Buďte trendy jak na podzim, tak v zimě! Poradíme vám, jaké podlahy jsou teď in

3. 9. 2018

Pomalu ale jistě se ke slovu hlásí podzim a s ním také čím dál studenější dny. Ty už nesvádějí k tomu, abychom je trávili venku, ale naopak, abychom podzimní krásy a pokusy počasí sledovali z pohodlí a tepla domova, ideálně při hrnku dobrého čaje. Budujete si právě s příchodem babího léta nový domov a stojíte před otázkou, jakou zvolit podlahu? Nebo zvažujete rekonstrukci a přemýšlíte nad tím, který materiál bude pro váš domov tím nejvhodnějším? Připravili jsme si pro vás několik tipů, které vévodí katalogům o bydlení pro nadcházející období. Můžete si však být jisti, že jsou natolik nadčasové a kombinovatelné, že s nimi uděláte parádu po celý rok. Navštivte s námi v krátké exkurzi svět podlah 2018/2019.

Nestárnoucí dřevo

Materiálem, který je moderní dnes, bude moderní zítra a zaručeně také za desítky let, je klasické a nestárnoucí dřevo. Dřevo, ať už sáhnete po jakémkoli, má úžasnou moc podtrhnout a zútulnit každý interiér. Nepřeberné množství barev a vzorů z něj dělá evergreen, zatímco jeho vlastnosti, jakými jsou především hřejivost a snadná údržba, nám dokáží ušetřit nemalé peníze. Ptáte-li se po těch nejaktuálnějších trendech v oblasti dřeva, jsou to žíhané a exoticky vypadající podlahy v atypických odstínech. Jen si prolistujte některý z aktuálních časopisů o bydlení. Zjistíte, že k jednoduše zdobenému interiéru vypadají „strakaté“ parkety naprosto fantasticky.  Pro designové požitkáře a milovníky extravagance máme ještě další typ. Věděli jste, že se dřevěná podlaha může tvářit jako kámen, může imitovat patinu starých stoletých podlah, nebo do ní mohou být vryta různě velká písmena a symboly? Vězte, že vás tyto vzory budou rozhodně bavit, ať už patříte k mladším nebo starším a designu otevřeným ročníkům.

Korek, z retra trendem

V době, kdy byly korkové podlahy na vrcholu, tedy v 70 letech, se staly hitem. Byly jako z jiného světa – měkké, hřejivé a příjemné i pro bosou nohu. V posledním desetiletí se zdálo, že korku odzvonilo. Lidé jej považovali za zastaralý, nemoderní a laciný. Jeho osud je ale podobný jako osud kožených bund, gramofonových desek nebo retro nábytku – dnes je doslova žhavým trendem dominujícím modernímu interiéru. Ačkoli se pohled na korek v uplynulých letech výrazně zkreslil, nezměnily se, díky bohu, jeho výborné vlastnosti. Korková podlaha i dnes potěší každého, kdo miluje pohodlí, vyhledává chůzi naboso a není příznivcem koberců, rád experimentuje a dokáže si užít trochu okázalosti. K tomu všemu se vám korek odvděčí svou praktičností, a sice báječnou odolností a izolací zvuků, což oceníte nejen v bytech, ale také v dřevostavbách. Samostatnou kapitolou jsou pak alergici, pro něž korek představuje jeden z nejvyhledávanějších typů podlah. Nedrží se v něm téměř žádné mikroorganismy a jeho údržba je opravdu snadná a rychlá. Nevadí mu vlhkost a tak se v něm nedaří ani plísním. Je tedy nejen krásný, ale i praktický.

A vítězem se stává… Všestranný vinyl

Opravdovým hrdinou v oblasti podlahových krytin je v posledních letech vinyl. Sledovali jsme prudký vzestup jeho obliby a čekali, zda přijde pád. Ale ne. Vinyl se ukázal být více než krátkodobým trendem. Je univerzální, nápaditý a skvěle vypadá, což je stejně záslužné jako to, že je v porovnání s ostatními materiály téměř „nezničitelný“. Vinyl je skvělou kombinací všeho, co od moderní podlahy očekáváme. Díky vrstvení je tvrdý, ale současně teplý, tichý a akusticky odolný. Skvěle se hodí pro, dnes velmi oblíbené, podlahové vytápění, jehož teplo snadno a s lehkostí roznáší po celém domě. A jaké jsou vinylové trendy pro nadcházející období?

Nebojte se barev a vzorů. Vinyl je jako chameleon. Jeho vzorníků a variací je nespočet. Klasické odstíny hnědé dnes ustupují šedým a béžovým odstínům doplněným o nejrůznější žíhání. Ty vypadají velmi dobře v nepřeplácaném a vzdušném interiéru. Zahlédli jste na některém z veletrhů vinyl vypadající jako beton? Proč ne. Barevné trendy interiéru 2019 si skutečně hrají s fantazií. Abychom ale nezůstali pouze u dekoru, podívejme se i na frekvenci použití. Výhodou vinylu je jeho voděodolnost. A dnes nenajdete větší boom než jednolité podlahy v celém domě. Znamená to jednoduše „vinyl všude“, včetně toalety a koupelny. Uvidíte, že toto zdánlivě přehnané sjednocení vás doslova nadchne.
Tak jaká bude vaše nadčasová podlaha?
presmerovat_automaticky