5 tipů, jak správně položit PVC podlahu, aby vám vydržela déle jako nová

20. 9. 2019

1. Nepodceňujte podmínky pokládky

U PVC podlah je třeba myslet především na teplotu v místě pokládky. Podlahové pásy uložte alespoň 24 hodin před samotnou pokládkou do místnosti s minimální pokojovou teplotou 15 °C, teplotu udržujte i během samotné pokládky.

Technologický postup se odvíjí také od velikosti místnosti pokládky:

  • V malých místnostech do 12 m2 použijte jednoduchou montáž bez nutnosti použít lepidlo.
  • V prostorách do 25 m2 doporučujeme podlahové pásy fixovat oboustrannou lepicí páskou po obvodu podlahy i ve spojích.
  • V místnostech nad 25 m2 fixujte podlahové pásy celoplošně disperzním lepidlem pomocí zubové stěrky.

2. Manipulujte s podlahou opatrně

Před samotnou pokládkou skladujte roli PVC podlahy ve svislé poloze. Ideální je, aby pásy dosáhly pokojové teploty a nemanipulovalo se s nimi za studena. Výrobní čísla rolí by měly při pokládce následovat jedno po druhém, předejdete tak odlišným barevným odstínům.

3. Pokládejte podlahu velmi pečlivě

  • Podlahové pásy nechte v ideálním případě ležet natažené. Materiál se uvolní a přizpůsobí teplotě místnosti. Tento krok je velmi důležitý u obzvlášť dlouhých pásů.
  • Pásy nařežte delší, než je délka místnosti, aby vám zůstalo dost materiálu na stěnovou část.
  • Aby byla položena podlaha na přesném místě, označte střed podlahy a materiálu křížkem. Při správné pokládce křížky splynou, což vám usnadní pokládku.
  • Pokud na zakrytí prostoru stačí pouze jeden pás, naneste lepidlo na celou plochu ještě před jeho položením. Vyžaduje to sice více zkušenosti, zato je to rychlejší metoda pokládky.
  • Při montáži PVC podlahy v koutech udělejte zářez do nadbytečného materiálu, a to asi 5 mm nad podlahou.

4. Nezapomeňte na válcování

Válcování podlahy zaručuje perfektní kontakt lepidla a podlahoviny. Navíc se takto odstraní nadbytečný vzduch a vyhladí se stopy po nanášení lepidla. Podlaha je pak hladká.

5. Jak o podlahu pečovat

Když máte vše hotovo, životnost podlahy prodlužuje už jen vaše péče. Prvním důležitým krokem je její důkladné vyčištění od výrobních a montážních nečistot. Ideálně použijte CC-PU čistič zředěný s vodou v poměru 1:10, abyste dosáhli maximálního účinku a podlahu přitom nepoškodili.

Na běžné čištění a ošetřování povrchu PVC podlahy používejte vlhký mop. Pokud potřebujete odstranit z podlahy odolnější skvrny, jako jsou například rýhy od gumových podpatků, využijte CC-PU čistič. Pomocí hadříku nebo jemného padu skvrny snadno odstraníte.
presmerovat_automaticky