla komentována, buďte první.


Přidat reakci

Vaše jméno*
 
Váš e-mail*
   
Zasílat příspěvky na tento e-mail
Text komentáře*
 
Ochrana proti spamu vložte 3 znaky z obrázku*:
image  
* povinné položky

*  
presmerovat_automaticky