Zaostřeno na čistící rohože. Kterou vybrat a kam ji umístit?

31. 10. 2016

Podlaha v budově a samotný vstup do ní je jistou vizitkou majitele a celé společnosti. Její čistý vzhled poskytuje nově příchozím lidem důvěru. Podlahy, zvláště v komerční sféře, postupem času ale ztrácejí lesk a své kouzlo. Otázkou je proč? Co je příčinou? Odpověď je jednoduchá! Přinesená špína a nečistoty do budovy zvenčí.

 

Dávejte si pozor na posypovou sůl

 

Podlahy ve vstupních halách jsou nejvíce vystaveny korozním faktorům na podzim a v zimním období, kdy je většina chodníků a ulic mokrá nebo pokrytá sněhem. Posypová sůl se tak vnáší z ulice do vnitřních prostor. V případě, že vstupní objekt nemá moderní systém pro čištění obuvi, je problém. Částečky nečistot a soli způsobují poškození povrchu a změnu barvy podlahových krytin.

 

Čistící rohože

 

Zavřete nečistotám dveře, vytvořte čistící zóny

V boji s roznášením nečistot pomáhají tzv. čistící zóny. A než abychom si složitě popisovali, co to je, řekneme vám, k čemu slouží a jaký mají význam.

 • Hlavním úkolem čistících zón je zastavit nečistoty a vlhkost ve vstupním prostoru budovy, který přímo zvyšuje čistotu ostatních prostor.
 • Průchodem přes čistící zóny se zachytí až 90 % nečistot a vlhkosti, které by byly jinak vnášeny do objektu.
 • Uspoří až 65 % nákladů na údržbu a současně významně snižuje opotřebení a prodlužuje tak životnost podlahových krytin.
 • Čistící zóny optimalizují náklady na úklid vnitřních prostor.
 • Vytváří ochrana proti uklouznutí a reprezentují.

Čistící zóny

 

Není čistící zóna jako čistící zóna

Čistící zóny rozlišujeme dle určení:

 

1. čistící zóna

 • V této zóně jsou uchovávány nejhrubší nečistoty, jako je bahno nebo sníh a probíhá zde předběžné čištění bot. Nejvhodnější provedení rohoží pro 1. zónu:
 • pevné kovové škrabáky,
 • gumové rohože,
 • hliníkové rohože s kartáčem Topwell Extra, gumou Tenwel Standard, škrabkou Topwell Extra 27,
 • popřípadě rolované s hliníkovou škrabkou a textilní vložkou Debomat.

 

2. čistící zóna centrální

Slouží pro zachycení drobnějších nečistot. V této zóně probíhá důkladné čištění obuvi. Nečistoty, které se nachází na podrážkách bot jsou účinně zachyceny. Pro tuto zónu je vhodné použít:

pevné rohože s kartáči Topwell Extra 17, gumovými vložkami,

přírodní kokos,

nebo rolované se škrabkou z hliníku a textilní vložkou.

 

3. čistící zóna

Je určena pro sušení a sběr drobných nečistot, které nebyly zadrženy v oblasti první a druhé zóny. Rohož důkladně očistí obuv od nečistot a absorbuje vlhkost z podrážek. Používané materiály v této sušící zóně jsou velmi absorpční. Průchodem tří zón činí obuv v podstatě suchou. Jako sušící zóny se používají textilní rohože, jako například Zebra, Capri, Fanwell, Shatwell, Cleanwell Atrium.

Po představení čistících zón se můžeme pustit do jednotlivých rohoží.

 

Typy rohoží na zem

 

Textilní rohože

Textilní rohože jsou osazeny v úrovni podlahy do připravených otvorů s hliníkovým rámem nebo volně položené na podlaze s gumovým náběhem širokým 2 cm. Jsou určeny pro vnitřní průchody a chodby s velmi hustým provozem. Textilní rohože jsou důležité při čištění bot. Nejen, že udrží nečistoty, prach a vlhkost, ale také chrání podlahy před škodlivými účinky písku a soli. Kromě toho zaručují vyšší úroveň zabezpečení tím, že udržují podlahy suché.

Textilní rohože jsou používany ve třetím prostoru čištění. Pokud není možné umístit do budovy první a druhou čistící zónu, je nejlepším řešením použít rohož, která spojuje prvky obou těchto zón, jako například Debomat Alu Dry.

 

Výhody textilních rohoží:

 • odolnost proti oděru, odsazení a pohybu nákupních vozíků,
 • absorbce nečistot, prachu a vlhkosti,
 • ochrana podlahy před solí a pískem.

 

Textilní rohože

 

Hliníkové rohože

Jsou osazeny v úrovni podlahy do připravených otvorů s hliníkovým rámem nebo volně položené na podlaze s hliníkovým náběhovým rámem. Rohože z hliníku jsou doplněny gumovými vložkami, kartáči, textilními vložkami, škrabkami nebo jejich kombinací. Každá z možných výplní má jiné přednosti a funkci. Námi nabízené hliníkové čistící rohože jsou odolné vůči soli z rozpouštěného sněhu a základních chemických látek (které neobsahují chlór).

 

Hliníkové rohože

 

Hliníkové rohože a čistící zóny nacházejí uplatnění v budovách se středním nebo silným provozem, ve veřejných budovách, nákupních centrech a všude tam, kde je požadována vysoká kvalita a estetika. Mohou být použity jak v exteriéru, tak v interiéru v závislosti na použitých vložkách.

 

Výhody hliníkových rohoží:

 • vysoká úroveň sběru špíny,
 • vysoká odolnost proti oděru,
 • mechanická odolnost (rohož je odolná vůči provozu nákupních vozíků),
 • velmi estetický vzhled,
 • systém zajišťuje odvod vody a písku pod rohožku,
 • snadné čištění, stačí pouze převrátit a vysát špínu,
 • schopnost vytvářet neobvyklé tvary (kruh, elipsa, atd.).

 

Druhy výplní hliníkových rohoží

Výplně rohoží

Gumové rohože

Odolné gumové rohože jsou určeny před vchody, kde zachycují nejhrubší nečistoty, bláto a štěrk. Jsou zhotoveny z nejkvalitnějších kaučukových směsí bez přídavku plniv, aby odolaly klimatickým extrémům a maximální frekvenci chodců. Díky svým velkým otvorům zajišťují velmi dobrý čistící účinek hrubých nečistot. Promalované rohože se navíc vyznačuje výjimečnou odolností proti otěru.

 

Výhody gumových rohoží:

 • odolnost proti otěru a vysoké zátěži,
 • absorbce hrubých nečistot, bláta a štěrku,
 • odolnost proti klimatickým podmínkám.

 

Gumové rohože

 

Kovové rohože

Kovové rohože jsou nejvhodnější do první čistící zóny. Používají se na odstranění hrubé nečistoty - především bahna, kamínků a sněhu. Lze použít i k zakrytí anglických dvorků a jako odvodňovací rošt, kdy se rošt zapustí pod úroveň podlahy na připravený odtokový žlab. Kovové čistící rohože jsou odolné vůči atmosférickým vlivům a jsou vhodné pro nákupní košíky, takže vyhovují pro vstupy velkých obchodů, nákupních center a jako první zóna před vstupem na schodiště.

 

Kovové rohože

 

Výhody kovových rohoží:

 • vysoká odolnost vůči povětrnostním podmínkám a zatížení,
 • odolnost proti korozi,
 • protiskluznost,
 • snadné čištění stlačeným vzduchem nebo vysokotlakým čističem.

Účinnost čistících zón je dána jejich délkou, tedy čím více kroků po rohoži, tím více zachycených nečistot. Délka rohože by měla odpovídat vzdálenosti přibližně 4-6 kroků.

 

Účinnost čištění rohoží

 

Konstrukce hliníkových rohoží

Konstrukce hliníkových rohoží

 

Při zařizování obchodních a komerčních budov zvažte, které čistící zóny do prostoru začleníte a jak velkou roli přikládáte estetice. Nezapomeňte také myslet na účel budovy a předpokládaný počet chodců, kteří budou po podlaze a rohoži denně přecházet.


Diskuze


Novinka ještě nebyla komentována, buďte první.


Přidat reakci

Vaše jméno*
 
Váš e-mail*
   
Zasílat příspěvky na tento e-mail
Text komentáře*
 
Ochrana proti spamu vložte 3 znaky z obrázku*:
image  
* povinné položky

*  
presmerovat_automaticky