Koberce jsou stále v kurzu – A to i na schodišti

25. 10. 2018

Jste příznivci koberců? Nebo jste naopak milovníci čistého stylu? Dost možná alergici a vyznavači pomyslné moderny, která koberce zdánlivě opomíjí. Je sice pravda, že éra koberců, jejichž primární funkcí bylo zakrývat nevzhledné a studené podlahy, si období největší slávy už prožila. Vše ale není, jak se zdá. Mění se styly, mění se vzory… A co se naopak vůbec nemění, je touha člověka po komfortu, teple a pohodlí. A přesně to jsou důvody, proč kobercům ještě zdaleka neodzvonilo. Samozřejmě zapomeňte na barvy a ornamenty z let sedmdesátých. Dnes se nosí jednoduchost a…to vám právě prozradíme!

 

 

Největší benefity koberců

Tepelná izolace je jedna z největších výhod. Když v nevytopené místnosti stoupnete na podlahu nebo na měkký koberec, rozdíl ucítíte okamžitě. Koberec pod chodidly zkrátka nabízí mnohem větší pocit komfortu. V místnosti díky nim udržíte až o 2 % tepla než bez nich. To oceníte zejména v chodbách, jimž v posledních letech dominují běhouny. Koberce jsou velmi dobrým odhlučňujícím pomocníkem. Na vrzání, kterému se například u dřevěné podlahy nevyhnete, s nimi můžete téměř zapomenout.  V neposlední řadě zajisté oceníte jejich vzhled, respektive širokou škálu barev i vzorů.

Díky nim může být váš interiér pokaždé jako nový – jednou zařízený v retro-stylu, jindy ponořený do skandinávských barev nebo jednoduché klasiky.

 

Teplé a bezpečné schodiště? Stačí málo

Máte-li doma malé děti a přízemí a patro propojené schodištěm, pravděpodobně velmi dobře víte, že tyto dvě věci nejdou dohromady. Řeč je primárně o bezpečnosti. Děti jsou jako živé stříbro. Na dřevěném schodku jim snadno podjede noha a na kamenném schodišti je riziko pádu ještě mnohem děsivější. Pokud patříte mezi rodiče, jichž se toto téma týká, není třeba se dále rozepisovat – jednoznačně znáte ten pocit, kdy se rozdováděné dítě řítí rychlostí blesku ze schodů. Riziko úrazu je tady velké a statistiky jej bohužel potvrzují. I v tomto případě by mohl být, samozřejmě vedle bytelného zábradlí, řešením koberec. S jeho pomocí můžete tlumit všechny prudké nárazy, zaoblit ostré hrany a současně minimalizovat nebezpečí uklouznutí. Pokud dobře vyberete, můžete schodištěm potaženým kobercem ozvláštnit celý interiér, dodat mu duši a současně vytvořit velmi zajímavou dominantu. Co i v případě schodů oceníte v neposlední řadě, je pocit pohodlí a útulnosti, kterých díky koberci dosáhnete. O to více, nachází-li se schodiště v chodbě a působí celkově studeně a těžkopádně.

 

Možnosti

Za našich rodičů, kdy se na schodiště pokládaly barevně i vzorově nevzhledné koberce, probíhal celý proces tak, že se jednotlivé díly ze spodu natíraly lepidlem. O měkkém nášlapu si pak ale obyvatelé domu mohli nechat zdát. Koberec byl tvrdý úplně stejně jako materiál, který zakrýval. Aby k tomu nedocházelo, používá se dnes speciální podložka, s jejíž pomocí koberec podložíme a tím nášlap změkčíme. Nejjednodušší je pokrývat rovné schodiště. Zvolíte dlouhý běhoun, který stupňovitě nalepíte. Běhouny jsou v různorodých variantách dostupné u každého prodejce nábytku a podlah. Ne všechna schodiště jsou ale rovná. Pak přichází na řadu řezání a trocha alchymie.

 

Instalace napínacích lišt

Napínací lišty, jejichž rolí je držet schodiště po celém obvodu, se stříhají podle rozměrů schodiště. Na každou plochu schodu je zapotřebí nainstalovat lištu s mezerou o šířce tloušťky lišty, to je asi 2,5 cm od rohu schodu. V případě, že chcete pokrývat zatočené schody, je třeba připevnit napínací lištu i na stranu u zdi.

 

Jak položit koberec?

Položte podložku po celé nášlapné ploše schodu a nechte převis cca 5 cm. Podložku je třeba zafixovat k podkladu, aby se nehýbala. Na zatočeném schodišti koberec instalujete po jednotlivých schodech. A teď trochu tělocviku – ale výsledek bude stát za to. Koberec zafixujte na nejvyšším stupni a postupně jej za pomocí bolstru upevňujte a zamačkávejte do napínacích lišt. Abyste docílili hezkého vzhledu v místě, kde koberec končí, zamačkávejte jej dovnitř i po stranách. Postupujte trpělivě a nespěchejte. Vaše úsilí se vám vrátí s prvním sychravým dnem, kdy vylezete rozespalí z postele a půjdete si po vlastnoručně nataženém hřejivém koberci vařit ranní kávu.
presmerovat_automaticky