Malování bytu v zimě? A proč ne!

18. 12. 2017

Je pravda, že když se plánuje malování, často to odpadne stylem: necháme to na jaro. To ale, vážení přátelé, vůbec není nutno. Malovat se dá totiž dost dobře i v zimě. Někteří odborníci dokonce tvrdí, že je zima vhodnější období. Pojďme se tedy podívat, jak na to.

Nenechte se zastrašit mýty       

Základ je nezaleknout se toho, co se říká a raději se pořádně informovat. Kolem malování pokojů v zimě koluje spousta mýtů, které je potřeba vyvrátit. Jako třeba...

  • Musí se hodně větrat, topíme pánubohu do oken!
  • Bude to zbytečně dlouho schnout.
  • V zimě je mokro, ty zdi se dobře nevysuší, bude to plesnivět.

To jsou všechno nesmysly. Dnešní doba a nové technologie přinesly barvy, které nás neotráví, když budeme v čerstvě natřené místnosti dýchat, některé ani nezavánějí, a tak vlastně vůbec není důvod větrat.

Výhody malování v zimě

Pokud bychom na celou problematiku chtěli nahlédnout lidově, řekli bychom, že té barvě je srdečně jedno, jestli ji naplácáte na zeď 2. dubna nebo 13. prosince a vaše zdi budou naopak jásat, když se rozhodnete pro to druhé datum. Hned si to všechno vysvětlíme.

Základ úspěchu zimního malování je právě to, že si doma topíte. To přináší celou řadu výhod:

  • SUCHÝ VZDUCH - no řekněte sami, kde může zeď schnout lépe než v suchu
  • TEPLO - samotné teplo pomáhá rychlejšímu schnutí, to je pravda, ale důležitější je to, že zdi jsou zahřáté. V létě tomu tak být nemusí. Zahřátá zeď lépe přijímá nátěr a dokonce prodlužuje jeho životnost!

A co teprve, když máte v podlaze zavedené podlahové topení?!

Velkou výhodu získáte, když si na malování pozvete profesionálního malíře a natěrače, protože:

  • CENA - v zimním období vám většina firem kvartýr vymaluje levněji.
  • ČEKÁNÍ - díky již několikrát zmíněnému mýtu mají natěrači v zimě podstatně méně práce, proto na vás budou mít čas mnohem dřív než v "sezoně".

Malování svépomocí

Otázkou zůstává, jestli je lepší si nechat vymalovat profíkem nebo se do toho raději pustit sám. Jednoznačná odpověď na tuto otázku neexistuje. Profesionál šetří váš čas, vaše vlastní ruce vám ušetří peníze.

Jak na to, když se do toho pustíte sami?

Příprava

To je vůbec nejpodstatnější fáze celého procesu. Je podstatná, ať malujete sami, nebo si pozvete firmu. Kvalitní příprava vám může ušetřit hromadu problémů, které mohou nastat především při úklidu. Ale nepředbíhejme.

Důležité je spočítat, jak velké množství barvy bude potřeba. Dobře si rozmyslete, kolik budete nanášet vrstev a nezapomeňte na penetraci, a to alespoň 2 nátěry. Jak dlouho schne, je uvedeno na obalu. Také nezapomeňte pořádně zabalit nábytek a podlahu, která by měla být chráněna alespoň 2 vrstvami, z nichž ta horní by měla být pevnější. Hodí se např. karton nebo staré povlečení. Nábytek vyneste buď úplně z místnosti ven, nebo jej nakumulujte doprostřed místnosti.

Nakonec připravte sebe (hlavně psychicky), protože to rozhodně není práce na jedno odpoledne. Hlavní je se toho nezaleknout a pustit se do toho!

Další průběh už je stejný jako u malování kdykoliv jindy. Pánem vašeho času a pokroku v práci je rychlost schnutí a jak jsme si řekli, ta je v zimě poněkud vyšší než jindy. Takže pokud nebudete mít o svátcích co dělat, můžete se vrhnout na malování. Hodně štěstí!




presmerovat_automaticky