Když si pořídíte novou podlahu, vždy se ujistěte, že máte správné čistící a ochranné prostředky. Díky špatné péči můžete zkrátit její životnost až o několik let. Přečtěte si naše rady na udržování a čištění podlah včetně tipů, které čisticí prostředky jsou ty nejlepší.
Na to nezapomeňte. Ke každému typu podlahy musíme přistupovat individuálně. Odlišné materiály vyžadují jiné přípravky, mopy i frekvenci čištění. Než se ale pustíme do tipů, jak a čím vytírat podlahu, je potřeba rozlišit čištění a udržování. Čištěním podlahy se rozumí odstraňování skvrn a nečistot, zatímco udržováním podlahy je myšlena pravidelná péče o ní.
Pokud máte dřevěnou podlahu, možná jste se setkali s tím, že i po vytření nebyla podlaha perfektně čistá a nablýskaná. S největší pravděpodobností za to může mop. Na čištění dřevěné podlahy doporučujeme plochý mop s návlekem z mikrovlákna. Ten nezanechává žádné fleky a nepouští nitě. Po každém použití ho propláchněte v teplé vodě a jednou za čas vyperte (třeba v pračce).
Dejte si pozor, ať mop není při vytírání příliš mokrý. Dřevěná a plovoucí podlaha by se měla vytírat skoro na sucho. Pořádně tedy ždímejte. Při řešení, čím a jak vytírat plovoucí podlahu, nezapomeňte také používat speciálními přípravky na dřevěné podlahy. Jinak můžete povrch podlahy poškodit a předejdete jejímu bobtnání.
Říkáte si, jak často a čím vytírat vinylovou podlahu? Možná budete překvapeni, ale u vinylové podlahy znamená méně více. Pokud je povrch bez fleků, stačí jej vysát nebo utřít vlhkým hadrem. Čistící přípravek vůbec nemusíte použít. Jestli je podlaha špinavá a čistá voda už nepomůže, sáhněte po čistícím přípravku na vinylovou nebo PVC podlahu.
A teď něco k údržbě. Vinylovou podlahu ošetřujte speciálním přípravkem přibližně jednou za měsíc. A to vždy až po jejím vyčištění! Jinak se může stát, že nečistoty zafixujete na podlaze, a to určitě nechcete.
Péče o korkovou podlahu není složitá, ale stejně jako ostatní typy podlah vyžaduje pravidelnost. V prvé řadě zametejte, nejlépe denně. Zbavíte se tak nečistot a zamezíte vytváření usazenin. Jednou za čas podlahu vytřete, ale pozor, jen pořádně vyždímaným mopem! Korkovou podlahu nenechávejte dlouho vlhkou.
Klidně po vytření odstraňte přebytečnou vlhkost suchým hadříkem. Na vytírání korkové podlahy nepoužívejte žádné agresivní čističe, jen speciální přípravky.
Obě tyto podlahy jsou si na první pohled hodně podobné, každá má ale jiné složení. PVC podlaha je z umělého materiálu, zatímco linoleum z přírodního. Přesto je péče o ně velmi podobná a velmi jednoduchá.
Linoleum i PVC podlahu umývejte vlažnou vodou bez agresivních přípravků. Na čištění podlahy používejte jen šetrné, čisticí prostředky určené na tento druh podlahy. Pokud se nejedná o žádné větší znečištění, klidně jen čistou vodou namíchanou s jedním víčkem octa.
Obdobně jako další podlahy jsou i tyto náchylné na vodu a vlhkost, proto vytírejte vždy do sucha.
Jak vyčistit mramorovou podlahu? Velmi opatrně! Mramorové podlahy jsou jedny z nejcitlivějších. Vytírejte tedy výhradně plochým mopem z mikrovlákna a používejte přípravky doporučené od výrobce nebo prodejce. Mramorová podlaha je velmi citlivá na poškrábání a zničení. Nepoužívejte žádný Jar, mýdla a další přípravky, které nejsou určené výhradně na tento typ podlahy.
Dávejte si pozor hlavně na to, zda máte vhodný čistič. Nejvhodnější je speciální čisticí přípravek na daný typ podlahy. Pokud jej nemáte, umývejte podlahu raději jen čistou vodou s víčkem octa.
Velmi důležité je také náčiní. Jak jsme již psali, mramorová nebo dřevěná podlaha by se měla vytírat pouze plochým mopem s mikrovlákny. Používejte kvalitní ždímač i mop. Uvidíte, že se to vyplatí.
Pokud si na čištění plovoucí podlahy (případně jiných typů podlah) netroufáte, pozvěte si specialistu. Vše obstará a zařídí. To stejné platí při velkém znečištění. V takovém případě pomůže jen hloubkové, chemické čištění podlah.
Podlahy, podlahové, soklové, přechodové lišty, lamely, příčky, koberce, oleje na terasy, oleje na podlahy, rolety, pvc podlahy, umělé trámy