Zařízení ložnice nepodceňujte

18. 8. 2017

Ložnice je nejdůležitější místností v celém domě, proto byste si s výběrem vybavení a barev měli dát maximálně záležet. Jde přece především o kvalitu vašeho spánku a to byste se divili, na co všechno má takový spánkový deficit či špatné spací návyky vliv. Zdaleka totiž nejde jenom o únavu.

 

Veledůležité barvy

Nejdůležitější je se zamyslet nad tím, jak ložnici vymalovat. Barvy jsou totiž to hlavní, co ovlivňuje váš pocit v místnosti. Vybírejte je podle:

  1. ORIENTACE - určuje, jakou teplotou na vás místnost působí. Barvy dokážou pocitovou teplotu ovlivnit až o 7°C. Proto se vyplatí ložnici orientovanou na studený sever vymalovat teplými barvami (červená, žlutá) a teplou jižní orientaci zase naopak ochladit např. modrou nebo fialovou.
  2. VELIKOSTI - je všeobecně známé, že světlé barvy opticky zvětšují, ty tmavé naopak zmenšují. Logicky je tedy výhodné malé místnosti zesvětlit a velké ztmavit. U nábytku zase platí, že ten tmavý vypadá mohutně, do malé místnosti se tedy příliš nehodí.
  3. VLASTNÍ PSYCHIKY - některé barvy dovedou člověku zvednout náladu, jiné naopak vedou k depresím. Psychologie barev je dokonce tak složitá, že působí na děti jinak než na dospělé. Dokonalým příkladem je žlutá, jež dospělým asociuje slunečný svit a cítí se příjemně. Do dětského pokoje je ale tahle barva naprosto nevhodná, protože je dokázáno, že děti se žlutým pokojíčkem častěji pláčou.

Jakou barvu zvolit do ložnice už víme, ale není to zdaleka jediná věc, kterou je potřeba vyřešit. Pojďme se mrknout na další dílky skládačky.

 

Inspirace ložnice - rekonstrukce

 

Jakou vybrat podlahu?

Sedněte si na svou postel a zamyslete se. Co je to první, na co chcete šlápnout, když se probudíte? Ráno dělá den, proč si ho kazit hned ze startu jenom proto, že se leknete studené kachličky? Proti gustu žádný dišputát, někomu vyhovuje, že ho taková věc probere, nicméně existují pro ložnici i mnohem vhodnější podlahové krytiny.

Pro zimomřivější človíčky je nejvhodnější variantou bezesporu koberec. Ten slouží jako tepelný izolant a je měkoučký na dotek. Jeho údržba ovšem není tak jednoduchá. Musí se vysávat kvůli prachu, takže pro alergiky či astmatiky by taková podlaha mohla být problém, a jestliže se na něj něco vylije, např. když vám vaše drahá polovička připraví snídani do postele, špatně se takové skvrny zbavuje.

V každém případě ovšem platí, že podlaha v ložnici by měla izolovat teplo v místnosti. Chodíme zde přece jen naboso mnohem častěji než v jiných částech našeho obydlí. Perfektní v tomhle ohledu je např. vinyl, ale i dřevěná či kožená podlaha není špatnou variantou.

 

A co nábytek?

Ačkoliv právě v ložnici trávíme přibližně třetinu svého života, protože právě tolik času nám zabere spánek, neměli bychom se ostýchat zainvestovat do postele a matrací. Jak už jsme si jednou řekli, kvalita spánku je životně důležitá věc, ovlivňuje totiž i kvalitu života v době bdění.

Jinak není potřeba nábytkem ložnici nijak přeplácat. Knihovny, vitríny, počítačové stolky a podobné legrácky si nechte kamkoli jinam. Svou ložnici byste měli vnímat jako oázu klidu a jako takovou byste ji měli i zařídit. Vynechejte všechno, co by vám mohlo připomínat práci či starosti všedního dne. Zařiďte si ji tak, aby z ní byla vaše nejoblíbenější místnost v domě!

 

Rolety jako třešnička na dortu

Jaké jsou nejvhodnější rolety do ložnice? To je velmi individuální. Záleží na vás, jaké světlo máte v místnosti rádi, jestli potřebujete, aby měly vliv i na teplotu... A až si veškeré požadavky sesumírujete v hlavě, můžete je vychrlit na nějakého odborníka, jenž vám jistě rád poradí.
presmerovat_automaticky