Jak správně položit umělý trávník?

5. 6. 2018

Rozhodli jste se pro umělý trávník, ale máte pocit, že je to moc složité, a že to nezvládnete? Takové obavy jsou zcela na místě, ale my vás přesvědčíme o opaku! Důležité je se řádně připravit. Žádný učený z nebe nespadl, proto jsme pro vás sestavili jednoduchý návod, jak to rychle a jednoduše zvládnout.

Příprava

Nejpodstatnější částí celého procesu je určitě příprava. A tu se opravdu nevyplácí podcenit. Jak se říká, dvakrát měř, jednou řež.

  1. PLÁN – velice nápomocný může být nakreslený plánek prostoru, kde budete umělý trávník pokládat. Přesně si rozvrhněte, kudy jednotlivé pruhy povedou. Pomůže vám to nejen při nakupování, ale urychlí vám to i samotnou práci, protože už budete přesně vědět, jak to bude vypadat.
  2. NÁKUP – určitě si nezapomeňte napsat seznam, abyste se nezdržovali a věděli, co přesně budete potřebovat. Jestli si nejste jistí, kterou variantu travnatého koberce zvolit, určitě si nechte poradit od prodejce.
  3. ÚPRAVA TERÉNU - samozřejmě záleží na tom, na jaký povrch váš umělý trávník přijde. Lze jej pokládat buď na plochu již dříve nějak upravovanou (např. beton, kachličky), nebo může nahrazovat skutečný trávník a bude tedy položen na zemi. V obou případech platí, že by měl být profil terénu co nejrovnější a nejhladší. Jestliže tomu tak není, bude potřeba jej před pokládkou ještě vyrovnat. Pokud pokládáte trávník na zem, doporučuje se jako kontaktní vrstvu s ním použít 2-3 cm jemného štěrku s velikostí zrna 0,5-2 mm.

Samotná pokládka

Důkladnou přípravu máte za sebou, nyní už vám nic nebrání začít s pokládkou vašeho umělého trávníku. Pokládejte ho pouze za suchého počasí a při teplotě vyšší než 10°C.

  1. VYČIŠTĚNÍ TERÉNU - nestačí pouze vyrovnat terén, pokladový povrch musí být zbaven všech nečistot. Odstraňte veškeré ostré věci, které by mohly koberec proříznout. Jedná-li se o pokládání na zem, zbavte se svrchní vrstvy, ale vykopejte prostor o malinko menší, než je vaše vyměřená plocha. To kvůli spojům jednotlivých pruhů.
  2. OŘEZÁNÍ PÁSŮ – důležité jsou správně dlouhé a tvarované pásy, proto použijte k jejich seříznutí zalamovací nožík.
  3. POKLÁDKA PÁSŮ - přichází na řadu samotné položení travnatých pásů na správné místo. Dbejte na to, aby byly nasměrovány vždy stejně. Když budete mít pocit, že se lehce překrývají, nebo dokonce, že se tam nevejdou, nemějte strach, to se srovná při lepení.
  4. LEPENÍ SPOJŮlepící pásky slouží výhradně ke spojování jednotlivých pásů trávníků k sobě. Nadzvedněte okraje dvou sousedních pruhů a na místo jejich střetu položte buď lepící pásku, nebo pásku podkladovou a rozetřete po ní lepidlo. Oba okraje poté přimáčkněte na lepící složku a uhlaďte.




presmerovat_automaticky