Emise a podlahy

7. 5. 2023

Těkavé organické látky VOC

Vzhledem k materiálům použitým při výrobě vinylu se někdy po krátké době po instalaci uvolňují do ovzduší různé úrovně těkavých organických látek. Tyto toxické chemické látky mohou být škodlivé pro kvalitu ovzduší bezprostředního prostředí, ve kterém jsou instalovány, a časem mohou způsobit dýchací potíže.

To znamená, že úroveň uvolňovaných těkavých organických látek souvisí s kvalitou materiálu použitého při výrobě a s dobou, která uplynula od první instalace. Opět platí, že pokud se těchto účinků obáváte, vždy se ujistěte, že vinylovou podlahu kupujete od důvěryhodného výrobce, který používá vysoce kvalitní materiály. Poté se ujistěte, že prostor několik dní nebo týdnů po instalaci větráte.

Aby se zabránilo tomu, že podlaha přispěje ke znečištění vnitřního ovzduší, jsou stanoveny emise VOC ve zkušební komoře podle postupů popsaných v EN 16516. Aby byla podlaha klasifikován jako „produkt s velmi nízkými emisemi“, hodnota pro součet všech VOC po 28 dnů je maximálně ≤ 100 μg/m³, jakož i maximální povolené koncentrace pro jednotlivé látky, nesmí být překročeny.

Pokud nakupujete vinylové podlahy s nízkým obsahem VOC, pravděpodobně hledáte ekologickou podlahovou krytinu, která se také může pochlubit vynikající trvanlivostí. Možná vám po domě běhají rozevláté děti; možná štěně. V každém případě potřebujete super pevný povrch - ale také bezpečný. Zdraví vaší rodiny je přece na prvním místě.

Všichni víme, že vinyl je díky své neuvěřitelné trvanlivosti a nádhernému vzhledu jednou z nejlepších možností falešných dřevěných podlah. Je však pravda, že vinylové podlahy mohou také obsahovat škodlivé těkavé organické látky a další chemikálie.

Dobrá zpráva: vinylové podlahy s nízkým obsahem těkavých organických látek ušly v posledních letech dlouhou cestu. Pokud víte, co hledat, je dnes zcela možné najít vinylové prkno, LVT a vinylovou desku, které dělají dobře vašemu domovu i vašemu zdraví.

Níže se věnujeme všemu, co potřebujete vědět, abyste mohli chytře nakupovat vinylové podlahy s nízkým obsahem těkavých organických látek. Vysvětlíme vám různé typy vinylových podlah na trhu, těkavé organické látky, na které si musíte dát pozor (a jak je rozpoznat), jak bezpečně instalovat vinyl a dokonce i to, kde můžete najít vinylové podlahy s nízkým obsahem těkavých organických látek.

 

Těkavé organické látky VOC

 

Především: Z čeho přesně je vinylová podlaha vyrobena?

S největší pravděpodobností už to víte, ale pro jistotu vám přiblížíme základy (zejména proto, že některé z těchto pojmů budeme používat později).

Ve své nejzákladnější podobě je vinylová podlaha vyrobena z PVC (polyvinylchloridu) - plastu. Některé vinylové podlahy obsahují vrstvy z jiných materiálů, jako je pryž nebo dokonce sklolaminát, ale vše závisí na konkrétním výrobku.

Díky této celosyntetické konstrukci je vinyl (jak vinylová podlaha s nízkým obsahem těkavých organických látek, tak běžná podlaha) velmi odolný vůči vodě. Ve skutečnosti je mnoho typů vinylových podlah zcela voděodolných.

Jistě, vinyl býval považován za "levný" nebo "plastový". Ale v dnešní době je díky 3D tisku a technikám reliéfního tisku téměř nemožné odlišit nejlepší typy vinylových podlah od pravého dřeva.

Zajímavé je, že to je jeden z důvodů, proč se v poslední době objevuje tolik voděodolných dřevěných podlah. Vinyl dává tvrdému dřevu vale a usnadňuje takové věci, jako jsou dřevěné podlahy v koupelnách a prádelnách, jako nikdy předtím. A je to také důvod, proč jsou na vzestupu vinylové podlahové výrobky s nízkým obsahem těkavých organických látek - nabízejí další způsob, jak může vinyl konkurovat tvrdému dřevu.

 

Jsou vinylové podlahy bezpečné?

Jakékoli vyhledávání na Googlu vám prozradí, že pokud jde o těkavé organické látky, vinylové podlahy se na seznamu ekologicky šetrných typů podlah řadí relativně nízko. Dobrou zprávou je, že je velký rozdíl mezi vinylovou podlahou s nízkým obsahem těkavých organických látek a vinylovou podlahou s nepříliš nízkým obsahem těkavých organických látek.

Sečteno a podtrženo: rozhodně můžete najít vinylové podlahy s nízkým obsahem těkavých organických látek (a lepidla s nízkým obsahem těkavých organických látek), které jsou bezpečnější pro obytné prostory vaší rodiny. Opět: musíte jen vědět, co hledat.

 

Jaké jsou různé typy vinylových podlah?

Pokud jde o vinylové podlahy, může to být rychle nepřehledné - protože existuje mnoho názvů pro tento typ podlah. Stačí si uvědomit, že mnoho módních názvů výrobků jako "LVT" a "LVP" ve skutečnosti označuje totéž. "Rozdíly" jsou minimální a názvy existují pro marketingové účely.

Přesto vám přinášíme stručný přehled různých typů vinylových podlah s nízkým obsahem těkavých organických látek, které si můžete koupit:

 

LVP vs. LVT: Jaký je rozdíl mezi vinylovými podlahami v roli a vinylovými dílci?

Vinylové podlahy v roli (pvc) jsou často nejlevnější variantou vinylu, ale jejich instalace není nejjednodušší. Dodává se v roli a je třeba ji nařezat do požadovaného tvaru. A při instalaci musíte být velmi opatrní při lepení - jinak vás může čekat svět bublin a deformací.

A co je ještě důležitější, pvc podlahy nejsou tou nejlepší volbou pro vinylové podlahy s nízkým obsahem těkavých organických látek. Proč? Nápověda: nejde o samotný vinyl - jde o instalaci.

Ano - lepidlo potřebné k instalaci pvc role je často plné těkavých organických látek. Ve skutečnosti jsou lepidla spolu s povrchovými úpravami jedním z nejčastějších zdrojů těkavých organických látek v podlahách.

 

Obsahuje vinylová podlaha těkavé organické látky? A co LVT?

Jak jsou na tom LVT a vinylové podlahy v roli, pokud jde o vinylové podlahy s nízkým obsahem těkavých organických látek? Docela podobně. Jistě, plast obecně neobsahuje těkavé organické látky (a tomu se budeme podrobně věnovat níže), ale při pokládce nevznikají žádné další problémy.

Oba tyto výrobky lze často zakoupit v konfiguracích podlahových krytin typu click, které k instalaci nevyžadují žádné lepidlo. Tyto takzvané "plovoucí podlahy" se instalují stejně jako zacvakávací dlaždicové podlahy a jednoduše spočívají na podkladu. Existují nějaké nevýhody plovoucích podlah? Samozřejmě - ale instalace mezi ně nepatří.

 

Co znamená WPC a SPC? Jsou to vinylové podlahy s nízkým obsahem těkavých organických látek?

WPC znamená Wood Plastic Composite (dřevoplastový kompozit); SPC znamená Stone Plastic Composite (kamenoplastový kompozit), označované taktéž jako Rigidní podlahy. Oba tyto výrobky jsou jednoduše vinylová prkna- dlaždice s tuhým jádrem složená z několika vrstev.

WPC neobsahuje žádné masivní dřevo. Jeho jádro je spíše kompozitem (hádáte správně) ultrajemné dřevěné moučky a plastu. Stejně tak SPC neobsahuje žádný masivní kámen. Místo toho je jádro tvořeno (opět jste uhodli) kamenným práškem a plastem.

Pokud jde o udržitelné podlahy, WPC a SPC mohou mít vyšší obsah těkavých organických látek díky lepidlu použitému v jejich vícevrstvé konstrukci... ale nemusí. Vše záleží na konkrétním výrobku.

 

Vinylová vinylová podlaha: co potřebujete vědět

O těkavých organických látkách jsme mluvili hodně, ale ještě jsme se nezabývali jejich konkrétními nebezpečími. Zde se dozvíte, co potřebujete vědět o těkavých organických látkách, abyste mohli kvalifikovaně nakupovat podlahové krytiny.

Co znamenají těkavé organické látky v podlahových krytinách?

VOC je zkratka pro těkavé organické sloučeniny. Tyto chemické látky se uvolňují z různých průmyslově vyráběných materiálů po instalaci prostřednictvím procesu zvaného "off-gassing". K expozici těmto výparům může dojít vdechnutím nebo působením na pokožku.

Většina průmyslově vyráběných materiálů obsahuje určité množství těkavých organických látek. Například "vůně nového auta" může být způsobena odplyňováním. Off-gassing může v závislosti na výrobku přetrvávat několik týdnů až několik let - proto je při pokládce nových podlah vždy vhodné mít k dispozici čističku vzduchu a dobré větrání.

Odplyňování těkavých organických látek u vinylových podlah

Řekneme to rovnou: plast je jedním z hlavních viníků, pokud jde o vypouštění těkavých organických látek. A vinylové podlahy jsou vyrobeny z plastu!

Takže: je vinylová podlaha tou podlahou s nejnižším obsahem těkavých organických látek, kterou si můžete koupit? Ne, ale podlahářský průmysl se stále zlepšuje ve výrobě vinylových podlah s nízkým obsahem těkavých organických látek. A pokud si koupíte dobrý výrobek a nainstalujete ho bez lepidel, nemusí být škodlivý!

Hlavní typy těkavých organických látek

I když existuje mnoho různých druhů těkavých organických látek, při nákupu nových podlah byste měli znát ty nejběžnější. Mezi tyto běžné těkavé organické látky patří:

  • Benzen
  • Etylenglykol
  • Formaldehyd
  • Tetrachlorethylen
  • Toluen
  • Xylen

Proč byste se měli obávat těkavých organických látek?

Ekologicky šetrná podlaha je fráze, se kterou se v dnešní době setkáváme stále častěji, a myslíme si, že je to skvělé. Průmysl si toho všímá a vyrábí stále více výrobků, které obsahují méně těkavých organických látek. Netoxické laminátové podlahy? Zkontrolujte. Koberce s nízkým obsahem těkavých organických látek? Ano! Vinylové podlahy s nízkým obsahem těkavých organických látek? Přihlaste se!

A to proto, že těkavé organické látky se mohou podepsat na vašem zdraví. Mohou vést k bolestem hlavy, nevolnosti, závratím, dlouhodobým dýchacím komplikacím a ještě horším věcem.

 

 

Co je formaldehyd?

Formaldehyd je bezbarvý, silně zapáchající plyn, který se používá v některých stavebních materiálech pro domácnost. Je známým karcinogenem a jeho používání v mnoha různých aplikacích bylo v mnoha zemích zakázáno.

Předpisy standardizující poměr volného formaldehydu zavedl Evropský panelový průmysl v roce 2000. Při pohledu na certifikát E1 si můžete být jisti, že podlahy jsou vyráběny s ohledem na zdraví uživatelů a životní prostředí a Vy můžete své podlahy pohodlně používat.

Normy E1 říkají, že přijatelné emise formaldehydu jsou na úrovni emisí 0,10 ppm. To je podobné standardům CARB fáze 2, které říkají, že 0,11 dílů na milion je přijatelných.

Emisní třídy:

  • E1: Výrobky klasifikované jako E1 nevypouštějí do okolního vzduchu více než 0,1 ppm formaldehydu. Toto označení charakterizuje produkt ze dřeva, který je nezávadný pro téměř všechny záměry a účely a může být použit pro povrchovou úpravu interiérů a nábytku. Všechny výrobky ze dřeva od společnosti SWISS KRONO jsou klasifikovány jako E1. Pro zdůraznění přidané hodnoty bezformaldehydové vazby a výsledného výrazně sníženého množství emisí se přidává „F0-glued“. Co to znamená, je vysvětleno níže.
  • E2: Výrobky třídy E2 uvolňují do okolního vzduchu maximálně 1,0 ppm formaldehydu. V Evropě však byly zakázány a již se nesmí prodávat.

Co obsahuje formaldehyd?

Formaldehyd se nachází ve stavebních materiálech, izolacích, lepidlech, barvách, lacích, a dokonce i v některých lécích a kosmetice. Dokonce i alternativy podlah z tvrdého dřeva, jako jsou třívrstvé dřevěné podlahy, mohou obsahovat formaldehyd (jednou z nevýhod těchto dřevěných podlah je, že jeho vícevrstvá konstrukce vyžaduje lepidla).

V podstatě se formaldehyd může vyskytovat téměř všude, dokonce i v nejlepších dřevěných podlahách - proto je nejlepší omezit jeho expozici, kdykoli je to možné.

Podlahy s obsahem formaldehydu alespoň E1, to je dnes samozřejmost.

Formaldehyd, který má mnoho zdravotních nebezpečí, lze kontrolovat pomocí specifických certifikátů. Mezi certifikáty s různými verzemi podle zemí je evropský certifikát E1. Aby podlahy získaly certifikát E1 , musí výrobci nechat své vzorky výrobků testovat v nezávislých laboratořích. Nezávislé laboratoře uchovávají vzorky podlah v místnosti a měří množství formaldehydu emitovaného podlahamii v jedné části na milion (ppm). V závislosti na množství formaldehydu uvolněného do místnosti jsou podlahy certifikovány třídou E1 nebo E2. Pro získání certifikátu E1 je přijatelná úroveň emisí specifikována jako 0,1 ppm.

Co to znamená?

Kvalita vnitřního ovzduší (IAQ) označuje kvalitu vzduchu uvnitř budovy - to není žádné překvapení. V případě podlahových krytin má největší vliv na kvalitu ovzduší těkavé organické látky (další důvod, proč hledat vinylové podlahy s nízkým obsahem těkavých organických látek).

Jak rozpoznat vinylovou podlahu s nízkým obsahem těkavých organických látek?

Nyní, když už víme, proč je důležité hledat vinylové podlahy s nízkým obsahem těkavých organických látek, vám poradíme, jak je rozpoznat.

Hledejte vinylové podlahy bez obsahu ftalátů

Ftaláty, přesněji „orto-ftaláty“ jsou umělé chemické "změkčovadla", které se používají k tomu, aby plasty byly pružnější a odolnější. Najdete je v mnoha předmětech, které používáte každý den. I když výzkumy o jejich negativních účincích nejsou jednoznačné, stále se jedná o průmyslové chemikálie, kterým se pravděpodobně budete chtít vyhnout. Naštěstí mnoho značek nyní nabízí vinylové podlahy bez ftalátů. Určitě si některý z těchto výrobků najděte! Nyní je rok 2023 a většina výrobců podlah eliminovala používání této chemikálie a nyní poskytuje podlahy bez ftalátů. V našem obchodě naleznete vinylové i pvc podlahy vyrobeny pouze bez ftalatů.

Pthalate free

Výběr panenského vinylu vs. recyklovaného vinylu

Zatímco recyklovaný je obvykle slovo, které znamená ekologičtější výrobek, normy pro recyklaci vinylu se liší. Například pořízení regenerované teakové podlahy nebo regenerované ebenové podlahy by bylo skvělé pro životní prostředí. Materiály by byly stejně dobré jako materiály, které nikdy předtím nebyly použity (jeden z důvodů, proč mnoho nejlepších značek dřevěných podlah nyní nabízí regenerované dřevo).

Naproti tomu recyklovaný vinyl je směsí vinylu a dalších materiálů, které s ním mohly být smíchány v odpadním toku (vzpomeňte si na kovy a další toxiny). Z tohoto důvodu může mít recyklovaný vinyl negativní účinky na zdraví (a také na vlastnosti výrobku). Nemusí se jednat o tak ekologickou variantu podlahy, ale panenská vinylová podlaha je vinylová podlaha s nižším obsahem těkavých organických látek.

Které značky podlah?

Existuje poměrně málo značek, které nabízejí bezpečnější vinylové možnosti pro váš domov. Hledejte výrobky s certifikátem FloorScore s nízkým obsahem těkavých organických látek a nulovým obsahem těkavých organických látek (bonus: jsou také recyklovatelné).

 

Zde jsou nejlepší tipy na značky z naší nabídky vinylových a PVC podlah s nízkým obsahem těkavých organických látek VOC. 

 

PVC podlahy v roli:

Beauflor      Gerflor     IVC     Tarkett

 

Vinylové podlahy:

 

Aspecta   Wineo    Oneflor    Allure     Gerflor

 


 

Certifikační autority a normy:

 

REACH

Reach je nařízení Evropské unie týkající se registrace, hodnocení, povolování a omezování chemických látek. Postavení podlahových krytin BIG, divize polštářový vinyl je jasné; pro všechny naše evropské právní subjekty a divize platí veškerá opatření jsou zavedena tak, aby byla zajištěna shoda s nařízením REACH. Žádné škodlivé látky, jako je formaldehyd; olovo; kadmium; rtuť nebo šestimocný chrom.

 

AgBB

AgBB (Ausschuss zur gesundheitlichen Bewertung von Bauprodukten) je výbor pro hodnocení zdravotních aspektů výrobků stavebních výrobků. Vinylové výrobky společnosti Beauflor splňují přísné požadavky. Emisní kritéria stanovená renomovaným institutem DIBt ve Vídni. Berlíně.

 

FloorscoreFloorscore

Nejuznávanější certifikace kvality vnitřního ovzduší (IAQ) pro tvrdé podlahové materiály, lepidla a materiály s vysokou odolností proti znečištění podkladové vrstvy. Vyvinula ji společnost SCS společně s organizací Resilient Floor Covering Institute (RFCI), předním průmyslovým sdružením výrobců podlahových krytin, výrobců a dodavatelů podlahových krytin, splňuje podmínky mnoha ekologických norem. včetně LEED v4, WELL, BREEAM a CHPS.

 

EPD - ERFMIEPD - ERFMI

ERFMI (European Resilient Flooring Manufacturer Institute) má připravil celoevropské hodnocení životního cyklu široké škály typů podlah a podlahových krytin specifikací. Na základě této studie vznikla řada datových listů analýzy životního cyklu nazvaných EPD (Environment Product Declaration).

 

Ortho-phthalates freeOrtho-phthalates free

Podlahy vyráběné bez změkčovadel, která obsahují významné nečistoty. To znamená, že se používají pouze jiné než ftalátové změkčovadla, jako je DOTP. Certifikace zaručuje podlahy bez orthoftalátů.

 

Green A+ labelGreen A+ label

Od 1. ledna 2012 musí být stavební výrobky, dekorace a bytové výrobky, s nimiž se bude poprvé obchodovat ve Francii, označeny emisní klasifikací na základě testů emisí VOC. Základem testování je ISO 16000, což odpovídá tomu, že v Německu zákonem požadovaná metoda Výboru pro hodnocení stavebních výrobků v oblasti zdraví (AgBB) a Německého institutu pro inženýrství (DIBt).

 

M1M1

Finský emisní štítek pro stavební výrobky a nábytek je jednou z předních testovacích značek ve Skandinávii. V roce 1995 Finská společnost pro kvalitu a klima v interiéru (FiSIAQ) vyvinula první verzi štítku a v roce 1996 jím poprvé ocenila výrobky. Dnešním certifikačním orgánem je nezisková nadace Building Information Foundation RTS, která značku uděluje ve dvou kategoriích – M1 a M2 (M1 je nejlepší kategorie a znamená „nízkoemisní“).

 

SCS Indoor AdvantageSCS Indoor Advantage

SCS Global Services je jedním z nejstarších nezávislých amerických poskytovatelů certifikace, auditu a testování v oblasti životního prostředí a udržitelnosti a také vývojář autoritativních standardů. Společnost je akreditována v řadě amerických a mezinárodních certifikačních programů. Testy jsou založeny na standardech udržitelnosti a životního prostředí, které jsou uznávány ve státech (např. standardní metoda CDPH (dříve California Section 01350) nebo ANSI/BIFMA M7.1 a X7.1.)

 

EurofinsEurofins

Eurofins je francouzská skupina laboratoří se sídlem v Lucembursku. Certifikace pomáhá propagovat produkty s nízkými emisemi a prokazuje shodu se všemi příslušnými požadavky souvisejícími s VOC v Evropě (vládními i dobrovolnými). Certifikáty Indoor Air Comfort Gold jsou přímo akceptovány jako důkaz z programů pro udržitelné budovy, jako je BREEAM international a LEED. Kombinuje normy Francouzský štítek VOC, třída A (nebo lepší), Německá regulace, požadavky AgBB a ABG, Italský CAM, Nařízení EU o taxonomii, Eco Product Norway, EU Ecolabel, Nordic Swan, Blue Angel, Austrian ecolabel, M1, Danish Indoor Climate Label (Emission Class 1), Švédský Miljöbyggnad.

 

Blauer EngelBlue Angel

Modrý anděl je první a nejznámější testovací značka na světě. Již více než 40 let jsou produkty a služby zvláště šetrné k životnímu prostředí a klimatu oceněny značkou: K dnešnímu dni ji získalo více než 12 000 různých produktů a služeb od více než 1 600 výrobních a servisních společností.

 

KiwaKiwa

Kiwa je předním specialistou v oblasti testování kvality, produktové, ekologické a systémové certifikace a služeb ochrany životního prostředí. Jako nezávislý orgán TAB (Technical Assessment Body) - legitimovaný podle článku 30 nařízení o stavebních výrobcích (nařízení (EU) č. 305/2011) - společnost Kiwa vydává zprávy TAB po důkladném prozkoumání důkazů o výkonnostních charakteristikách. S těmito odbornými posudky může výrobce postavit most pro své výrobky, aby splnily stavební požadavky.

 

TÜV PROFiCERT TÜV PROFiCERT

TÜV PROFiCERT je známá značka certifikačního orgánu TÜV Hessen. Test probíhá ve třech fázích. Nejprve je hotový stavební výrobek důkladně analyzován a poté následují výrobní audity. A konečně, dodržování kritérií je sledováno každoročními kontrolami. Stavební výrobky jsou testovány ve schválených a akreditovaných zkušebních laboratořích dvou partnerů TÜV Hessen, Entwicklungs- und Prüflabor Holztechnologie GmbH (EPH) a TFI Aachen GmbH (TFI). Po dodatečné kontrole provede TÜV Hessen certifikaci a poté zveřejní informace o produktech s individuálním číslem ve své databázi produktů TÜV PROFiCERT.

 

VinylPlusVinylPlus

VinylPlus je závazek evropského průmyslu PVC k udržitelnému rozvoji, který pracuje na zlepšení udržitelnosti PVC. PVC je jedním z nejpoužívanějších plastů na světě se širokou škálou aplikací s dlouhou životností, jako jsou okenní rámy, trubky, podlahy, kabely, sportovní vybavení, nábytek a řada záchranných lékařských přístrojů. PVC lze recyklovat několikrát a VinylPlus pracuje právě na tom.  VinylPlus si klade za cíl aktivně přispívat k řešení globálních výzev a priorit prostřednictvím svých programů udržitelnosti. Prostřednictvím VinylPlus vytváří evropský průmysl PVC rámec dlouhodobé udržitelnosti pro celý hodnotový řetězec PVC a zlepšuje udržitelnost výrobků z PVC a jejich příspěvek k udržitelné společnosti.

 

CO 2 neutrálníCO2 uhlíkově neutrálních podlahy

Značka Aspecta pokračuje ve svém závazku vůči životnímu prostředí uvedením svých nejnovějších uhlíkově neutrálních kolekcí vinylových podlah Solid Pro. Podlahy s nulovou uhlíkovou stopou se nyní vyrábějí klimaticky neutrálním způsobem, a mají tedy nulovou čistou stopu CO2. Neutrality je dosaženo snížením provozních emisí a emisí CO2 spojených s výrobou podlah.

 

ISO 14001ISO 14001

Celosvětově uznávaná norma pro systémy environmentálního managementu, která byla poprvé zveřejněna v roce 1996. Certifikace ISO 14001 znamená, že průmyslový závod splňuje všechny požadavky na environmentální normy, měří všechny dopady na životní prostředí a se zavázal k neustálému zlepšování svého vlivu na životní prostředí. Cílem požadavků této normy je zajistit, aby společnosti trvale podporovaly svou provozní ochranu životního prostředí, stanovily si vlastní cíle pro její realizaci a snižovaly negativní dopady své podnikatelské činnosti na životní prostředí - včetně hodnocení životního cyklu svých výrobků a služeb.

 

BES 6001BES 6001

Norma BES 6001 poskytuje rámec pro hodnocení odpovědného získávání zdrojů a cestu k certifikaci stavebních výrobků. Klíčové cíle normy BES 6001 jsou: podporovat odpovědné získávání produktů; poskytnout jasné pokyny ohledně aspektů udržitelnosti a kvality, které by měly být řešeny; poskytnout jistotu, že materiály a produkty jsou zodpovědně získávány, a poskytnout cestu k získání kreditů v sekcích Materiály rodiny certifikačních schémat BREAAM.

 

ISO 9001ISO 9001

Mezinárodní standard pro systém managementu kvality (QMS). Tato norma prokazuje, že jsme schopni trvale poskytovat produkty a služby, které splňují požadavky zákazníků a regulačních předpisů, a prokazovat neustálé zlepšování.




presmerovat_automaticky