Jakou podložku pod podlahu


 

Výběr podložky pod podlahu - porovnání podložek

Uvědomte si roli podlahové izolace:

 • Profesionální podklad pod podlahu prodlužuje životnost (trvanlivost) podlahy, která bude po mnoho let vypadat krásně.
 • Zvyšuje uživatelský komfort (Vaše podlaha bude teplá a tichá)
 • Pro zvýšení životnosti podlahy musí podlahová izolace odolat velkým zatížením, vyrovnat nerovnosti podloží a poskytnout izolaci proti vlhkosti.
 • Zlepšení uživatelského komfortu je především spojováno se snížením hluku a vytvořením tepelné izolace.

Definujte své potřeby:

 • Zeptejte se sami sebe, co očekáváte od podlahové izolace – co je pro Vás nejdůležitější?
 • Chcete ztišit Vaši podlahu?
 • Zamýšlíte položit podlahu ve vlhkém suterénu?
 • Je Vaše podloží podlahy nerovnoměrné?
 • Použijete podlahové vytápění?

Podložky jsou vyrobeny z mnoha druhů přírodních materiálů nebo plastů, z nichž každý má své vlastní výhody a nevýhody. Většina podložek pod podlahy, byla speciálně vyvinuta pro splnění explicitních požadavků na druh podlahové krytiny, čímž jsou nevhodné pro použití u jiných typů podlahových krytin.

Základní kategorie typů podložek jsou:

Výhody, které poskytuje použití podložky:

 • snižuje hlučnost
 • zvyšuje komfort a měkkost podlahové krytiny nad ním
 • chrání podlahové krytiny před poškozením, které by mohlo být způsobeno chybami v podkladu
 • působí jako bariéra proti škodlivé vlhkosti a prachu
 • poskytuje tepelnou izolaci 

Proč používat podložky pod podlahy:

Je několik dobrých důvodů pro instalaci podložky. Mnoho druhů podlahových krytin vyžaduje rovný, stabilní základní podklad vynikající kvality, který zůstane v suchu. Bohužel, většina základních podkladů podlah, nesplňuje tato přísná kritéria. Podložka může být také nezbytná pro splnění hlukových izolačních kritérií. Nebo je důvod jednoduchý, prodloužit životnost podlahové krytiny.

Podložka také plní sekundární funkci: a to luxus. Volba podložky dobré kvality poskytne uživateli pocit pohodlí a luxusu.

Techniky instalace podložek pod koberce:

Vyhněte se použití měkkého hustého podkladu, který má vysoký valivý odpor, pokud budou užívány kolečkové židle. Doporučujeme použít tvrdší, stabilnější podložky.

 • Technika napínáním
 • Technika double-stick
 • single-stick techniku

Technika napínáním: napínací lišty umístíme po celém obvodu místnosti a mezi ně položíme zvolenou vhodnou podložku po celé ploše podkladu. Podložka se na několika místech zafixuje proti případnému posuvu, na betonovém podkladu fixačním lepidlem ve spreji, na dřevěném podkladu sponkovacím kladivem. Spoje podložky je vhodné přelepit páskou. Následně se instaluje koberec na napínací lišty. Koberec se neřeže na přesno, ale nechává se 3-5 mm navíc, aby se koberec mohl zachytit za zadní zkosenou hranu napínací lišty. Instalace pomocí techniky napínáním poskytuje vysoký stupeň komfortu a luxusu, prodlužuje životnost koberce, a vypadá krásně, usnadňuje odstranění a re-instalaci.

Technika double-stick: Touto metodou musí být podložka, například Black Pearl, lepena na podklad, a koberec musí být přilepena na podložku. Výhody: snadná instalace, podložka přispívá ke komfortu.

 


 

 

Akustické zlepšení podlahy

Akustické zlepšení podložek u podlah

Podlaha v závislosti na druhu materiálu vydává zvuky proměnlivé intenzity v různých frekvencích. Pro lidské ucho je zvlášť obtížný zvuk o vysokých frekvencích, který je typicky více výrazný v případě laminátových podlah (kročejový efekt). Podlahová izolace o vysokých parametrech akustického zlepšení účinně tlumí zvuky, které mohou být slyšitelné v místnosti, ve které se tvoří, např. kroky.

 

Porovnání podložek pod podlahy - akustické zlepšení

 
 
Akustická izolace podložek pod podlahy

 

Akustická izolace podložek pro podlahy

Akustická izolace spočívá v absorpci zvuku slyšitelného v místnosti, která se nachází pod místností s plovoucí podlahou. Tato vlastnost je zkoumána dle platné normy ISO 140/8. Výsledky zkoušek jsou prezentovány v dB.

 

Akustická izolace podložek pod podlyhy
 

 
 

Odolnost zatížění podložek pod podlahy

CS: Bude podlaha používána v místnosti s vysokým provozem?

Pokud ano, použijte podložku s nejvyšším parametrem pevnosti v tlaku (kPa). Čím vyšší hodnota CS, tím lépe. Podložka bude chránit zámkový systém podlahy a bude působit proti deformaci a otevření jakýchkoliv trhlin. Doporučení z EPLF specifikuje, že hodnota CS musí být alespoň 60 kPa.

 

Srovnání podložek pod podlahy - odolnost na zatížení

 
 

Tepelný odpor podložek pod podlahy

Tepelný odpor podložek pod podlahy

Každý člověk chce, aby doma bylo teplo a útulně. Ztráty tepla z budovy do země jsou okolo 15 - 20% ztrát v celkové tepelné bilanci. Pořádná podlahová izolace sníží tepelnou ztrátu z místnosti, obzvláště v podsklepené budově, což se projeví v nižším účtu za topení. Dle doporučení většiny výrobců podlahového topení, celkový tepelný odpor podlahy nesmí překročit 0,15 m2K/W. Čím nižší je tepelný odpor podlahy, tím je efektivnější podlahové topení. Pro výpočet celkového tepelného odporu podlahy je nutno sečíst hodnotu odporu podlahového dílce a podložky. Pro podlahové topení platí, čím menší hodnota, tím lépe. Naopak, pokud chcete zamezit chladu od podkladu, hodnota musí být co nejvyšší.

Například laminátové podlahy o tloušťce 8 mm mají tepelný odpor ~0,08 m²K/W. S tímto typem podlahy, byste měli použít podložku s min teplotní odolnost. Arbiton taková řešení nabízí. Multiprotec 1000 3IN1 je nejlepší podložka pro podlahové vytápění, s tepelným odporem pouze 0,006 m²K/W. Tento parametr je výsledkem jeho hustoty a minerální strukturu, která velmi dobře vede teplo.

 

Porovnání podložek pro podlahové topení

 


 

Tepelná izolace

Tepelná izolace podložek pod podlahy

V případě instalace na neizolované podklady v přízemí, v suterénu nebo nad nevytápěnými prostory jako u garáží, lze dosáhnout zvýšeného komfortu dobrá tepelná izolace podlahové krytiny. To může pomoci zajistit vyšší teploty podlahy a větší pohodlí při chůzi naboso. Ztráty tepla z budovy do země jsou okolo 15-20 % ztrát v celkové tepelné bilanci. Pořádná podlahová izolace sníží tepelnou ztrátu z místnosti, obzvláště v podsklepené budově, což se projeví v nižším účtu za topení.

 

 

Tepelná izolace podložek


 


Paroizolace a plovoucí podlahy

DL: Dynamická zátěž u podložek

Parametr, který velmi vizuálně popisuje životnost podlahy je dynamická zátěž (DL). DL zajišťuje dostatečné odolnost podložky proti dlouhodobé dynamice zatížení způsobené chodícími lidmi nebo sezením a válením se na kolečkovém křesle. Čím vyšší hodnota parametru DL, tím lépe a více vaše podlaha bude mít dlouhou životnost - to znamená více cykly lze aplikovat na podložku, která má za následek kontrakce materiálu.

 

Norma EN16354 zná tři třídy odolnosti - nejnižší je DL1 a nejvyšší DL3. Minimální požadavek na kvalifikaci produktu jako podložka je 10 000 cyklů. Nejoblíbenější produkt v obchodech pro kutily - PE pěna -Mirelon, nedosáhne 10 000 cyklů nelze ji použít jako podložku pod podlahu.*

*Týká se PE podložky s hustotou pod 30 kg/m3.

Dynamická zátěž podložek pod podlahu

 


 

Odolnost podložky bodovému tlakuCC: Odolnost podložky bodovému tlaku

Když je podlaha s podložkou vystavena dlouhodobému statickému zatížení (např. těžkým nábytkem), všechny výhody v technickém provedení podložky, jako je akustická a tepelná izolace, vyrovnávací schopnost atd., může být výrazně snížena.

 

Aby se tomu zabránilo, je podlahový systém testován na dlouhodobé zatížení - CC (Compressive Creep resistance). Parametr CC vyhodnocuje, jaké statické zatížení může být na podlahu aplikováno po dobu 10 let bez jakéhokoli snížení fyzikálních vlastností podkladu. (tj. snížení tloušťky o 0,5 mm). Čím vyšší je CC hodnota, tím větší je statické zatížení - vč. Těžší nábytek lze umístit na podlahový systém po dlouhou dobu bez ztráty své technické kvality. Doporučená hodnota CC je 20 kPa.

Odolnost podložky bodovému tlaku
presmerovat_automaticky