Výhody a nevýhody rolet

30. 8. 2016

Stojí za zmínku, že zvolený systém rolety by měl splňovat potřeby nejen praktické, stejně jako estetické. Rolety a žaluzie nejen chrání před slunečními paprsky, ale jsou také důležitým prvkem interiérového designu. V naší široké nabídce najde každý něco pro sebe - v závislosti na vkusu, finančních schopnostech a stylu.

Chcete-li správný výběr rolety, je nezbytné vzít v úvahu následující otázky: 

Stupeň zatemnění vnitřního prostoru - pokud jste závislí na vysokém stupni zatemnění místnosti, zvolte zatemňující rolety. Na druhé straně, jemně rozptýlené světlo nabízí rolety s průhlednými látkami, které se vyznačují vyšší propustností slunečního záření.

Dekorace oken - v případě, že berete rolety jako důležitý prvek v interiéru, důraz by měl být kladen na barvy v místnosti. Barva rolety může být o několik odstínů světlejší než stěny nebo poskytovat kontrast - v závislosti na stylu místnosti. Látka může být pastelová, vzorovaná - to vše závisí na vašich preferencích.

Montáž - při nákupu rolety budete muset rozhodnout, jaký způsob montáže vám vyhovuje. Klasické rolety namontované na zeď, strop nebo vybrání okna, obvykle zakrývají celé okno. Alternativou k tomuto typu rolet jsou rolety Mini – určené pro neinvazivní montáž jednoho okenního křídla.

Cena - závisí především na typu tkaniny. Čím více exkluzivní materiál zvolíte, tím bude roleta dražší. Nicméně, náklady spojené s nákupem rolet ze základní materiálové skupiny nejsou příliš vysoké.


Druhy montáže rolet
 

Rolety na rám okna

Rolety na rám okna

 

Neinvazivní způsob montáže na jedno okenní křídlo. Tato montáž nevyžaduje vrtání a je nejméně problematická.  Rolety Mini jsou připevněny k oknům pomocí speciálních plastových háčků (úchytů) na rámu křídla okna.  Nevýhodou tohoto typu rolet je, že nelze vždy otevřít křídlo naplno. A to z toho důvodu, že může vadit mechanismus rolety.  Záleží tedy, jak daleko je stěna od rámu okna. Aby roleta nevlála při otevřené větračce, doporučujeme  volit Mini roletu s napínacím vlascem, který drží roletu u skla. Používají se nosné trubky o průměru 17 mm.

 

Rolety na zeď nebo strop

Rolety na zeď nebo strop

 

Vždy budete vrtat. Rolety Standard jsou nejznámějším systémem zatemnění oken. Jsou namontovány na stěnu nebo na strop, tak, aby mohly pokrýt celé okno s více křídly. Toto řešení se doporučuje pro velké skleněné plochy a okna neobvyklých tvarů. Robustní konstrukce zaručuje dlouhou životnost. Používají se silnější 24 až 45 mm nosné trubky a posílený mechanismus.

 

Rolety na nosném rámu

Rolety na nosném rámu

 

Díky nosnému prvku po celé šířce rolety lze tento typ rolet montovat jak na rám okna, tak na zeď. Obdržená roleta obsahuje příchytky pro montáž bez vrtání na rám okna i příchytky pro montáž přivrtáním na zeď nebo strop.
 

Druhy ovládání rolet
 

Řetízkové ovládání je z boku rolety. U rolet na míru můžete zvolit stranu ovládání při zadávání objednávky. Řetízkové rolety s danými rozměry mají ovládání universální, stačí při montáži umístit ovládací hrušku na potřebnou stranu. Tento mechanismus nabízí velmi snadné použití a i po mnoha letech hladce stahuje a navíjí látku rolety.

 

Řetízkové ovládání rolet

 

Stahovací ovládání rolety je použito především u Plissé žaluzií. Pomocí madla umístěného na hliníkovém profilu na obou koncích jednoduše zatáhnete a nastavíte žaluzie tak, jak potřebujete. Rolety se dají stahovat nahoru i dolů.

 

Stahovací ovládání rolet

 

Pružinové ovládání rolety, také nazývané samonavíjecí, je odvozeno od pružiny vložené do hliníkové nosné trubky, na které je navinuta látka rolety. Pouhým zatažením za spodní lištu nebo madla rolety se bude látka libovolně navíjet. Předpnutí rolety je nastavitelné. Odvíjení rolety probíhá úchopem lišty nebo madla a tažením až do požadované polohy.


Materiály rolet
 

Při výběru rolet hraje velkou roli také jejich materiál. Nejoblíbenější jsou rolety látkové. Existují však rolety i z tradičních materiálů, jako je dřevo nebo bambus. Všechny mají výhody i nevýhody.
 

Látkové rolety

Tento typ žaluzií je dnes vyráběn často z umělých materiálů, především polyesterových vláken. Na trhu existuje mnoho látek, které se od sebe liší především texturou, barvou, gramáží a propustností světla. První rozhodnutí, které musíte udělat, je volba přírodních nebo syntetických vláken.

Mezi prvními jsou nejčastější bavlna a len. Látkové rolety z přírodních materiálů mají zajímavou strukturu, jsou příjemné na dotek, ale mají nižší odolnost proti deformaci a smršťování než syntetické materiály. Proto jsou nejpopulárnější rolety vyrobené z polyesteru.

Výhody syntetických látkových rolet: 

  • jednodušší na údržbu,
  • barva rychle nevybledne,
  • srážlivost v rozmezí od 2 %,
  • vyšší odolnost proti slunečnímu záření.

Nevýhody syntetických látkových rolet:

• nejsou tak příjemné na dotek jako přírodní materiály.


Bambusové rolety

Jak již název napovídá, jsou vyrobeny z přírodních bambusových tyčí různých velikostí. Ideální pro vyznavače retro stylu. Důležitá je také skutečnost, že bambusové rolety jsou čistě přirozené a velmi jednoduché - žádné složité mechanismy. Jednoduše pomocí ovládacích provázků se srolují nebo složí.

Výhody bambusových žaluzií:

  • dodávají místnosti teplo,
  • jednoduché, žádné složité mechanismy.

Nevýhody bambusových žaluzií:

  • nechrání zcela před slunečním zářením,
  • snadno se na nich usazuje prach – vyžadují občasné vyčištění.
     

Bambusové rolety


Dřevěné žaluzie


Žaluzie ze dřeva jsou vhodným řešením pro stylové a elegantní interiéry, stejně jako moderní a minimalistické kanceláře. Největší předností dřevěných žaluzií je jejich přirozená krása, což si lidé uvědomili již před 300 lety. Dřevo nabízí velké množství odstínů a dokonale ladí s dřevěným nábytkem či okenním rámem. Tím můžete zajistit dokonalé sladění interiéru.

Dřevěné žaluzie přináší teplou a jedinečnou atmosféru. Lamely mohou být vyrobeny v šířce 25 mm a 50 mm. Ve srovnání s roletami, dřevěná žaluzie umožňuje nastavit úhel dopadu světla.

Výhody dřevěných žaluzií:

  • ovládání intenzity světla,
  • mechanická odolnost a snadné čištění,
  • trvanlivost a odolnost vůči blednutí v UV světle.

Nevýhody dřevěných žaluzií: 

  • jako přírodní produkt podléhají deformování,
  • každá lamela může vyhlížet trochu jinak - špatná barevná konzistence a uspořádání letokruhů,
  • nedoporučuje se do místností s vysokou vlhkostí.

 

Dřevěné žaluzie
 

Barva látky rolety
 

Jak víme, barva má velký vliv na atmosféru v místnosti a vštěpuje ji jedinečný charakter. Při výběru rolety se nemusíte omezovat na tradiční barvy, jako béžovou, šedou nebo hnědou. Nabídka barev rolet je natolik rozmanitá, že si každý najde tu svoji.

Barvy se dělí na teplé a studené. Ty studené, jako jsou zelená, modrá, fialová budí dojem chladu a klidu. Zatímco teplé (červená, žlutá, oranžová) – dodají teplo interiéru a oživí ho.
 

Vzorované látky rolet
 


Jak kombinovat barvy?
 

V případě, že stěny v místnosti jsou bílé nebo šedé, mohou být rolety prakticky jakékoliv barvy. Můžete si také vybrat roletu na principu kontrastu (např. světlé stěny - tmavé rolety), nebo vytvořit souvislý celek barvy (stěny v teplé žluté barvě – rolety bledě žluté nebo jasně oranžové).

Nejdůležitější při výběru barvy rolety je sluneční světlo v místnosti. V případě oken na sever je lepší zvolit rolety v zářivých barvách, kterými projde světlo zvenčí. Tmavé barvy rolety ztmaví místnost, která s malým množstvím propuštěných slunečních paprsků dovnitř, je již zcela tmavá. Nicméně pokud jsou okna pokoje orientovány směrem na jih, a jsou velmi vystaveny slunci, můžete se rozhodnout pro výrazné nebo dokonce jasné barvy.


Berte ohled na účel a styl místnosti

Stojí také za zmínku, že rolety se vzorem závisí především na účelu místnosti. Do dětského pokoje budou vhodné barevné nebo tištěné rolety, a v ložnici rolety v chladnějších odstínech. Pro ty, kteří nemají rádi experimenty, doporučujeme rolety v neutrálních uklidňujících barvách - béžové, bílé a krémové.

Chcete-li mít hodně světla v interiéru, volte světlé barvy: bílá, béžová a všechny odstíny pastelových barev. Sluneční paprsky nebudou tak intenzivní a vnitřek místnosti zůstane jasný a měkce osvětlený. Světlé barvy látek použitých na roletách propustí dovnitř asi o 30 % více světla než tmavé textilie. Výjimkou je skupina pogumovaných látek, které nepropustí světlo ze 100 % bez ohledu na barvu tkaniny.

Volba barvy rolety závisí především na stylu interiéru. Počítat ale také musíte s barvou rámu. Bílá je univerzální a skrze ni vstoupí do místnosti každá barva. V případě rámu tmavého odstínu, volte do malé místnosti rolety v lehkých, neutrálních barvách, které opticky rozšíří prostor. Tmavé rámy oken není také vhodné kombinovat s černou nebo šedou látkou rolety.
 

Který typ látky zvolit?
 

Látky rolet můžeme rozdělit na několik druhů a typů. Mezi základní a hojně používané patří látky Den a Noc a zatemňovací látky.


Den a Noc látky pro interiérové rolety

Velmi dekorativní, ale praktické látky Den a Noc, které kombinují vlastnosti rolet a horizontálních žaluzií. Látka je obvykle teplejší a vytváří útulnější atmosféru v místnosti než poměrně přísné pojetí horizontálních žaluzií. Na druhou stranu, žaluzie umožňují vynikající, plynulou úpravu vstupu světla do místnosti.

Látka rolet Den a Noc kombinuje obě tyto možnosti do jednoho systému. Možnost horizontálního pohybu byla zohledněna a transparentní síťovina umožňuje rozhodovat o tom, kolik světla necháte projít do místnosti.

Látky Den a Noc se liší velikostí pruhů dle typu.
 

Látky Den a Noc

 

Zatemňující látky s vizuální a tepelnou ochranou

Látky, které nepropustí světlo, nazýváme zatemňující nebo také Blackout. Rozdělit je můžeme na dva základní typy - pogumované a reflexní. Klasické zatemňující látky jsou zjednodušeně založeny na starém patentu nanesení vrstvy gumy na jednu stranu látky. Guma světlo nepropustí a látka dodá strukturu pro kvalitní vzhled.

Pogumované rolety mají zadní stranu bílou nebo v barvě přední látky. Reflexní látky zatemňujících rolet jsou na zadní straně opatřeny speciálním hliníkovým povlakem s odraznou vrstvou. Tato vrstva chrání vnitřní prostor před nadměrným ohřevem. Vnitřní rolety namontované na oknech umístěných na jih nebo jihozápad by měly být vyrobeny z materiálu, který odráží sluneční paprsky.
 

Reflexní látky


Další druhy látek

  • Transparentní - slouží především jako dekorace, minimální soukromí a minimální zastínění,
  • Semitransparent - průsvitné, neprůhledné. Podíváte-li se zvenčí do místnosti, uvidíte pouze obrysy, detaily zůstanou nezřetelné. Používají se hlavně jako ochrana před slunečním zářením, pro vytvoření soukromí a jako dekorace,
  • Screen - s touto látkou neztratíte možnost výhledu a zároveň místnost zastíníte,
  • reflexní – neprůhledné. Speciální povlak na vnější straně tkaniny propustí pouze malou část světla a tepla. Používá se hlavně jako ochrana proti slunečnímu záření, tepelná ochrana nebo antireflexní úprava.
     

Úspora energie s moderní sluneční ochranou


Léto

Bez ochrany proti slunečnímu záření pronikne v létě více než 60% sluneční energie do místnosti. S dobře zvolenou látkou rolety s vysokou odrazivostí, můžete snížit tuto hodnotu pod 30%. Výsledkem je komfortnější prostředí pro život a spotřebujete méně energie na snížení teploty v bytě.


Zima

Přídavný vzduchový polštář mezi látkou rolety a okenním sklem zajistí významné zlepšení tepelné izolace okna. Dochází tak ke snížení nákladů na vytápění až do výše 10%.
 

Absorpce světla
 

Propustnost světla


Propustnost uvádí, jak průsvitná látka je. Používané látky u rolet obecně mohou mít velmi rozdílné úrovně propustnosti světla. Látka, která se používá k zatemnění, má jiné hodnoty než transparentní látka, která se používá výhradně pro dekoraci.
 

Absorpce světla


Absorpce značí část sluneční energie, která je absorbována materiálem a která se přemění na teplo. Absorpční hodnota je závislá na typu a tloušťce materiálu. Absorpci světla ovlivňuje volba barvy a reflexní vrstvy na vnější straně látky. Obecně platí, že světlé odstíny absorbují 25% naproti tomu černá 85%.
 

Odraz světla


Odrazivost popisuje část slunečního záření, které se odráží od látky rolety. U oken umístěných na jižní stranu doporučujeme vysokou hodnotu odrazu alespoň 60%.




presmerovat_automaticky