Jak vybrat tu správnou podlahu

11. 9. 2013

Podlaha není interiérový doplněk, který se dá kdykoliv vyměnit za jiný. Její výběr proto nemůže být nahodilý. Má-li být podlaha opravdu funkční a vydržet dlouhou dobu, je nutné zvolit materiál odpovídající nárokům dané místnosti a také našemu životnímu stylu. Jiná podlahová krytina se hodí do koupelny, kde bude vystavena vlhku, jiná do bytu s domácími mazlíčky nebo např. pro alergiky. V dětském pokoji rodiče určitě ocení podlahu, která je teplá, dětem se na ní příjemně sedí a hraje a která bude zároveň odolná. Důležité je pravidelné čištění a údržba podlahy s použitím vhodných čistících prostředků.

 

Podlaha dle materiálu a jeho vlastností

Každý materiál je jiný. U výběru je proto důležité zvážit jeho odolnost vůči poškození, zvukové i termoizolační schopnosti, komfort při chůzi a také nároky na údržbu, možnost oprav a korekcí apod. Důležitou roli hraje i pořizovací cena, která u přírodních materiálů jako dřevo a kámen mnohé odradí a raději dají přednost levnějším materiálům syntetickým. Ty jsou už díky moderním technologiím a postupům mnohdy na pohled k nerozeznání od těch přírodních. V úvahu je třeba brát i různé nároky na přípravu podkladu a způsob i rychlost instalace podlahy.

Dřevěná podlaha

Dřevo je krásný a nadčasový přírodní materiál charakteristické struktury a vůně, vynikající dlouhou životností. Oproti jiným podlahovým krytinám je však náročnější na údržbu. Doporučujeme pravidelně používat speciální čistící prostředky na dřevo, dle potřeby i rozjasňovač nebo kompletní oživení podlahy pečujícím olejem či voskem. Dřevo je také měkčí a náchylnější k poškození, proto volíme povrchovou úpravu lakem nebo olejem.

V případě poškození lze dřevěnou podlahu opravit pomocí speciálních opravných prostředků jako jsou opravné vosky, tmely, mořící a plně krycí fixy, tinktury, strukturovací tužky, retušovací barvy, opravné a vrchní laky apod. Podlahu můžeme nechat mnohokrát zbrousit a přelakovat nebo přetmelit. Tím několikanásobně prodloužíme její životnost. Díky minimálnímu usazování prachu je vhodná pro alergiky.

Lakovaná dřevěná podlaha má na povrchu hladkou vrstvu, dřevo je až pod ní. Zvolit můžeme mezi lakem s lesklým, polomatným nebo matným povrchem. Lakování je nejpoužívanější povrchovou úpravou dřevěných podlah.

Olejovaná dřevěná podlaha vypadá přirozeněji, má jemný sametový vzhled a lépe tak vynikne krása a struktura dřeva.

Dřevěná podlaha má nekonečné množství variant. Můžeme ji dělit dle druhu použité dřeviny (od běžných jako je Dub, Buk, Ořech a Třešeň, přes dřeviny Merbau, Jatoba, Doussie až po opravdu exotické dřeviny jako například Ziricote, Purpleheart, Jarrah nebo africký Padauk). Dle formy materiálu (např. masivní, vrstvené, dýhované), způsobu provedení (prkna, parkety, kazety, vlysy) a také způsobu instalace (lepení, přibití, plovoucí)

Laminátová podlaha

Vyniká nízkou cenou a téměř libovolným vzhledem povrchu. Nevýhodou laminátu je, že je studený a tvrdý, není moc odolný proti oděru, při chůzi hlučnější (doporučujeme podložit zvukoizolační podložkou) a také kluzký. Povrchovou vrstvu laminátové podlahy tvoří papír s barevným vzorem nebo fotografií. Ten je napuštěný pryskyřicí a nalaminovaný na nosnou dřevovláknitou desku. Většina laminátových podlah se pokládá jako tzv. plovoucí podlaha pomocí zámkových spojů. Mezery u zdi se zakrývají pomocí podlahové lišty ve stejném dekoru. Laminátová podlaha s nízkou odolností proti oděru vám stěží udělá radost. U výběru se proto zaměřte na kvalitu laminátu a místo přímého laminátu (DPL) volte raději mnohem odolnější třívrstvý vysokotlaký laminát (HLP).

Podlaha z PVC

Podlaha z PVC (nesprávně označované linoleum) je velmi často používaným materiálem díky nízké ceně. Skládá se z vrchní odolné vrstvy PVC alespoň 0,25 mm tloušťky a nosné měkké podložky z PVC pěny. Je měkké a relativně odolné. Oproti laminátovým plovoucím podlahám, je PVC podlaha výrazně teplejší a ne tak hlučná při chůzi (ocení zejména sousedi pod vámi v panelákových bytech nebo majitelé domácích mazlíčků). Z hlediska údržby jsou PVC podlahy praktické a nenáročné. Nabízí se v rolích o šíři - 2 m, 3 m, 4 m, 5 m. To umožňuje jednoduchou pokládku bez nastavování. Jakékoliv nastavení PVC v místnosti je nejrizikovější místo na podlaze. Vyrábí se v různých dekorech včetně dokonalé imitace dlažby, dřeva a dalších přírodních materiálů.

Vinylová podlaha

Vinyl je vícevrstvé tvrzené PVC. Oproti klasickému PVC je vinyl tvrdý, neohebný a velmi odolný vůči opotřebení a poškození. Kvalitní vinylové podlahy jsou navíc chráněny PUR ochrannou vrstvou, která zabraňuje ušpinění a usnadňuje údržbu. Nabízí se lamely velikosti cca 120x18 cm k volné pokládce pomocí zámkových spojů nebo podlahové dílce v různých rozměrech určené k celoplošnému přilepení k podkladu. Vinylová podlaha je vhodná do všech bytových místností včetně koupelen, do domácností alergiků a všude tam, kde jsou vaši domácí mazlíčci. Odpružené jádro dodává vinylovým podlahám pohodlnost a příjemný pocit při chůzi, např. vinylová podlaha Wineo, Contesse a Tajima.

Linoleum

Přírodní materiál z lněného oleje, dřevité moučky, pryskyřice a dalších přírodních surovin. Někdy bývá zaměňován s PVC. Nabízí se ve velkém množství barevných kombinací, je odolné, trvanlivé a antialergické. Dnešní produkty mají mnohem větší barevnost a mohou mít i strukturu. Patří sem Artoleum a Marmoleum, dnes nejžádanější značka linolea. Údržba v průběhu roku běžnými prostředky, 1x ročně se doporučuje použít speciální přípravek pro obnovu jeho původního vzhledu.

Korková podlaha

Přírodní materiál, který se používá i jako tepelná a zvuková izolace. Korek si oblíbíte pro jeho pružnost a měkký teplý povrch. Udržuje se speciálními prostředky dle povrchové úpravy - na lakované nebo olejované korkové podlahy. Pokládá se buď volně v lamelách 91x30 cm s povrchovou úpravou nebo se na povrch lepí v dlaždicích ve velikostech 30x30, 60x30 a 57x57 cm. Ty jsou bez bez konečné povrchové úpravy, po pokládce je nutno podlahu z korkových dlaždic ošetřit lakem, tvrdým voskovým olejem popř. barevným transparentním voskem. Korek není tolik odolný, v žádném případe nesmí povrch korkových dlaždic zůstat neupravený! Přebroušením a novým nátěrem obnovíte během let jeho strukturu a prodloužíte životnost.

Dlažba

Dělí se na keramickou (má střep a vrchní glazovanou vrstvu) a slinutou (obvykle neglazovanou). Podlaha z keramických dlaždic je odolná, velmi snadno se udržuje, ale je studená. Své využití najde v mokrých prostorách. V obytných místnostech se vzhledem k tomu, že je velmi studená na dotek, doporučuje zakrýt koberci. Slinutá dlažba je keramický materiál složený ze živce a jílu, který je tvrdší, odolnější, celoprobarvený, téměř bez pórů a má asi desetkrát nižší nasákavost než běžné glazované obklady. Vhodná podlaha na balkóny, zádveří a podobné prostory. Při výběru dlažby se zajímejte o skluznost materiálu.

Koberec

Velmi příjemná podlahovina, která tepelně i zvukově izoluje. Koberec můžeme jako kusový položit na jiné typy podlah, celoplošně nalepit přímo na podklad a nebo použít kobercové čverce 50x50 cm s bitumenovou podložkou, které se nemusí trvale lepit k podkladu. Pokládají se buď na oboustrannou lepící pásku nebo do fixace. To oceníte v okamžiku poškození koberce - stačí vyměnit jeden čtverec a máte opraveno. Výhodou kobercových čtverců je variabilita, možnost kombinace barev nebo pokládka do geometrických vzorů, např. šachovnice. Kobercové čtverce jsou těžké, velice dobře leží a nevlní se. Mají výbornou pružnost a rozměrovou stálost. Kobercové čtverce jsou z kvalitního polyamidového vlákna (PA). Kusové a celoplošné koberce jsou nejčastěji ze syntetických materiálů, dražší a náročnější na údržbu jsou koberce vlněné. Je třeba jej důkladně a často čistit (suchým nebo mokrým procesem) kvůli nečistotám, které se v koberci hromadí. Koberce obecně nejsou vhodné pro alergiky.


Potřebujete poradit?

Pokud si nebudete s výběrem nejvhodnější podlahové krytiny jistí, kontaktujte nás. Poradíme vám nebo doporučíme podlahu, která pro vás bude nejvhodnější.

 

Odkazy

Dřevěné podlahy
Podlahy z PVC
Vinylové podlahy
Koberce

 




presmerovat_automaticky