Jak vrátit lesk a slávu staré dřevěné podlaze?

26. 7. 2018

Možná jste se i vy nastěhovali do nového, ale vlastně úžasně starého historického bytu, který ukrývá mnoho původních architektonických skvostů, včetně zapomenuté dřevěné podlahy. Ta, ačkoli možná vůbec nevypadá vábně a výrazně nese známky času, patří určitě mezi skvosty nejvzácnější. Proto, v případě, že máte chuť překrýt tento poklad v podobě dřevěných parket kobercem, nebo jej, nedej bože, vytrhat a nahradit laminátem, zvažte své rozhodnutí dobře. Dřevo je nesmrtelný materiál, který poslouží nejen vaší generaci, ale i generacím po vás. Co dát vašim dřevěným podlahám ještě šanci?

 

 

Renovace dřevěné podlahy není žádná věda

Pokud se rozhodnete dřevěné podlahy svého bytu znovu oživit, určitě to bez potíží zvládnete svépomocí. Čeká vás pár dřevem provoněných zaprášených dnů, nicméně výsledek a radost z díla bude stát 100% za to.

Základem je broušení

Dřevěné parkety přirozeně stárnou a opotřebovávají se, tím spíše, že jsou užitkové a prošlo se po nich už několik generací, které v bytě bydlely před vámi. Do dřevěné podlahy se tak přirozeně dostává a zažírá špína, na kterou po letech nezabírají ani laky ani vosky. Chceme-li opravdu parketám vrátit jejich zašlou krásu, budeme je muset vybrousit. Podstatné je všechny parkety prohlédnout a zjistit, jaké jsou na nich nerovnosti. Takový vyčuhující hřebík by mohl poškodit brusku. Proto jej musíme v případě, že na něj narazíme, z podlahy vyndat. Základem broušení bruskou jsou plynulé přechody od nejhrubšího broušení, přes broušení střední, až po broušení jemné, přičemž po každém z nich podlahu vysajeme.

Když broušení nestačí

Někdy se stane, že je podlaha poškozena natolik, že její vybroušení jednoduše nestačí. Jedná se o poškozené nebo vratké kusy parket, které oku a uchu více než nelahodí. V takových případech nezbývá, než parkety rozebrat, k vadným kusům se dostat a vyměnit je za nové. Podlaha se rozebírá jako puzzle – každá zdířka má svou drážku. Protože bývají původní parkety k zemi zpravidla přilepené asfaltem, nespěchejte při jejich rozkládání, ať nějakou nezlomíte. Jakmile se k vadnému kusu dostanete, obruste jej od zbytků asfaltu, vyčistěte povrch, ke kterému byla parketa položena, a upravenou, případně novou, parketu ve stejném odstínu na připravené místo uložte.

 

 

 

To nejlepší nakonec, aneb kosmetické úpravy

Existuje několik povrchových úprav, které budou vaší staro-nové podlaze bezesporu slušet. Záleží jen na vás, kterou zvolíte. Lakování či olejování – každá péče má něco do sebe. Zvolíte-li formu lakování, měli byste mít jasno v tom, jakým tlakem bude vaše podlaha procházet a zvolit podle toho tvrdost laku. Důležité je také vybrat odstín, který bude odpovídat vašim představám o odstínu a lesku. V případě, že se nechcete pouštět do žádných experimentů a preferujete pouze přirozený odstín dřeva, zvolte raději metodu olejování. Olej se vám bude nejlépe nanášet stěrkou a hadrem, ideálně ze 100 % bavlny. Po nanesení se musí olej do dřeva vsáknout. Tím ale olejování nekončí. Po půl hodině celou akci opakujte a budete-li mít pocit, že je dřevo hodně savé, pokračujte stejně i po následujících 30 minutách. Různé druhy dřeva vykazují různou savost. V momentě, kdy už se olej nebude do parket vpíjet a bude zůstávat na povrchu, setřete jeho zbytky bavlněným hadrem. Své nevýhody ale tato úprava má – cokoli na podlahu rozlijete a okamžitě nesetřete, se do povrchu může vpít a zanechat flek. Pokud už vás tato nepříjemná nehoda potká, zachovejte klid a buďte připraveni. Nejrychlejším pomocníkem je na dřevo přímo určený mýdlový čistič. Když zasáhnete rychle, můžete všechno zachránit.

 




presmerovat_automaticky