Jakou podložku pod podlahu


 

Výběr podložky pod podlahu - porovnání podložek

Uvědomte si roli podlahové izolace:

 • Profesionální podklad pod podlahu prodlužuje životnost (trvanlivost) podlahy, která bude po mnoho let vypadat krásně.
 • Zvyšuje uživatelský komfort (Vaše podlaha bude teplá a tichá)
 • Pro zvýšení životnosti podlahy musí podlahová izolace odolat velkým zatížením, vyrovnat nerovnosti podloží a poskytnout izolaci proti vlhkosti.
 • Zlepšení uživatelského komfortu je především spojováno se snížením hluku a vytvořením tepelné izolace.

Definujte své potřeby:

 • Zeptejte se sami sebe, co očekáváte od podlahové izolace – co je pro Vás nejdůležitější?
 • Chcete ztišit Vaši podlahu?
 • Zamýšlíte položit podlahu ve vlhkém suterénu?
 • Je Vaše podloží podlahy nerovnoměrné?
 • Použijete podlahové vytápění?

Podložky jsou vyrobeny z mnoha druhů přírodních materiálů nebo plastů, z nichž každý má své vlastní výhody a nevýhody. Většina podložek pod podlahy, byla speciálně vyvinuta pro splnění explicitních požadavků na druh podlahové krytiny, čímž jsou nevhodné pro použití u jiných typů podlahových krytin.

Základní kategorie typů podložek jsou:

Výhody, které poskytuje použití podložky:

 • snižuje hlučnost
 • zvyšuje komfort a měkkost podlahové krytiny nad ním
 • chrání podlahové krytiny před poškozením, které by mohlo být způsobeno chybami v podkladu
 • působí jako bariéra proti škodlivé vlhkosti a prachu
 • poskytuje tepelnou izolaci 

Proč používat podložky pod podlahy:

Je několik dobrých důvodů pro instalaci podložky. Mnoho druhů podlahových krytin vyžaduje rovný, stabilní základní podklad vynikající kvality, který zůstane v suchu. Bohužel, většina základních podkladů podlah, nesplňuje tato přísná kritéria. Podložka může být také nezbytná pro splnění hlukových izolačních kritérií. Nebo je důvod jednoduchý, prodloužit životnost podlahové krytiny.

Podložka také plní sekundární funkci: a to luxus. Volba podložky dobré kvality poskytne uživateli pocit pohodlí a luxusu.

Techniky instalace podložek pod koberce:

Vyhněte se použití měkkého hustého podkladu, který má vysoký valivý odpor, pokud budou užívány kolečkové židle. Doporučujeme použít tvrdší, stabilnější podložky.

 • Technika napínáním
 • Technika double-stick
 • single-stick techniku

Technika napínáním: napínací lišty umístíme po celém obvodu místnosti a mezi ně položíme zvolenou vhodnou podložku po celé ploše podkladu. Podložka se na několika místech zafixuje proti případnému posuvu, na betonovém podkladu fixačním lepidlem ve spreji, na dřevěném podkladu sponkovacím kladivem. Spoje podložky je vhodné přelepit páskou. Následně se instaluje koberec na napínací lišty. Koberec se neřeže na přesno, ale nechává se 3-5 mm navíc, aby se koberec mohl zachytit za zadní zkosenou hranu napínací lišty. Instalace pomocí techniky napínáním poskytuje vysoký stupeň komfortu a luxusu, prodlužuje životnost koberce, a vypadá krásně, usnadňuje odstranění a re-instalaci.

Technika double-stick: Touto metodou musí být podložka, například Black Pearl, lepena na podklad, a koberec musí být přilepena na podložku. Výhody: snadná instalace, podložka přispívá ke komfortu.

Technika single-stick: Tato metoda se používá při montáži koberce na Egalsoft podložku. Podložka Egalsoft FR má samolepící vrstvu, která přilne přímo na suché, bezprašné podklady. Lepidlo se pak aplikuje na horní povrch podložky Egalsoft a koberec je přilepen nad ní. Výhody: rychlý způsob, použítí menšího množství lepidla. Podložka Egalsoft se snadno odstraní, a nezanechává téměř žádné zbytky lepidla na podkladu.

 


 

 

Akustické zlepšení podlahy

 

 

Akustické zlepšení podložek u podlah

Podlaha v závislosti na druhu materiálu vydává zvuky proměnlivé intenzity v různých frekvencích. Pro lidské ucho je zvlášť obtížný zvuk o vysokých frekvencích, který je typicky více výrazný v případě laminátových podlah (kročejový efekt). Podlahová izolace o vysokých parametrech akustického zlepšení účinně tlumí zvuky, které mohou být slyšitelné v místnosti, ve které se tvoří, např. kroky.

 

Porovnání podložek pod podlahy - akustické zlepšení

Akustické zlepšení podložek pod podlahy
 
Akustická izolace podložek pod podlahy

 

Akustická izolace podložek pro podlahy

Akustická izolace spočívá v absorpci zvuku slyšitelného v místnosti, která se nachází pod místností s plovoucí podlahou. Tato vlastnost je zkoumána dle platné normy ISO 140/8. Výsledky zkoušek jsou prezentovány v dB.

 

Akustická izolace podložek pod podlyhy
 

Akustická izolace podložek pod podlahy
 

Odolnost zatížění podložek pod podlahy

Tlakové napětí a pevnost v tlaku u podložek pod podlahy

Odolnost na zatížení je klíčovou vlastností, která rozhoduje o tom, zda podložka splňuje jednu ze svých základních užitkových funkcí – zda prodlužuje životnost podlahy. Podložky s nedostatečnou odolností ztrácejí své vlastnosti a způsobují přemístění sil na spoje mezi jednotlivými dílci podlahy, což vede k trvalému poškození podlahy. Vysoká odolnost na zatížení je důležitá zvláště v případě zámkových spojů, pro něž doporučujeme podložky s odolností minimálně ≥ 30 kPa. Je třeba dbát, že podložka kromě odolnosti na zatížení, musí být pružná, aby byla schopna odstraňovat povrchové nerovnosti.

 

 

Srovnání podložek pod podlahy - odolnost na zatížení

Odolnost podložky pod podlahy na zatížení
 

Tepelný odpor podložek pod podlahy

Tepelný odpor podložek pod podlahy

Každý člověk chce, aby doma bylo teplo a útulně. Ztráty tepla z budovy do země jsou okolo 15 - 20% ztrát v celkové tepelné bilanci. Pořádná podlahová izolace sníží tepelnou ztrátu z místnosti, obzvláště v podsklepené budově, což se projeví v nižším účtu za topení. Dle doporučení většiny výrobců podlahového topení, celkový tepelný odpor podlahy nesmí překročit 0,15 m2K/W. Čím nižší je tepelný odpor podlahy, tím je efektivnější podlahové topení. Pro výpočet celkového tepelného odporu podlahy je nutno sečíst hodnotu odporu podlahového dílce a podložky. Pro podlahové topení platí, čím menší hodnota, tím lépe. Naopak, pokud chcete zamezit chladu od podkladu, hodnota musí být co nejvyšší.

 

Porovnání podložek pro podlahové topení

Tepelný odpor podložek pod podlahy

 


 

Tepelná izolace

Tepelná izolace podložek pod podlahy

Každý člověk chce, aby doma bylo teplo a útulně. Ztráty tepla z budovy do země jsou okolo 15-20% ztrát v celkové tepelné bilanci. Pořádná podlahová izolace sníží tepelnou ztrátu z místnosti, obzvláště v podsklepené budově, což se projeví v nižším účtu za topení.

 

 

 

 

Tepelná izolace podložek


 


Paroizolace a plovoucí podlahy

Paroizolace a nasákavost vodou u podložek

Podlaha je zvlášť vystavená působení vlhkosti v případech nedávné aplikace nivelizační hmoty nebo umístění ve sklepě. Abychom zabránili zničení, podlahu musíme účinně odizolovat od podloží, a to pomocí odpovídající podlahové izolace, která nepohlcuje vlhkost. K tomuto účelu se používají parotěsné fólie, dle normy o minimální tloušťce 0,2 mm. Řešením, které umožňuje rychlou montáž podlahy, je použití podložek s integrovanou parotěsnou fólií.

 

 

 

Na jaký druh podkladu budete pokládána podlaha?

 • minerální podloží (potěr, beton). Pokud ano použijte podložku s parozábtanou SD> 75
 • ne-minerální podloží (trámy, OSB či jiné dřevěných podloží. Pokud ano, použijte podložku bez parozábrany.

 

 

Akustické zlepšení podlahy

Vyrovnání podloží u podložek pro podlahy

Nerovné podloží je velmi častým problémem. Důvodem může být nepečlivě provedené stavební práce nebo odstranění dosavadního podlahového pokrytí. Větší nerovnosti by měly být vyrovnány odpovídající výplní, zatímco menší nerovnosti náležitým způsobem vyrovná použitý podklad.

 

 

 

 

 


 

Souhrnný přehled akustického zlepšení a akustické izolace podložek

 

Akustické zlepšení a akustická izolace u podložek


 

presmerovat_automaticky