Inspirace nejluxusnějšími koberci na světě

19. 11. 2018

Představte si, že stojíte na prahu paláce toho nejbohatšího dubajského šejka. Co vidíte? Nepochybně spoustu zlata, nejmodernější technologie a… perský koberec. Ten nezbytně patří k životu v luxusu. Nechte se naším článkem vtáhnout do světa těchto milionových koberců.

Kdyby Picasso tkal

Výrobě perských koberců věnují řemeslníci tolik energie a umu, že výsledek má povahu spíše uměleckého díla než podlahové krytiny. Při jeho výběru proto nezáleží na tom, jestli dokáže pokoj odhlučnit či jestli má dostatečnou hřejivost, aby nebyla v místnosti zima od noh. Naopak, dotváří místnost, dává jí charakter, vypovídá o vkusu majitele. Zdobí podlahu jako obraz stěnu. Ani drahá kožešina na zemi neřekne to, co perský koberec. A proto je šejci tolik milují.

A co vlastně dělá peršan tak luxusní a drahý? Na koberec nemůžete namontovat značku jako na luxusní auto, proto o ceně rozhoduje kvalita zpracování. Hledí se na použitý materiál, zda-li koberec vyrobili ručně či strojově, jakou má denzitu - tedy kolik uzlíků na centimetr čtvereční má, jak složitý je vzorek, jaké má barvy, umělce, který jej dělal, chyby ve zpracování a opotřebovanost. Na hodnotě mu přidává i jeho životní příběh. Každý detail hraje roli. Není proto divu, že se jejich cena liší od pár stovek po miliony dolarů.

Příběhy stojí miliony

Že se za příběh platí miliony, dokazují ty nejdražší z koberců. Většinou jde o výrobu perskou, ale v první trojce najdete i koberec indický. Jedná se o Perlový kobereček z Barody , který se prodal v aukční síni za necelých 5,5 milionu dolarů. Koberec přikázal vyrobit barodský maharadža už v roce 1860. Nechal jej vyložit milionem přírodních perel, smaragdy, diamanty, rubíny i safíry. Podle záznamů jej umělci šili více než pět let jen proto, aby jím panovník mohl vzdát úctu Mohammedovi v medinské hrobce. Takový koberec samozřejmě není určen k užívání, ale jen jako dekorace. Vemte si jej za inspiraci a místo obrazu na stěnu pověste malý kobereček.

                                                  

Nejzajímavější z perských koberců je takzvaný Kermánský modrý koberec. Ten se původně objevil na aukci v Německu a jeho cenu stanovila aukční síň na pouhých 22 tisíc korun. Až po vydražení si odborníci všimli, že se jedná o koberec z poloviny 17. století dělaný speciální “vázovou” technikou. Později se ukázalo, že byl majetkem slavné milovnice orientálního umění Martine Marie Pol, komtesy de Béhague, což jeho cenu ještě zvýšilo. Nakonec se prodal za 6,2 milionu dolarů, a to jej dělá druhým nejdražším kobercem v historii.

A co koberec nejdražší? Tomu se přezdívá Rudý peršan. Je ozdoben asymetrickými srpkovitými listy na rudém pozadí a pochází z první poloviny 17. století. Díky své barevnosti a technice zpracování nemá konkurenci. Pochází z kolekce amerického miliardáře Williama A. Clarka a prodal se za neuvěřitelných 33,7 milionu dolarů. Úctyhodná částka na koberec o rozměrech 1.95 × 2.65 m. Paradoxně tento peršan nemá žádný naprosto výjimečný vzor, a tak si podobný můžete pořídit za zlomek ceny i k sobě domů.

I když v kapse nemáte pár milionů na dokonalý perský koberec, nezoufejte. I obyčejný kusový koberec může vyprávět velké příběhy. Ty vaše!

 




presmerovat_automaticky