3D v obýváku? Proč ne!

30. 11. 2018

Všichni si pamatujeme časy, kdy nás 3D realita uchvacovala ze sedaček kin. Vzpomínáte na to, kdy se na vás řítil žralok přímo uprostřed oceánu, a vy jste měli pocit, že vám ukousne hlavu? Uplynulo pár let a nyní už nejsou 3D efekty ve filmových trhácích nic, z čeho bychom měli pocit bůhví jaké exotiky. Pokud se ovšem neocitnou přímo v našem obýváku.

Historie 3D grafiky

Kde se trojrozměrné obrazce vlastně vzaly? Vůbec první zmínka o nich pochází z jihu Evropy. Nejčastěji jsme na ni mohli narazit v Itálii. Byly malovány na chodníky a jejich účelem bylo jediné – šokovat nás. Vyvolávaly v lidech dojem, že jsou součástí jiné reality, že se můžou někam zřítit, nebo že jsou obklopeni, doslova a do písmene, světem jako vystřiženým z pohádkové knížky. To, co bylo dříve vnímáno jako sprejerství a vandalství, je dnes ovšem považováno za umění. A lidé, kteří se v oboru vyznají a byli by dříve dost možná i trestáni, dostávají za svá díla velmi dobře zaplaceno. Není proto divu, že se kresby v 3D realitě dostaly z ulice až do interiéru.

Pravděpodobně by vám to ještě nedávno přišlo nemyslitelné, ale 3D už je dnes opravdu součástí našeho běžného života. Lépe řečeno součástí bytového designu – nejčastěji stropů, obkladů a podlah.

3D v přírodní podobě

Zaměříme-li se na rustikální styl, nenabízí se nic jiného než přírodní materiály, jejich imitace a jejich největší dominanty – zářezy, které jsou schválně hluboké a „opravdové“, trojrozměrné suky a recyklovaný a patinový vzhled. To všechno jsou nadčasové záležitosti, které najdeme jak u podlah z přírodního dřeva, tak u jejich imitací z laminátu a vinylu. Zapomeňte tedy na vyhlazené laťky a bezchybně uskládané lišty. Rovnice je jednoduchá. Čím více 3D, tím více autenticity.

Moderní pojetí 3D podlahy

Na některé mohou tyto vzory působit až psychadelicky, někteří, zejména odvážlivci, si ale jednoznačně přijdou na své. Dnes si totiž můžete dopřát podlahy, které navozují dojem, jako byste kráčeli po vodě, po obláčcích, nebo se prodírali divokým pralesem. Díky 3D realitě můžete proměnit svůj interiér v pohádkový či neuvěřitelný a doslova šokovat okolí. Můžete jím ale stejně dobře ozvláštnit své firemní prostory. Buďte si jisti, že takový květinový záhon uprostřed recepce, stejně jako jiné zajímavé efekty, prostě prodává.

Technika 3D podlah

Trojrozměrné obrázkové podlahy se nanášejí ve formě tzv. tekutého linolea. Vše funguje tak, že se na vyhlazený betonový povrch nanese penetrační vrstva a na ni pak speciální PVC fólie s vybraným obrázkem. Aby vše drželo na svém místě, zalije se nakonec celý obrazec průsvitnou epoxidovou směsí. Jedná se o epoxidovou pryskyřici, která je typická vysokou odolností vůči celé řadě chemikálií, ale také vůči prasklinám a defektům. Takto upravená pryskyřice je navíc vysoce ekologická a neohrožuje přírodu.

Fantazii se meze nekladou

V případě 3D podlahy si můžete vymyslet opravdu cokoli. Záleží jen na vaší odvaze. Chcete-li na chodbě navodit pocit lesní cesty, máte ji mít. Chcete propast uprostřed obýváku? I to je možné. Chcete, aby vaše koupelna vypadala jako rozbouřené vlny, ze kterých vyskakují delfíni? I to vám 3D umožní. Celá věda prakticky spočívá v tom, že si vyberete kvalitní fotografii a tu přinesete výrobci podlahy jako předlohu. Ostatní už je pak jen otázkou trojrozměrného tisku a šikovnosti podlahářů.

Co vy na to? Troufáte si na živé obrazy u sebe doma nebo ve firmě? Existují miliony možností. Nebojte se otevřít prostor své fantazii.
presmerovat_automaticky