Jak čistit žaluzie a rolety

3. 1. 2018

Čeká vás velký úklid? Máte už umytá okna, ale zjistili jste, že vám je přesto hyzdí špinavé žaluzie nebo rolety? Nemusíte mít obavy, rádi vám poradíme, jak je vyčistit a zhodnotit tak vaši snahu. A nejde jen o pocit čistoty. Pravidelná údržba může prodloužit životnost těchto zařízení!

Čištění žaluzií

Začněme tedy žaluziemi, ty má doma patrně víc lidí. V dnešní době odborníků si na všechno můžete někoho najmout, dokonce i na čištění žaluzií. Ovšem ti za to budou chtít peníze. Pro šetřílky a všechny šikulky, kteří se do čištění žaluzií chtějí pustit sami, máme několik tipů, jak se to může provést:

 • ULTRAZVUK - je nejmodernější metoda čištění, nejšetrnější, ale také nejdražší. Zkrátka samá NEJ. Tento způsob očisty vašich žaluzií jako jediný z uvedených nemůžete využít sami doma. Princip je takový, že se žaluzie ponoří do vodní lázně, která se prozvučí ultrazvukem. To vyrobí drobné bublinky, které odloupnou veškerou špínu. Je to ale poměrně drahá legrace, počítejte minimálně s 80 Kč na m2.
 • VLHKÝ HADŘÍK - tento způsob čištění žaluzií je sice nejpracnější, ale v domácích podmínkách naprosto nejlepší. Když navlhčíte hadřík a vezmete to pěkně poctivě lamelu po lamele, je to to nejlepší, co pro své žaluzie můžete udělat. Dokonce se dají pořídit i speciální rukavice či kartáč na čištění žaluzií, které vám umožní tutéž práci dělat současně na více lamelách.Když spěcháte, dá se to provést tak, že žaluzie prostě zavřete, setřete je jako plochu a hotovo.
 • VYSAVAČ - s vysavačem opatrně, přátelé. Můžete jej použít, ale výsledek nemusí být stoprocentní a musíte si dávat opravdu pozor. Je potřeba vysávat na malý proud a nejlépe s nástavcem na čalounění.
 • SPRCHA - sundat žaluzie a hodit je do vany pod sprchu rozhodně nedoporučujeme. Jistě, je to lákavé, rychlé, ale mohli byste nadělat víc škody než užitku. Žaluzie můžou zreznout, nebo se dokonce celé zkroutit.

Totéž platí pro vertikální žaluzie, které by se měly čistit alespoň 1× ročně.

zaluzie

Jak na venkovní žaluzie?

Venkovní žaluzie jsou poněkud odolnější než ty vnitřní, nepotřebují tedy tak šetrné zacházení. Tady je osvědčený postup na jejich čištění, které by bylo dobré provádět 2x ročně:

 1. Žaluzie svisle sklopte.
 2. Spláchněte je vodou.
 3. Vezměte něco měkkého - houbu nebo hadřík, připravte si jarovou vodu a žaluzie umyjte. Není třeba používat žádné čističe. Naopak, s těmi byste mohli mít problém, protože některé typy by mohly vaše žaluzie poškodit.
 4. Už stačí jen znovu opláchnout a máte hotovo.

Lze použít i třeba parní čistič nebo vysokotlaký, jestliže mu snížíte výkon.

Čištění rolet

Univerzální návod jak vyčistit rolety se hledá velmi těžko, protože velmi záleží na materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Asi nejsnazší je čištění textilních rolet, které se dají prát. Ne všechny rolety jsou ale pratelné. Přesto jsme pro vás připravili takové shrnutí nejzákladnějších pravidel pro čištění rolet:

 • Pokud chcete rolety vyprat, ujistěte se, že zrovna ty vaše rolety jsou k tomu určeny. Textilní rolety totiž mívají speciální povrchovou úpravu, kterou byste v pračce zničili.
 • Docela pohodlné je čištění rolet den a noc. Na ty postačí vysavač s prachovým nástavcem.
 • Rolety se dají docela dobře čistit, aniž byste je sundávali ze zdi. Nekomplikujte si život, když to není potřeba.
 • I pro rolety platí, že nejlepší metodou je navlhčený hadřík spolu s jarovou vodou. Bylo by dobré je ovšem předtím oprášit, ať po nich jenom nešudláte prach.
 • Není špatné se na jejich čištění informovat u výrobce nebo prodejce, ten vám jistě rád kvalifikovaně poradí, co je konkrétně pro vaše rolety to nejlepší.

 
presmerovat_automaticky