Velký jarní úklid – Jak si vše zorganizovat a nezbláznit se z toho?

16. 3. 2017

Na jaře se všechno probouzí k životu – rostliny, zvířata i lidé. Svět začíná hýřit barvami a vzduchem se nese svěží vůně. S přívalem pozitivní energie se mnoho z nás spouští do jarního úklidu. Ať už to berete jako relaxaci a přivítání jara nebo nudnou povinnost, které byste se nejradši zbavili, přečtěte si naše tipy, jak si uklízení zpříjemnit a nezbláznit se z toho.

 

Čistící prostředky

 

Plánujte, plánujte a plánujte

Vezměte si do ruky papír a tužku a sepište si vše, co potřebujete uklidit, vyčistit, vyvětrat, vyprat apod. Pak si připravte diář a hezky si vše naplánujte. A buďte realisti. Za jeden den celý jarní úklid nestihnete. Rozdělte si to do několika dnů a záměrně si naplánujte méně práce pro případ, že si budete muset někam odskočit. Až svůj denní cíl splníte, hned budete mít ze sebe lepší pocit.

 

Začněte od toho nejhoršího

Nemáte rádi umývání oken? Udělejte to hned na začátku! Čím dříve to uděláte, tím lépe. Pokud byste si nechali okna až na konec generálního úklidu, celou dobu na ně budete myslet a říkat si, jak se vám do toho nechce. Naopak si na závěr (jako odměnu) naplánujte den volna a relaxujte, vyrazte ven s přáteli nebo vyjeďte na výlet. Za každou práci je potřeba se odměnit.

 

Jako poslední si nechte koupelnu a záchod

A proč? Když koupelnu a záchod vydrhnete tak, že se bude vše blýskat a další den půjdete máchat a čistit špinavé hadry, celé snažení bude ta tam. Nechte si to proto až na konec velkého úklidu. Nablýskanou koupelnu si tak budete moci užívat o něco déle.

 

Čištění koupelny

 

Používejte speciální čističe

Zapomeňte na JAR a podobné prostředky. Ty jsou vhodné jen na umývání nádobí. JAR je velmi agresivní a některým typům povrchů může více uškodit, než pomoct. Speciální čističe jsou uzpůsobené k těmto účelům a často pomáhají povrch chránit a udržují ho déle čistý.

 

Tip floorwoodu

 Na dřevěnou plovoucí podlahu používejte plochý mop a vytírejte skoro na sucho. Použít můžete čistící prostředek Junckers Sylva Cleaner. Můžete si také přečíst článek o čištění podlah a jejich údržbě.

Ale co když se v půlce jarního úklidu přípravek vypotřebuje?

 

Čištění podlah

 

Když dojde čistící prostředek, sáhněte po octu

Octová voda je učiněný zázrak. Můžete s ní umýt okna, vydrhnout lednici i vytřít podlahu. Zbavíte se nečistit, skrvn i nepříjemného zápachu a navíc po octu nezůstanou žádné šmouhy. Učiněný zázrak pro generální úklidy, že? Jak na octovou vodu? Na 1 litr vody použijte cca 250 ml octa. Samozřejmě čím silnější čistič budete potřebovat, tím více octu přidejte. Další skvělým čističem je jedlá soda. Stačí jeden díl sody smíchat s jedním dílem vody. Vznikne tak univerzální čistící pasta, kterou můžete použít na skrvny na sporáku a na mastnotu. Pro méně špinavé věci a povrchy lze použít mycí roztok se sodou. Jednoduše přidejte na 1 litr vody cca 4 lžíce jedlé sody. Povrch omyjte a na závěr opláchněte čistou vodou.

 

Jedlá soda na čištění podlah

 

Hlavně žádný stres

Nezapomeňte, že jarní úklid není všechno. Nestresujte se a nevyčítejte si, pokud jste to nestihli v den, na který jste si to naplánovali. Kvůli tomu, že jste v neděli neumyli lednici a nevytřídili šatník, se Země točit nepřestane.
presmerovat_automaticky