Jakou zvolit podlahu pro podlahové topení?

25. 11. 2016

Vsaďte na marmoleum nebo lepenou vinylovou podlahu

Na podlahové vytápění jsou vhodné pouze ty podlahy, které se nezničí teplotou a mají dobrý přenos tepla. Chceme-li, aby podlahové vytápění dobře plnilo svoji funkci, měli bychom zvolit podlahový materiál s vysokou tepelnou vodivostí a vysokou tepelnou setrvačností. Naprosto ideální jsou v těchto parametrech keramické dlažby, marmoleum nebo lepené vinylové podlahy.

 

Vinylové podlahy

 

Teplovodní vs. elektrické podlahové topení

Před výběrem podlahové krytiny na podlahové topení je správné si ujasnit, jaké druhy vytápění vlastně máme.

Teplovodní podlahové topení

Instalují jej kompletně topenáři a po zdárné tlakové zkoušce se vedení zalije do cementového nebo anhydritového potěru.

Elektrické podlahové topení

Odporové dráty a topné rohože

Podlaháři instalují kotvení do podlahářských tmelů, které vydrží pnutí samonivelačních hmot. Následně se pak celoplošně zalijí do samonivelační hmoty. Je nutná kvalitní podkladní betonová vrstva s dostatečnou pevností.

Topné fólie

Instalují jej podlaháři pod podlahy, které to dovolují a jsou schváleny výrobcem podlah. Každé uvedené podlahové topení se instaluje odlišně. Mějte na paměti, že ne všechny druhy vytápění jsou vhodné pod všechny podlahy. Jaké podlahové vytápění použít v kombinaci s kterou podlahou je uvedeno v tabulce.

 

Podlahy a podlahová topení

 

Jaké materiály je lepší na podlahové topení nepoužívat?

Určitě na podlahové topení nepokládejte bukové dřevěné podlahy, které výrazně mění rozměry v důsledku změn teploty a vlhkosti. Koberce volte bez filcu s podkladem AB (Action Back). Doporučujeme je ještě přilepit.

Dřevěné podlahy na podlahové topení volte s co možná nejmenší tloušťkou a v menších lamelách. Lepší volbou než masiv je vrstvené provedení. Pro podlahové topení je u dřevěných podlah také vhodnější olej než lak a nedoporučují se používat kusové koberce.

 

Dřevěné podlahy

 

Co dělat, když chci více tepelných okruhů v jedné místnosti?

Pokud máte v jedné místnosti několik tepelných okruhů a u každého okruhu chcete, aby natápěl jinak a nezávisle na sobě, vyhněte se vinylovým a měkčeným podlahovinám. Volte spíše plovoucí podlahu.

Ať už se rozhodnete pro jeden, nebo více tepelných okruhů, je důležité, aby teplota nášlapné vrstvy podlahy nepřekročila 27°C. Je to hraniční teplota, na kterou jsou podlahoviny mimo dlažeb konstruovány. Aby se zajistilo překročení, měl by být instalován termostat.

 

Termostat na měření teploty podlah

 

Co je ještě důležité vědět?

 1. Výška mazaniny betonové nebo anhydritové musí být stejná. U betonu se používá 55 mm a u anhydridu 35 mm na nejvyšší bod topného vedení, není-li stanoveno jinak.
   
 2. U podlah pro podlahové topení rozlišujeme:

  - Tepelný odpor m2K/W,
  - Prostup tepla W/(m2K)
   
 3. Orientační hodnoty tepelných odporů u podlah

a. Betonový potěr - 0,010 m2K/W

b. Keramická dlažba - 0,010 m2K/W

c. PVC krytina - 0,020 m2K/W

d. Laminátové podlahy 7 mm - 0,050m2K/W

e. Laminátové podlahy 12 mm - 0,080 m2K/W

f. Vinylová podlaha zámková - 0,033 m2K/W+

g. Vinylová podlaha HDF - 0,090 m2K/W

h. Vinylová podlaha lepená - 0,015 m2K/W

i. Parkety 20 mm - 0,100 m2K/W

j. Koberec 6 mm - 0,100 m2K/W

k. Koberec 10 mm - 0,150 m2K/W

l. Dýhovaná podlaha – 0,049 – 0,082 m2K/W

m. Dřevěná podlaha třívrstvá 12 mm - 0,106 m2K/W

n. Dřevěná podlaha dvouvrstvá - 0,090 m2K/W

o. Dřevěná podlaha masivní 18 - 22 mm - 0,118 – 0,200 m2K/W

 

 

Rychlé shrnutí

Ne pod každé podlahové topení můžete použít všechny druhy podlah. Obloukem se vyhněte bukovým dřevěným podlahám a mějte na paměti, že je důležité zvolit podlahový materiál s vysokou tepelnou vodivostí a setrvačností. Pokud si nejste jisti, zda vaše podlaha je vhodná pro podlahové topení, klidně nám napište, rádi vám poradíme.


Diskuze


 • Autor: Urban

  Datum: 21. 5. 2017


  Dobrý den . Které jsou lepší na teplovodní podlahové topení s elektrickým kotlem podlahu ? Protože podle tepelný odpor nevyznám . Uvažoval jsem mezi laminátovou podlahu a vinylovou . V obchodě říkali že lepší laminátovou protože více propouští teplo a v jiném v obchodě říkali opak . Tak že opravdu nevím co je lepší ? Děkuji Urban
 • Autor: Urban Václav

  Datum: 22. 5. 2017


  Dobrý den, pane Urbane,

  moc nerozumím vašemu dotazu, jaké máte podlahové topení. Pokud máte telovodní topení, nejvhodnější bude vinylová lepená podlaha. Pokud máte elektické topení, vhodná bude laminátová podlaha nebo pvc podlaha. Na elektrické podlahové topení není vinylová podlaha vhodná. 

   

 • Autor: Urban

  Datum: 22. 5. 2017


  Dobrý den . Máme teplovodní topení a nejvhodnější je vinylová lepená podlaha . Ale lepenou nechceme . Tak je lepší vinyl korková podlaha nebo laminátová podlaha ? Nebo nabídnete bez lepenou . Tepelný odpor nechápu ? Čím menší číslo má lepší teplo ? Děkuji Urban
 • Autor: Urban Václav

  Datum: 24. 5. 2017


  Dobrý den,

  takto to říci nejde, co je lepší, zda vinyl plovoucí nebo laminát. vždy záleží na typu podlahy, každá podlaha má deklarovaný svůj tepelný odpor.

  Čím nižší číslo tepelného odporu, tím více tepla podlaha propustí. Obecně, vinyl korek 0,09 - 0,11 m2K/W, laminátová podlaha 0,05 - 0,12 m2K/W, dle tloušťky podlahy.

 • Autor: LUMÍR

  Datum: 24. 5. 2017


  Dobrý den budu mít podlahove topeni elektricke odporovim kabelem žena chce plovouci podlahu ale ta je složena ze 3 vrstev vrchni je 1mm vinil pak 7mm plovouci podlaha asi mdf a spodek 1mm korek mam strach na propustnosti tepla a je lepsi plovoucka 7mm nebo 12mm vubec tomu nerozumim a chci poradit moc diky za info
 • Autor: Urban Václav

  Datum: 24. 5. 2017


  Dobrý den,

  je třeba zjistit u zvolené podlahy tepelný odpor, to vám poví prodejce podlahoviny. Čím nižší číslo, tím větší propustnost tepla podlahou. Obecně, vinyl na HDF desce 0,09 - 0,11 m2K/W,  laminátová podlaha 0,05 - 0,12 m2K/W, dle tloušťky podlahy.

 • Autor: Broňa

  Datum: 11. 6. 2017


  Dobrý den, mám teplovodní podlahové topení a hledám nejlevnější a nejúspornější alternativu krytiny s úmyslem časem (1-3 roky) celou podlahu vyměnit za nejkvalitnější a nejúspornější (např. lepený vynil). Budu pokrývat 90m2 a nemůžu si dovolit dát za podlahu když dobře tak 50.000,- ale zároveň se nechci dočkat toho, že v zimě nebudu schopná byt ohřát. Je koupě 6mm laminátové plovoucí podlahy za pár korun průser...??? Prosím o objektivní radu... Děkuji za rady i názory. Všem přeji pěkný den.
 • Autor: Broňa

  Datum: 11. 6. 2017


  (např. lepený vynil) - omluva - chtěla jsem napsat vinyl :((((
 • Autor: Urban Václav

  Datum: 12. 6. 2017


  Dobrý den,

  nedoporučuji použít 6 nebo 7 mm tloušťku.

  Urban

 • Autor: Martin

  Datum: 10. 8. 2017


  Dobrý den Chtěl jsem se zeptat jestli je vhodný na teplovodní podlahové topení i vinyl HDF,výrobce píše že je,určitě je lepší lepený ale jde mi o to jestli přes něho projde veškeré teplo z podlahy třeba v delším intervalu a nebo část tepla zkrátka nepustí a zústane v té dané krytině (HDF)Ptám se proto protože máme vybraný vzor od Fatry ale bohužel ho mají jen v tom clicku HDF a mám obavy z toho korku a té tlouštky 9.5 mm.Mockrát děkuji za odpověd
 • Autor: Václav Urban

  Datum: 15. 8. 2017


  Dobrý den,

  výrobce uvádí, že lze podlahu použít na podlahové topení. Použít vinylovou podlahu s nosičem Hdf na podlahové topení lze, ale nebude to ideální. V porovnání s lepenou variantou, budou vyšší náklady, jelikož teplo bude muset překonat násobně větší odpor a bude docházet k daleko větším ztrátám, v porovnání s lepenou variantou. Poohlédněte se po podobném dekoru v lepené variantě.

 • Autor: Petr

  Datum: 22. 8. 2017


  Dobrý den, budeme mít elektrické podlahové vytápění ( kabely), váháme mezi dlažbou a vinylovou lepenou podlahou. Kabely budou zalité anhydridem. Přikláníme se k vinylu. Názory uvítáme. Díky

Přidat reakci

Vaše jméno*
 
Váš e-mail*
   
Zasílat příspěvky na tento e-mail
Text komentáře*
 
Ochrana proti spamu vložte 3 znaky z obrázku*:
image  
* povinné položky

*  
presmerovat_automaticky