Druhy koberců a jejich třídění

Koberce rozdělujeme dle:

 

Materiálu vlákna:

Přírodní - hedvábí, vlna, bavlna, sisal, kokos, mořská tráva
Syntetické - polyamid (PA), polypropylen (PP), polyester (PES), akryl (PAN) triexta (PTT)

Techniky výroby

Vpichované
Všívané - smyčkové, střižené

Druhu podkladu

AB Action Back - syntetická juta v mřížce
Filc
- výborná tepelná a zvuková izolace
Duotex
- kombinace AB a filcu
Guma
- zpevnění zátěžových koberců
Latex
- zátěr latexem, levná technologie bez výrazných vlastností

Obchodní třídění

Bytové
Zátěžové
Kobercové čtverce
Kusové koberce
Čistící zóny
Běhouny
Venkovní koberce
Umělé trávníky

 


 

Třídy zátěže u koberců

Symboly používané k označení třídy zátěže jsou založené na sérii testů, které určují, jak intenzivně může být koberec použit. Třídy zátěže od lehkého použití až po velmi intenzivní používání. Rozsah použití koberců dle tříd zatížení, je indikován pomocí těchto symbolů:

 

  Lehké rezidenční použití 
Vhodné pro ložnice a pokoje pro hosty. 
     
 
Normální obytné použití 
Vhodné pro použití v obývacím pokoji, kuchyně, obývací pokoje, dětské pokoje. 
     
 
Normální až těžké domácí použití 
Vhodné pro intenzivní použití v obytných místnostech, na chodbách, kuchyních a obývacích pokojích. 
     
 
Těžké rezidenční použití 
Vhodné pro velmi intenzivní používání, jako jsou pracovny. 
     
 
Mírná komerční zátěž
Vhodné pro jakékoliv bytové použití, snesou mírnou komerční zátěž.
     
 
Střední komerční zátěž
Vhodné pro intenzivně užívané plochy, jako kanceláře, chodby apod.
 

Vysoká komerční zátěž
Nejvyšší vyráběná zátěžová třída u koberců.

 

 

Třídění dle materiálu

PA Polyamid (Nylon) – rozlišujeme dva typy polyamidového vlákna PA6 a PA6.6. V celkových výkonnostních charakteristikách, je polyamid nejuniverzálnější a nejodolnější ze všech vláken, které poskytuje vynikající flexibilitu při vytváření různých stylů koberců. Vyniká všeobecnou odolností a trvanlivostí s vynikající barevnou stálostí. Koberce s PA vláknem jsou vhodné pro obytné i komerčních prostory s výbornou tvarovou pamětí a velmi dobrými tepelně - izolačními i akustickými vlastnostmi.

PP Polypropylen označovaný také jako (Olefin) - polypropylenové vlákno je známo hlavně díky nízké ceně a mimořádné odolnosti proti skvrnám, vyblednutí. Má ovšem nejmenší výkon ze všech typů kobercových vláken, pokud jde o odolnost. Výběr barev u tohoto vlákna je omezen. Velmi dobrá elasticita, vlákna se neohýbají, odolné proti vlhkosti. Vlákno není vhodné jako zátěžové. Vyvarujte se přetahování nábytku po povrchu, protože vlákno by se mohlo roztavit a vlákna se slijí dohromady. Vzhledem k tomu, že není tak pružné jako ostatní vlákna, polypropylen je obvykle používán ve smyčkových konstrukcích, ve kterých je menší potřeba pro lepší odolnost.

PES Polyester - hlavní výhodou koberců z polyesterového vlákna je, že jsou měkké s jasnými barvami, mechanicky odolné, nekroutí se a mají tendenci se vyrovnávat. Polyester je přirozeně odolný proti skvrnám a vyblednutí. Polyester není tak odolný jako polyamid, ale v ložnici bude fungovat dobře.

PTT Triexta - je nové polyesterové vlákno schválené v roce 2009 jako nový typ vlákna. Poskytuje výjimečnou trvanlivost, měkkost a odolnost proti skvrnám.

PAN Akryl - jedno z prvních syntetických vláken používaných k výrobě koberců. Akrylové vlákno je známo pro svoji odolnost vůči nečistotám, plísním, molům a blednutí. Akryl je k dispozici v široké škále barev, je podobný vlně.

Vlna - je považována za prémiové vlákno, protože je nehořlavé a přírodní. Koberce z vlny jsou velmi měkké a příjemné na dotek. Mají vysoké akustické a tepelné izolační vlastnosti, což znamená menší ztráty tepla z místnosti a udržují přirozenou vlhkost v místnosti. Vlna je vysoce odolná vůči nečistotám, otěru a odsazení. Mírně deformované vlákna se rychle vrátí do své původní podoby. Tyto vlastnosti se odráží v ceně, ale vlněný koberec vydrží po dlouhou dobu.

Bavlna - koberce z přírodního vlákna bavlníku zabírají méně než 1% z celkového prodeje koberců. Zatímco bavlněné koberce jsou měkké a pohodlné na chůzi, jsou také náchylnější vůči skvrnám. Bavlněné vlákno je odolnější než hedvábí ale méně pružné.

Hedvábí - koberce z přírodního hedvábí jsou spolu s vlnou tím nejkvalitnějším a nejkrásnějším materiálem pro výrobu koberců. Jsou jemné, s maximální hustotou vazby, vysokým leskem a nejvíce ceněné. Přírodní hedvábí vykazuje v mnoha parametrech, jako je tažnost, lesk či ohebnost, lepší parametry než hedvábí umělé.

Mořská tráva - rostlinné vlákno s teplým a přirozeným vzhledem, které umí přijímat a odevzdávat vzdušnou vlhkost. Mořská tráva na omak jemná. Velkou předností je, že z ní snadno setřeme například vylité tekutiny, proto se hodí do kuchyně.

Sisal - vlákno, které se získává z listů agáve sisalové s velmi hrubou povrchovou strukturou. Vlákno je silně hygroskopické, má vysokou pevnost v oděru a odolnost proti vlhku. Je odolnější oproti mořské trávě, jelikož je mastnější.

 

Třídění dle techniky výroby

Vpichované koberce - patří k nejlevnějším podlahovým krytinám. Zejména jednostranně latexové, s polypropylenovým vláknem, většinou bez sekundární podložky jsou nejčastěji pokládanou podlahovinou v ČR a komerčních prostorách a to i přesto, že tyto koberce nesplňují téměř žádné parametry pro zátěž. Jsou podobné všívaným kobercům, ovšem v mnohem horší kvalitě. Vyrábí se jedinou operací, strojovým vpichováním vláken.Vrchní vlákno, které je kvalitnější, se vpichuje do spodního podkladového rouna.Z rubní strany se koberce zatírají a tuží. Do spodního podkladového rouna se dávají druhotné textilní suroviny.

Všívané koberce - technologie výroby koberců všíváním je známa pod označením „tufting“. Všívání je proces vytváření textilií, zejména koberců, na specializovaných více jehlových strojích. Vlas se všívá do základní tkaniny. Napnutá tkanina se vede do všívacího stroje, kde jsou v jehlovém rámu uloženy jehly s navlečenými vlasovými nitěmi. Jehlový systém propichuje tlakem jehly nosnou textilii na opěrném stole. Vlasové nitě jsou zachyceny háčkem pod jehlou a vytvoří se tak smyčka. Po vytažení jehly z nosné textilie se textilie posune o určitou délku a celý proces všívání se opakuje. Všívané koberce jsou velmi jemné. Základní tkanina, do které je všíván vlas, musí být prostupná pro jehlu. Proto se k rubu koberce přidávají sekundární vrstvy ze tkaných nebo netkaných textilií nebo zátěrů, které slouží k zafixování smyček a k vyztužení koberce.

 

Typy všívaných koberců

Všívané koberce mohou mít vlas tažený nebo střižený, popřípadě kombinaci obou vlasů. Pokud necháte koberec v jeho tkané formě, je to smyčkový koberec. Pokud smyčku sestřihnete, je to střižený koberec.

 


Střižené koberce Cut Pile

Saxony, Frissé, strukturované Saxony, Twist jsou 4 nejběžnější typy střižených koberců. Všechny druhy střižených koberců jsou vyráběny řezáním smyčky z vláken, a proto název "Cut pile". Saxony koberce jsou tepelně ošetřeny, aby vlákna byla vzpřímená. Všechny střižené koberce jsou trvanlivé, a hlavní rozdíl mezi každým z nich je, jak vypadá a jak ho cítíte pod nohama.


 

Koberce Frissé

Frissé- neformální, ale velmi odolné koberce. Vytváří "kudrnatý“ texturovaný povrch. Minimalizuje stopy. Frissé koberce jsou ideální volbou pro rodiny s malými dětmi a domácími mazlíčky, protože volná konstrukce vlákna pomáhá skrýt nečistoty a stopy. Konstrukce z něho činí jeden z nejvíce odolných koberců a to může být tou nejlepší volbou pro chodbu nebo předsíň. Stejnou technikou se vyrábějí i Shaggy koberce. Vlákna nejsou tak hustě u sebe, jsou však delší.

 

 

 

Koberce Saxony

Saxony - nejprodávanější střižený koberec s hladkým vzhledem.Ideální do tradičních interiérů, jako jsou obývací pokoje a jídelny. Když lidé hledají "Saxony koberec", a odkazují se na druh koberce, mají na mysli typ střiženého koberce s vlákny, které stojí rovně nahoru. To znamená, že koberec je vyroben z tkané smyčky, a pak se smyčka odstřihne, a vytváří se koberec s rovným povrchem. Tento typ koberce je typicky velmi hustý, měkký a dává chůzi „plyšový“ pocit, ale ukáže každou stopu. Například koberec Strauss.

 

 

 

 

Strukturované Saxony - v poslední době populární styl strukturované Saxony, známý také jako Trackless. Tento styl má stejné obecné charakteristiky jako přímé Saxony, ale hlavní rozdíl je, že vlákna jsou zalomená nebo stočena v různých směrech. Protože odrážejí jinak světlo, což znamená, že když přejedete rukou po povrchu, všimnete si barevných rozdílů. Proto, tento typ koberců pomůže zamaskovat stopy. Je navržen tak, aby ukázal méně stop než velurové koberce a vytvořil hladký čistý vzhled každé místnosti.

 

 

 

Koberce twist

Twist - více vláken zakroucených do sebe při výrobě, které vytváří mírně strukturovaný povrch, který je pružný pod nohama. Twist koberce jsou ideální v zatěžovaných prostorech a jsou jedním z nejoblíbenějších druhů koberců.

 

 

 

 


 

Smyčkové koberce Loop Pile

smyčkové koberce jsou vytvořeny za použití řady neřezaných smyček. Smyčky jsou vytvořeny pomocí tkacího stroje, který může být nakonfigurován tak, aby vytvořit vzor s různou výškou smyček dávající koberci více strukturovaný vzhled nebo s jednou jednotnou výškou. Více barevné smyčkové koberce pochází z kombinace různých barevných vláken dohromady. Tato rozmanitost ve způsobu, jakým jsou smyčkové koberce vyráběny, umožňuje obrovskou variabilitu. Smyčkový koberec je obecně odolný vůči zatížení s vysokou tvarovou pamětí, vhodný do místností s velkým provozem a intenzitou zátěže.

 

Koberce Berber

Použití termínu Berber, když je použit k popisu smyčkového koberce lze vysledovat zpět k původním obyvatelům severní Afriky, Berberů, kteří vytvořili ručně tkané textilie, které představovaly výrazný uzel a přírodní multi-barevné skvrny spředené z různých částí ovčí srsti. Uzel je charakteristický ve smyčce koberce. Berber kombinuje smyčky s různou tloušťkou a výškou a připomíná vlněné koberce. Často je vyráběn s tlustším vláknem pro větší odolnost. Vhodný pro prostory s výrazně silným provozem, jako jsou kanceláře.

 

 

Koberce smyčkové

Level Loop - smyčkový koberec se všemi smyčkami ve stejné výšce, vytváří neformální vzhled. Pokud máte rádi čistý spořádaný vzhled, můžete si jej vychutnat na úrovni smyčky vytvářející rovnoměrný, hladký povrch. Smyčky mohou být velké nebo malé, ale menší smyčky mají tendenci být odolnější. Tento typ koberce je vhodný do vysoce frekventovaných bytových a komerčních ploch. Velké smyčky nejsou vhodné pro děti a zvířata, může dojít k zaseknutí a koberec se může rozplést.

 

 

Koberce Scrolly

Multi Level Loop - nebo také Scrolly smyčkové koberce s různou výškou smyček, které vytváří texturu nebo trojrozměrný efekt povrchu koberce. Například Splendid, Rivoli, Spontini. Obvykle jsou použity dvě nebo tři různé výšky smyčky, koberce Scroll poskytují dobrou trvanlivost a ležérní vzhled. Každá velikost oka odráží světlo jinak a vznikají tak zajímavé barevné odlesky. Koberce jsou mimořádně odolné. rozplést.

 

 

 


 

Kombinace smyčky a střiženého vlasu

 

Koberce Scrolly

Cut Loop - kombinace střiženého vlasu a neporušených smyček se často používá k vytvoření vytvarovaného vzhledu nebo k vytvoření vzorů, které sahají od jemných až po složité. Koberce Cut Loop mají vysokou tvarovou paměť, ale jsou méně trvanlivé než smyčkové koberce.

 

 

 

 

presmerovat_automaticky

Tato stránka v rámci poskytování služeb využívá cookies. Nastavení používání a dostupnosti cookies můžete upravit v nastavení Vašeho prohlížeče.

Ok