Rady a tipy jak na výběr podlahové lišty

3. 11. 2017

Dnes máme širokou škálu podlah, jež mohou zdobit naše domácnosti. Dokonce není problém, aby v každé místnosti byla podlaha jiná! Jenže občas nám může tenhle druh kreativity dělat neplechu. Podlaha nemusí dobře přiléhat ke zdi, nebo mohou dokonce vznikat nerovnosti v místech, kde jedna krytina přechází ve druhou. Co s tím? Řešení může být i příjemné a elegantní, jestliže použijete podlahovou lištu.

Podlahová lišta

Druhy podlahových lišt

Jak už jsme naznačili, není lišta jako lišta. Aby posloužila co nejlépe svému účelu, bylo vyvinuto několik typů. My si je teď společně představíme:

Soklové lišty

Soklové lišty jsou ty, které zakrývají nedokonalosti v místech, kde podlaha přechází v zeď. Zakryjí tak štěrbiny, které vzniknou, když podlaha těsně nedoléhá.

Krom té estetické mají také svou praktickou funkci. Pod podlahu se díky soklové liště nedostává vlhkost a eliminuje také možnost mechanického poškození, kdyby například vaše nenechavé dítko nemělo nic lepšího na práci, než pravítkem odlupovat kousky podlahy. Velmi dobrou vlastností je také to, že se za ni dají pohodlně schovat kabely, které tím pádem nehyzdí váš jinak dokonalý domov.

Přechodové lišty

Problémy a nerovnosti mezi různými typy podlah řeší přechodové lišty. Zamaskují nejen nepěkný přechod, ale sníží riziko zakopnutí třeba kvůli jiné výšce. V poslední době se těší čím dál větší oblibě. Nejčastějším materiálem pro výrobu tohoto typu lišt je hliník, který bývá upraven tak, aby byl odolný vůči většímu mechanickému poškození, jelikož ač se vám to na první pohled nemusí tak zdát, taková lišta je velmi zatěžovaným bodem domácnosti. Můžeme ji přilepit nebo přišroubovat.

Schodové lišty

Jak už název napovídá, schodové lišty budeme umisťovat na schody, a to hned z několika důvodů. Hrany schodů jsou docela zatěžované, zvlášť, když je má doma nějaký ťululum, který na každé druhé cestě po schodech zakopne. Využívají se ale i ve chvíli, kdy chcete schody něčím pokrýt, např. linem nebo kobercem. Pomáhají tak "povlak" udržet na místě. V případě koberců se vyplatí i tzv. schodové tyče, které drží koberec pěkně přimáčknutý k zapadlé hraně. No a nakonec je ještě třeba zmínit ty proslulé protiskluzové lišty, abychom schodky nepočítali zadkem.

Rohové lišty

Rohové lišty umisťujeme všude, kde nám něco vytváří roh - zeď, parapet, přechod mezi futry a zdí, nebo třeba zdí a kuchyňskou linkou. Obzvláště na takových místech je nežádoucí, aby se něco, především voda, dostalo do spáry mezi povrchy. Proto využijeme rohové lišty a toto riziko minimalizujeme. Navíc můžeme zakrýt nedokonalosti na takovém přechodu.

Jak vybírat lištu?

Už jsme se seznámili s jednotlivými druhy podlahových lišt, teď si pojďme říct, jak postupovat při jejich výběru:

  • ÚČEL - z jakého důvodu chceme lištu umístit? Je to jen kvůli vizuálnímu efektu, nebo na ni máme speciální požadavek? Rozmyslete se, zda má danou část chránit od nějakého konkrétního nepříznivého vlivu, či zda za ní povedou kabely. To všechno bude rozhodovat při volbě materiálu i tvaru.
  • ESTETIKA - když už jsme tedy nakousli ten tvar, samozřejmě vybírejte tak, aby se vám lištička líbila. Měla by ale také sedět do interiéru bytu. Naštěstí v dnešní době už máme spoustu možností a sehnat se dá ledacos, takže de facto pro každou domácnost existuje řešení.
  • UMÍSTĚNÍ - podle něj budeme vybírat typ lišty, jak jsme si uvedli výše.
  • DOPLŇKY - to zase souvisí s tím umístěním. Jestliže vám v cestě stojí třeba zásuvka, je třeba tento problém samozřejmě vyřešit. Od toho jsou doplňky k podlahovým lištám, mezi něž patří ještě třeba prostor pro kabely atp.
  • MATERIÁL - zohledněte prosím ještě také styl celého interiéru. Jestliže bydlíte v kanadském srubu, budete patrně preferovat dřevo.
  • DRUH PODLAHY - lišty můžeme také rozdělit podle podlahy, na kterou se budou pojit. Jiné budou lišty na plovoucí podlahu a jiné na dřevěnou.
  • ZPŮSOB UPEVNĚNÍ - pečlivě zvažte, zda budete lepit, nebo bude prostor na šroubování, což je sice spolehlivější, ale na druhou stranu v podstatě nevratný krok, jelikož podlaha se tím poškodí. To také závisí na tom, jestli předpokládáte v brzké době změnu lišty či dokonce podlahy.presmerovat_automaticky