Jak sladit tmavou podlahu s interiérem a vytvořit útulný domov?

14. 11. 2016

Tmavá barva v interiéru je vnímána jako velice extravagantní a možná proto se ji mnoho lidí vyhýbá. Přitom dokáže vytvořit velmi příjemné a domácí prostředí. Nemusíte mít ani celý pokoj černý, stačí tmavá podlaha, světlejší nábytek a místnost má hned šmrnc.

 

Tmavé dřevěné podlahy

 

Proč tmavá podlaha?

Tmavá podlaha v interiéru není tak rozšířená jako ta světlá. Což je velká škoda, vypadá naprosto úžasně! Působí seriózně, luxusně a s tmavou podlahou můžete i hodně čarovat. Jednoduše s ní pokoj opticky zmenšíte, nebo naopak rozšíříte. Záleží jen na vás, jak k zařizování místnosti přistoupíte.

Pokud máte vysoké stropy, tmavá podlaha i strop pokoj opticky sníží a rozšíří. Opačného efektu docílíte kombinací tmavé podlahy a světlých stěn (vč. stropu). Tmavá podlaha v bytě působí nadčasovým a stylovým dojmem. Při vybírání a zařizování interiéru ale musíte být opatrní. Stačí málo a celá místnost může vypadat pochmurně a temně.

 

Dřevěné podlahy

 

Jak sladit tmavou podlahu v interiéru?

Obdobně jako ve všech jiných odstínech i v případě tmavé podlahy si můžete vybrat ze studeného či teplého podtónu a mnoha dekórů. Vše záleží na tom, jaký nábytek k tmavé podlaze zvolíte a kolik světla je v místnosti.

 

Korkové podlahy

 

Nábytek by měl být světlejší, ideálně o dva odstíny, nebo ještě tmavší než podlaha. Dejte si ale pozor, ne vždy kombinace tmavé podlahy (například černé) a sněhově bílého nábytku působí pěkně. Raději volte tlumenější bílou nebo bílou s nádechem jiné barvy. To stejné platí i o výmalbě.

 

Tmavá korková podlaha

 

Tmavou podlahu doporučujeme do prostorů s dostatkem světla. Obecně tmavé barvy v interiéru světlo ubírají a určitě nechcete vytvořit dojem temné liščí nory. Velkou roli hrají také lišty. Zvolíte-li lišty v barvě podlahy, opticky podlahu zvětšíte. Naopak budou-li lišty v barvě stěn, tmavá pohlaha bude působit menší.

 

Tmavé vinylové podlahy

 

Tmavá podlaha v kuchyni? Proč ne!

Dokonce i v kuchyni se nemusíte bát sáhnout po tmavé podlaze. Ba naopak. Každá kuchyň je hodně osvětlená, a proto je na tmavou podlahu jako dělaná. Pokud nechcete jít do přílišné extravagance, vyzkoušejte šedou. Šedá podlaha v kombinaci se světlejší kuchyňskou linkou vytvoří krásný interiér.

 

Tmavé PVC podlahy

 

Nebojte se zkoušet a experimentovat

Nemusíte se držet žádných pravidel a trendů, dejte na svůj instinkt a preference. Pokud se vám líbí tmavá podlaha v obýváku, bílá pohovka, hnědé křeslo a tmavá skříň, tak proč to nezkusit dohromady?

 

Tmavé PVC podlahy bez filcu

 

Mnoho lidí stále neví, jak vybrat barvu podlahy, jaký zvolit nábytek k šedé podlaze nebo jak sladit podlahu a dveře. I když nejste žádný zkušený designer, stále můžete vytvořit útulný interiér. Vyzkoušejte si, jak jednotlivé dekóry a barvy k sobě ladí. Klidně si od nás nechte zaslat vzorky podah a zkoušejte. Nezapomeňte, že výsledek se musí líbit hlavně vám.
presmerovat_automaticky