Jak na dřevěné terasy?

 

Idea zahradní dřevěné terasy

Ještě před výběrem materiálu a uspořádáním zahradní terasy je důležité určení její velikosti, vzhledem k dispozici prostor a umístění ve vztahu k domu a jeho okolí. Při stavbě domu je lepší počítat již se stavbou terasy. Buduje se jediný základ domu, s použitím stejné konstrukce a materiálů, se společnou střechou, terasa a dům bude architektonický celek. Terasu je možné postavit, bez narušení existující struktury domu. Pokud jsou finanční prostředky omezené, je lepší zmenšit velikost terasy, než šetřit na materiálu a designu. Terasu považujeme za pokračování obytných prostor, její vzhled by měl odpovídat architektuře interiéru domu. Jinými slovy, pro prostorný dům s prostornými pokoji je vhodná pouze prostorná terasa. Skromný dům s malými místnostmi by měl mít terasu skromnější velikosti, který takto neztratí své kouzlo. Systém montáže dřevěné terasy umožňuje relativně snadnou pozdější změnu velikosti. Různé další prvky, jako jsou pergoly, lavičky nebo schody, můžou být přidány nejen v průběhu výstavby, ale také v procesu využívání. V první fázi je nejdůležitější utrácet peníze na budování pevné a trvalé základny pro případné další zlepšení.


Při plánování terasy dobře zvažte následující otázky:

 1. Bude dřevěná terasa osvětlena sluncem, a chceme to? Co stín budovy, stromů? Existují nějaké oblasti trvalého stínu ?
 2. Z které strany převládá vítr, hlavně za deště.
 3. Bude dobrý výhled z terasy (s možnou instalací plotu, zábradlí) a nebude kazit sama terasa již existujících vzhled ?
 4. Bude dřevěná terasa určena pro děti, budou si na ni hrát bez dozoru ?

 

 Montáž dřevěné terasy 

 

Kam umístit terasu?

Pro pohodlí a vytvoření ideálního prostředí pro relaxaci je velmi důležitá orientace terasy. Pro odpočinek je nejvhodnější vybudovat terasu na místě poskytující stín v nejteplejší denní dobu. Terasu je vždy lepší  orientovat směrem k zahradě, spíše než na ulici, a pokud je to možné, v oblasti nepřístupné sousedům. Jedním z nejdůležitějších kritérií pro výběr umístění terasy je výhled na krásnou krajinu, nebo za roh do krajiny.
   

Jak velikou terasu ?

Velikost terasy je závislá na počtu lidí, kteří budou terasu užívat současně. Minimální šířka terasy pro dva lidi je 120 cm. V takové malé šířce je možné umístit maximálně stolek s dvěma židlemi a prostor pro ochranu před deštěm. Chcete-li zajistit volný stůl pro 6 osob, potřebujete plochu 4 m2 (2 x 2 m), a pokud přidáte prostor pro volný pohyb kolem nábytku, budete potřebovat plochu 7,5 m2 (2,5 x 2,5 m). Obdélníkový tvar je nejen nejjednodušší na stavební náročnost, ale také nejvhodnější pro uspořádání nábytku, stejně jako z ekonomického hlediska spotřeby materiálu. Terasy složitějších tvarů, jako je například půlkruhová nebo trapézová, jsou náročné, pokud budete dělat střechu. Nicméně, střecha může být obdélníková, pokrývající pouze část terasy.

 

 Dřevěná terasa IPE iCLIP 

 

Jaký bude vzhled terasy ?

Ve velmi raném stádiu plánování terasy musíme vymezit směr pokládky terasových prken. Například terasa s velkou plochou lze z technického hlediska položit v obou směrech. Ale když máme úzkou dlouhou terasu, může být vhodnější pokládka v příčném směru:

 • umožňuje pokládku prken se stejnou délkou beze spojů jednotlivých prken v příčné rovině
 • je terasa vizuálně širší, a nevznikají napojení jednotlivých prken v podélném směru jejich instalace.

Pokládka prken v příčném směru také usnadňuje tvarování konce terasy obloukem. Neměli bychom zapomínat, že každá dřevěná terasa nakonec ztratí své přirozené barvy a získá šedavý odstín (vlivem mechanickému opotřebení a jako výsledek chemických blednutí). Chcete-li obnovit původní jasné barvy dřeva je zapotřebí jeho pravidelná údržba. Chránit dřevo vhodným olejem před ultrafialovými paprsky, které výrazně zpomalují zabarvení do šeda. Pokud budeme dřevo natírat olejem s pigmentem v jakémkoliv odstínu, platí pravidlo, že je více stabilní než bezbarvý olej. Samozřejmě, je třeba mít na paměti, že pravidelné opakování nátěrů může být docela nákladný postup, takže je někdy rozumnější spoléhat na přírodní trvanlivost a odolnost dřeva, a nechat terasu zešednout.

 

 Dřevěná terasa IPE iCLIP 

 

Jaké dřevo vybrat pro stavbu terasy ?

Je důležité, aby vybraná dřevina byla v souladu s podmínkami, ve kterých bude provozována terasa. Nejdůležitější kritéria, kterým musíte věnovat pozornost při výběru dřeviny:

 1.  Třída odolnosti 
 2. Tvrdost
 3. Stabilita
 4. Hustota

1. Třída odolnosti

Celková kapacita dřeva, aby vydrželo vliv biologických faktorů v dlouhé době. Biologickými faktory se rozumí škodlivé účinky hub a dalších organismů, které způsobují rozklad dřeva. Při nízké vlhkosti dřeva, je méně pravděpodobné, že dojde k hnilobě. Má se za to, že nebezpečí zóna začíná s vlhkosti 20-22%, dřevo musí zachovat tuto vlhkost po dostatečně dlouhou dobu, aby došlo k rozkladu. Proto, když plánujete výstavbu terasy, je jedním z hlavních úkolů zabránit vytvoření pastí pro vodu, která nemůže volně odtéci. Rovněž zamezit smáčení čelních konců prken. Nežádoucí je přímý kontakt s povrchy, na kterých voda může akumulovat, nebo například s porézním kamenem - takovým kontaktům by měly být zabráněno nepromokavou izolací nebo vzduchovou mezerou. V každém případě je nejlepší způsob jak jednat s přebytečnou vlhkost - dostatečné větrání. Obdobná pravidla je třeba dodržovat i pro nosné konstrukce.

Norma BS EN 350-1 rozpoznává pět tříd přirozené trvanlivosti dřeva. Rozdělení se zakládá na odolnosti
jádra při napadení dřevokaznými plísněmi:

 • Třída 1: velmi trvanlivé
 • Třída 2: trvanlivé
 • Třída 3: mírně trvanlivé
 • Třída 4: slabě trvanlivé
 • Třída 5: netrvanlivé

Dřevo s hodnocením 1 - 3 lze použít venku bez ochranného ošetření. Dřevo s hodnocením 4 nebo 5 by se mělo předem ošetřit ochranným prostředkem.

Průměrné hodnoty parametrů dřevin


2. Tvrdost

Tvrdost dřeva vysoce koreluje s hustotou a je obecně definována jako odolnost proti vniknutí jiného tělesa do dřeva. Menší promáčknutí a rýhy znamenají méně místa k proniknutí vody a plísní do dřeva. Tvrdší dřevo bude mít pozitivní vliv na trvanlivost, a navíc pomůže krytině zachovat si lepší vzhled. Stupnice je od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím je druh tvrdší.
 

3. Stabilita dřeva

je schopnost jeho přizpůsobení - jak velmi a jak rychle se změní rozměry dřeva, pokud se změní obsah jeho vlhkosti. Čím menší je změna rozměru, tím menší je pravděpodobnost deformace desky. Existují dva typy změn ve dřevě: sesychání a bobtnání. Stupnice je od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím stabilnější dřevina.

 1. Sesychání je zmenšení rozměrů a objemu dřeva v důsledku snížení obsahu vody ve dřevě. Sesychání dřeva je podmíněno jeho skladováním na suchém vzduchu, když vázaná voda přítomná v buněčných stěnách dřeva uvolňuje do prostředí. Pro ztrátu vázané vody se tloušťka a rozměry buněčných stěn zmenší.
 2. Bobtnání je zvětšení rozměrů a objemu dřeva v důsledku nárůstu obsahu vlhkosti ve dřevě podmíněno skladováním na vlhkém vzduchu nebo ve vodě.

Sušení dřeva pro terasy:

 • AD - Air dried - sučené vzduchem
 • KD - Kiln dried - sušené v komoře (obvykle 18 +/- 2%)

4. Hustota dřeva

Hmotnost dřevěného produktu se určuje podle hustoty - základní struktury dřeva a obsahu vlhkosti materiálu. Hustota dřeva, bez vody, se značně liší v rámci jednotlivých druhů dřevin i mezi nimi. Vlhkost tvoří část hmotnosti dřeva a měla by se vždy zohlednit. Popis každého druhu dřeva představuje hustotu dřeva při 12% vlhkosti. Hustota se měří v kilogramech na metr krychlový.

Existuje pět kategorií:

 • Velmi lehké: méně než 300 kg / m3
 • Lehké: mezi 300 a 500 kg / m3
 • Střední: mezi 500 a 700 kg / m3
 • Těžké: mezi 700 a 900 kg / m3
 • Velmi těžké: více než 900kg / m3

Hustota základních dřevin pro terasy kg/ m3

Hustota základních dřevin pro terasy

 

Dřeviny pro venkovní terasy:

 

Terasa BangkiraiBANGKIRAI

Název  je používán pro importované dřevo z Indonésie převážně z druhů Shorea. Velké množství druhů, rozdílné vlastnosti - především hustota, zapříčiňuje velké nepřesnosti jak  v literatuře, tak v nabídce obchodníků. Nejčastěji se setkáváme s poddruhy Yellow Balau a Selangan Batu. Minimální hustota Bangkirai při 15% vlhkosti by měla dosahovat 850 kg/m3 . Barva Bangkirai je světle až středně hnědá, místy žlutavá, časem dřevo mění barvu do šedo-stříbrné. Ve dřevě se vyskytují kruhové otvory po hmyzu o průměru cca 1 až 1,5mm, který se vyskytuje v živých stromech.

 

 

 

Terasa GarapaGARAPA

Garapa se stává stále oblíbenějším a častěji používaným materiálem v architektuře zahrad. Na rozdíl od kamene působí teplým dojmem a spolu se zeleným trávníkem či bazénem vytváří nenapodobitelnou kombinaci. Barva této dřeviny je zlatá až zlato - žlutá s různorodými odstíny. Má lepší vlastnosti než Massaranduba a vyznačuje se dobrou stabilitou, pevností a trvanlivostí. Jako jedna z mála exotických dřevin Garapa na slunci netmavne a sestava krásně jemně krémově nažloutlá. Velmi neocenitelnou vlastností je neuvoľňovanie pigmentu. Počáteční vyplavování barviva se projevuje ve velmi malé míře.

 

 

 

Terasa Merbau MERBAU

Zvolíte li Merbau, zvolíte krásu, trvanlivost a špičkovou stabilitu. Merbau je výbornou volbou pro venkovní terasu. Merbau je nejstabilnější exotická dřevina vysoké tvrdosti pro venkovní terasy, vyniká pevností, ohebností a pružností. Charakteristická tmavě hnědá barvoa s žluto-černým žilkováním a nádhernou kresbou. Charakteristickým znakem Merbau jsou zlatavé proužky (krystaly síry) v kresbě dřeviny. Celkem je známo 9 druhů Merbau, nejčastěji se setkáme s druhy Intsia palembanica a Intsia binga.

 

 

 

 

Terasa MassarandubaMASSARANDUBA

Velmi těžké a tvrdé dřevo s odpovídajícími pevnostními vlastnostmi,  vyskytující se v severní až střední části Jižní Ameriky a ve střední Americe. Massaranduba se používá jako obzvláště silně namáhané stavební dřevo ve venkovních prostorách, jako jsou terasy, pro silně zatížitelné podklady, vyznačující se vysokou tvrdostí, trvanlivostí (1. třída trvanlivosti), hustotou (1200 kg/m3), výraznou červenohnědou barvou, která postupem času ztmavne až do černé. Dřevina se vyznačuje poměrně vysokou sesychavostí - až do 10% a je nevhodná pro použití na siding (obklad).

 

 

 

 

Terasa IPEIPE

(brazilský ořech) exotická dřevina pocházející ze střední a jižní Ameriky. Dřevina Ipe představuje nejvyšší kvalitu, životnost, vynikající výkon, neuvěřitelná krása. Ipe je velmi populární pro venkovní decking, kde je na špičce volby pro venkovní terasu prémiové kvality. Důvodem je skutečnost, že Ipe dřevo má podstatně nižší náklady na údržbu a výměnu v průběhu času ve srovnání s jakýmkoli jiným materiálem. Fyzikální vlastnosti Ipe převyšují jakékoli jiné dřevo komerčně dostupné. Kromě jedinečné tvrdosti a hustoty, zaujme žádnými otvory po škůdcích, minimálním sesycháním,  a nádhernou kresbou dřeva. Ipe je neuvěřitelně těžké dřevo, tmavé barvy, jádrové olivově  hnědé až načernalé, někdy se zabarvením do červena nebo oranžova, často se světlejší nebo tmavší strukturou,  pokryté  žlutým  práškem (lapachol).

 

 

 

Terasa Teak BurmaTEAK

Ttvrdé a středně těžké dřevo s vysokým obsahem olejnatých pryskyřic má zlatavě hnědé zbarvení, někdy se zelenavým nádechem, často tmavěji žíhané, v exteriéru oxiduje až do šedostříbrné barvy. Je jednou z nejlepších a nejcennějších dřevin, které vůbec známe. Spojuje v sobě téměř všechny vlastnosti, které lze od dobrého dřeva požadovat. Je to dobrá trvanlivost, malé sesychání a bobtnání, vysoká odolnost proti výkyvům vlhkosti, vysoká pevnost a snadné opracování. Je velmi odolné vůči povětrnostním vlivům, má dlouhodobě vybudovanou silnou obranu vůči změnám klimatu a proto mu nevadí sníh, led, slunce, déšť, vlhkost vzduchu nebo změna teplot.

 

 

 

TEPELNĚ UPRAVENÉ DŘEVO

Tepelně modifikované dřevo které se suší při 0% vlhkosti, bez chemických přísad a následné zvýšení teploty a tepelné zpracování při až cca.: 215 ° C, mění vlastnosti dřeva a dochází k umrtvení buněk dřeva. Po procesu kolem 40-60 hodin jsou vlastnosti dřeva trvale změněny. Tyto buňky již potom nepracují, tzn., že nepřijímají vlhkost.  Zvýšená odolnost vůči hnilobě a povětrnostním vlivům, velmi vysoká životnost, žádná tvorba zásmolků, minimální bobtnavost a sesychání, rozměrová stabilita zlepšena. UV ochranu zajistí například olej Osmo s pigmentem na thermo dřevo. Po tepelné úpravě luxusní povrch hnědé barvy nadchne snad každého.

 

 

 

Terasa Sibiřský modřínSIBIŘSKÝ MODŘÍN

Skvělá alternativa vůči exotickým dřevinám z tvrdých listnatých stromů pro ty, kteří sní o produktu vyrobeném ze 100% dřeva, a současně je to jedno z nejlevnějších řešení v oblasti terasových prken. Pochází ze severských lesů, kde klimatické podmínky zaručují pomalý růst stromu, v důsledku čehož dřevo získává pevnou texturu a vysokou hustotou. Díky tomu je ideální pro exteriérové ​​použití. Sibiřský modřín je dřevo vysoké tvrdosti s vysokým obsahem pryskyřice, díky čemuž se považuje za nejodolnější dřevinu z jehličnatých stromů na světě. Životnost sibiřského modřínu je 15 let.

 

 

 

 

Ceny dřeva na terasu Kč / m2

Cena dřeva na terasu

 Dřevěná terasa Merbau 

 

 

Montáž dřevěné terasy

 

Do vaší zahrady doporučujeme jednoznačně dřevěnou terasu. Dřevěná terasa zajistí základní požadavky na pevnou plochu, a velice dobře splyne s okolním prostředím. Dřevěná terasa okolo bazénu, chodník nebo terasa vyschne po dešti rychleji než ostatní materiály. Dřevěná terasa je na omak teplá, rychle se vyhřeje sluníčkem, nepálí, dobře se udržuje, na rozdíl od anorganických materiálů žije. Díky své elasticitě nehrozí za silnějších mrazů jeho poškození. Nepravidelnost povrchu zase láká opticky - krajinky a suky mohou být výrazným stylotvorným prvkem. Ani barevné odstíny nejsou nezajímavé, každé dřevo, každé prkno, se pod vlivem světelných podmínek mění. Pokud máte rádi šedou patinu, stejnou jako na starých nenatřených plotech, tak terasu natírat olejem nemusíte.

Tvrdé tropické dřevo může obsahovat Tanin, který zvyšuje odolnost desek. Déšť však může způsobit jeho vyplavování ve formě hnědé kapaliny. Z tohoto důvodu je třeba vyhýbat se přímému, nechráněnému kontaktu s omítnutými nebo jinými stěnami a podlahami.

Množství materiálu: Doporučujeme objednat o 10% více materiálu, než je nutné, pro kompenzaci běžného odpadu, který vzniká při zkracování, řezání atd. Pokud se mají prkna ukládat diagonálně nebo v nepravidelných vzorech, doporučujeme objednat několik kusů navíc.

Skladování: Terasová prkna skladujte v originálním balení na dobře větraném a zakrytém místě. Vyhýbejte se přímému slunečnímu záření. Pokud jsou prkna svázána páskou, ponechte je tak.

Ošetření prken před montáží: Před montáží doporučujeme naolejovat spodní strany prken. Tímto postupem se zachová přirozená barva dřeva a prodlužuje se životnost. Všechny řezné spoje ochráníte voskem na řezné hrany OSMO 5735.

Nástroje potřebné k montáži: Vrtačka, bit, šrouby, šroubovák, pila, bruska, brusný papír, vodováha, pravítko, tužka, prvky pro vymezení dilatačních mezer FugiFix FF a stahovák prken SPAX Kaiman.

 

Příprava podkladuPříprava podkladu pod terasu

Ujistěte se, že podklad je stabilní, pevný a nebortí se. Podklad by měl být vytvořen tak, aby dostatečně odváděl dešťovou vodu, voda nesmí zůstávat pod roštem. Optimální podklad je pískové, štěrkové nebo kameninové zhutněné lože ve dvou vrstvách, spodní vrstva z hrubšího materiálu např. kamenivo frakce 15 - 20 mm, vrchní vrstva z jemnějšího materiálu pro jednoduší vytvoření rovného povrchu. Rovný povrch je důležitý, vyhnete se pracnému podkládání roštu, aby ležel celou plochou na podkladu. Pod terasu na rostlém podkladu použijte podložku JustiFix JV , která na rozdíl od geotextilie nezpůsobuje zadržování vody a vlhkosti pod terasou, která působí na dřevo terasy ze spodní strany, zatímco na horní stranu působí slunce a vysoká teplota. Instalace na savé geotextilie může způsobit průhyb prken.

 

 

 

 

Pevný podklad pod terasou

Pro lepší stabilitu na zemině použijte betonové dlaždice rozmístěné na podklad v intervalech 40 - 50 cm střed od středu (v závislosti na velikosti prken) k zajištění dostatečné opory a upevnění nosných trámů. Pro pevný podklad použijte rektifikační terče. Ověřte výšku a spád.  Správný odvod vody zajistí spád přibližně 2 cm na 1 běžný metr. 

 

 

 

 

 

   Dřevěná terasa Merbau   

 

      

 

 

Nosné trámy terasy ze dřeva

Nosné trámy musejí být ze dřeva s podobnou hustotou a životností jako pohledové terasová prkna. Musí mít minimálně dvojnásobnou tloušťku, než je tloušťka prken. Upevněte nosné trámy tak, aby se vytvořily pevné základy. Nosníky by měly být kvůli odvodu vody uložené na nepropustných podložkách (např. Z pryže) Sihga JustiFix J. Zajistěte spád podkladního roštu 2-3 % v uvažovaném směru odvodnění. Důležité je zajištění odvětrání prostoru pod terasou.

 

 

 
 

 

 

 

Montáž terasy na pevný podklad

 

 

 Vzdálenost nosných hranolů by neměla překročit 50 cm.  

 

 Vzdálenost nosných hranolů by neměla překročit 50 cm. 

 

 Dostatečně zajistěte hranoly proti sklouznutí a posunutí 

 

Montáž terasy na betonové patky

 

Terasu na betonové patky montujeme v případě měkkého podkladu. Betonové patky zapustíme 50 – 80 cm hluboko do země.

 

 Terasu na betonové patky montujeme v případě měkkého podkladu. Betonové patky zapustíme 50 – 80 cm hluboko do země. 

 

 Montáž terasy na betonové patky 

 

Pro montáž terasy ve svahu nebo pro vynesení terasy použijeme pro větší pevnost a odolnost dvojitý rošt.

 

 

 Pro montáž terasy ve svahu nebo pro vynesení terasy použijeme pro větší pevnost a odolnost dvojitý rošt. 

 

 

Vzdálenost mezi nosnými trámy terasy

Zajistěte správnou vzdálenost mezi nosnými trámy terasy. Tato vzdálenost závisí na pevnosti a šířce prken.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozměr terasového prkna

Maximální vzdálenost mezi trámy

  19 - 20 mm x 90/100 mm

  30 – 35 cm

  20 - 22 mm x 120 mm

  35 – 40 cm

  21 mm x 145 mm

  35 – 40 cm

  25 mm x 145 mm

  40 – 45 cm

 

 

Upevnění trámů terasy

Pokud při použité dřevině hrozí vysoké riziko deformace, doporučujeme používat rovnoměrné menší vzdálenosti mezi trámy s cílem omezit pohyb prken. Každý konec prkna by měl ležet na opěrném trámu a měl by být přišroubován.

 

 

 

 

 

 

 

Vymezovač roztečí terasových prken Spax SpacerMezery mezi terasovými prkny

Vlhkost ve vzduchu způsobuje rozpínání a sesychání prken. Před montáží se proto musí zkontrolovat obsah vlhkosti. Vzdálenost mezer mezi prkny musí být  4 až 8 mm. Ideální pomocníkem je FugiFix FF pro vymezení dilatačních mezer. Správná vzdálenost poskytuje prostor pro rozpínání a seschnutí v závislosti na počasí bez poškození povrchu krycí podlahové plochy.

 

 

 

 

 

 

 

Vzdálenost terasy od zdi

Pokud je podlahová plocha upevněna o zeď nebo jiný pevný předmět, je třeba zajistit vzdálenost minimálně 10 mm mezi konci / stranami prken a stěnou a / nebo pevným předmětem.

 

 

 

 

 

 

 

Vruty pro dřevěné terasy

Pro dlouhou životnost používejte pouze vruty z nerezavějící oceli A2 a A4. Nerezová ocel A2 pro venkovní použití a použití ve vlhkých vnitřních prostorách. A4 nerezová ocel pro použití ve styku s chlorovanou vodou. Používejte speciální vruty, které jsou minimálně dvojnásobně delší než je tloušťka prkna. Na přichycení prkna ke každému trámu použijte vždy dva šrouby na každé straně. Přesahy přišroubovaných konců prken by měli být maximálně 5 - 10 cm, aby se konce neohýbaly. Vzdálenost mezi vrutem a boční stranou prkna by měla být přibližně 2 cm.

 

 

 

 

 

 


 

Zahlubovák Sihga TerrasenFix Bohrsenker TFBZapuštění vrutů do terasy

Důležité je předem navrtat otvory pro vruty (pokud například používáte 5 mm vruty, předem navrtejte otvor o průměru 4 mm). Hlava vrutu by měla být v jedné rovině s povrchem desky, aby šroub nevyčníval. Doporučujeme otvor pro vrut předvrtat a zahloubit „zahlubovákem“, jako například TerrassenFix Bohrsenker proti možným otřepům kolem hlavičky vrutu a stejnoměrnému zapuštění.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stahovák terasových prken Spax Kaiman ProMontáž teras pomocí stahováku

Vzhledem k tomu, dřevo je přírodní produkt, tak pracuje hlavně kvůli kolísání teploty nebo vlhkosti - může se stát, že se materiál ohýbá. Prohnuté prkna instalujeme pomocí stahováků. Prkno nejdříve přišroubujeme na kraji a postupně přitahujeme pomocí stahováku na jednotlivé podkladní hranoly s dodržením zvolené mezery mezi prkny.

 

 

 

 

 

 

Údržba venkovních teras

 

Olej pro venkovní terasy může být transparentní nebo s pigmentem. Olej s pigmentem  sjednocuje barevnost dřeva a zabraňuje přírodnímu vyblednutí vlivem ultrafialového záření. Transparentní olej může obsahovat komponenty, které pohlcují UV záření, zpomalovat přirozené blednutí a fungicid pro ochranu před plísněmi. Co dělá transparentní nátěr atraktivní je to, že dává dřevu přirozenou strukturu a zvýrazňuje kresbu dřeva. V závislosti na srážkách, přímém slunečním záření a intenzitě pohybu lidí, můžete očekávat, že na vodorovné ploše bude olejový nátěr sloužit až dva roky, bez opravy.

Olej aplikujeme na terasu min. 2 týdny po montáži mimo Modřímu, kde olej aplikujeme ihned. Prkna sjednotí barvu a olejnaté látky obsažené ve dřevě na povrchu musí zaschnout. Všechny řezné hrany ošetřete olejem nebo dřevařským voskem pro zamezení vnikání vlhkosti. Odstraňte staré nátěry s otevřenými póry. Při aplikaci oleje dbejte na rovnoměrné nanášení v tenké vrstvě a ve směru fládrování dřeva. Dřevo pracuje v závislosti na klimatických podmínkách a nevyhnutelně vznikají vlasové trhlinky. Při silné vrstvě oleje nepronikne veškerý olej do dřeva a vytvoří na něm film. Problém je, že film pracuje v opačném směru než dřevo a drží vlhkost ve dřevě. Olej naneste pevným štětcem nebo válečkem z mikrovláken. Povrch je suchý za 4 hodiny tak že neulpívá prach, za 12 hodin je povrch pochozí, úplné proschnutí je po 10-14 dnech.

Pro udržení stále dokonalého vzhledu dřevěné terasy doporučujeme na jaře celý povrch důkladně očistit mýdlem na dřevo a kartáčem s velkým množstvím vody, po důkladném uschnutí provést úpravu povrchu terasy olejem.

 

Dřevěná terasa IPE
presmerovat_automaticky

Tato stránka v rámci poskytování služeb využívá cookies. Nastavení používání a dostupnosti cookies můžete upravit v nastavení Vašeho prohlížeče.

Ok