Montáž podlahových lišt: S námi to zvládnete!

13. 10. 2016

Pravidlo číslo 1: Soklové lišty se montují pouze na zeď

A proč? Podlaha reaguje na změny vlhkosti a teploty, pracuje a rozpíná se. Proto se nechává mezi podlahou a zdí mezera. A k zamaskování právě této mezery se používají soklové lišty.

Velmi rozšířené jsou soklové lišty z plastu, například Arbiton LM60 nebo LM70 Indo. Na výběr existuje mnoho tvarů, upevňovacích systémů a odstínů.

 

Montáž podlahových lišt

 

Pokud chcete mít instalaci podlahových lišt rychle za sebou, vyzkoušejte samolepicí profily. Jsou velmi oblíbené zejména pro svou dostupnou cenu a snadnou montáž. Častěji se ale používá upevnění na různé klipy a úchyty. Ty umožňují i občasnou demontáž profilu a případné vložení kabelů. Kombinaci obou druhů profilů představuje novinka v nabídce Arbiton Integra. Dvoudílný systém soklového profilu se skládá z plastové základny upevňované ke stěně a krycího profilu v plastovém nebo kovovém provedení.

Montáž soklové lišty se základnou

Montáž soklové lišty se základnou

Montáž soklové lišty se základnou

 

Montáž soklové lišty na klipy

Montáž soklové lišty na klipy

Montáž soklové lišty na klipy

 

Jak na zakončení a rohy?

Některé řady soklových lišt, jako například Metal line, nabízí i příslušenství – rohy vnější i vnitří, spojky a zakončení. Vše je tak perfektně sladěné a jednotlivé díly do sebe zapadají. V případě nestandardních rohů (jiných než 90°) je možné (a nepříliš pracné) dosáhnout vynikajícího výsledku i seříznutím lišty do rohu a napojením profilů.

 

Podlahové lišty rohy a zakončení

 

Pokud nejsou k soklové liště dostupné tvarovky, můžete si ukončení podlahových lišt vyrobit. Pro řezání lišt do rohů použijte pokosovou pilu (nebo pokosnici) a ruční pilu s jemnými zuby. Dejte pozor, ať při řezání dodržujete úhel 45°.

Celý návod na řezání lišt si můžete zhlédnout v našem videu:

 

Jak řezat podlahové lišty?

Jak řezat podlahové lišty

 

Pro lepení soklových i přechodových lišt doporučujeme prověřené lepidlo na podlahové lišty Den Braven Mamut.

 

Jak řezat vnitřní a vnější roh?

Než se pustíte do řezání, vše si pečlivě naměřte. Počítejte také s tloušťkou lišty. Rohy řežeme pokosovou pilou s jemnými zuby, nebo pomocí prokosnice.

 

Jak řezat podlahové lišty

 

Lištu přiložte kolmo k jedné z vnitřních stěn pokosnice (stejně, jako byste ji chtěli přiložit ke zdi) a zajistěte ji tak, aby se při řezání nepohybovala.

 

Jak řezat podlahové lišty

 

Řezejte pravý nebo levý úhel dle toho, který chcete získat. Pokud máte pokosovou pilu, která se může otáčet ve svislé rovině vlevo nebo vpravo, položte lištu horizontálně dekorační stranou nahoru.

Řezejte doleva nebo doprava v závislosti na úhlu, který chcete získat. Pokud se pila může otáčet pouze ve vodorovné rovině vlevo nebo vpravo, položte lištu kolmo a pevně ji upevněte, aby se při řezání nepohybovala. Stejně jako je tomu na fotce vpravo.

 

Řezání podlahové lišty 

 

Jak namontovat přechodovou lištu?

Přechodové lišty se montují podle typu:

 • Šroubovací (pro přivrtání) - Šroubovací jednodílné přechodové lišty se upevňují vruty s hmoždinkami. Jejich základní nevýhodou (v porovnání s pevnými spoji) je viditelnost hlaviček vrutů na povrchu lišty.
 • Narážecí - Vylepšenou verzí jsou přechodové lišty narážecí, které v sobě kloubí pevnost spoje a pěkný vzhled. Upevňují se pomocí kovového trnu a hmoždinky. Tyto profily nemůžeme bohužel použít tam, kde není možné vrtat do podkladu (podlahového topení, nekvalitní beton apod).
 • Samolepící - V posledních letech si (díky technickému pokroku v lepicích hmotách) získaly oblibu tzv. samolepicí lišty. Samolepící lišty se s úspěchem využívají nejen u přechodových lišt, ale i u schodových hran, aj. Jsou opatřeny jedním nebo několika pásky lepidla, které je netoxické a neobsahuje rozpouštědla. Lepidlo zaručuje opravdu pevné spojení s řádně odmaštěným povrchem.

Předností tohoto upevnění je zejména rychlost a jednoduchost aplikace. Snad jedinou nevýhodou je to, že samolepicí lištou není možné upevnit podlahové díly pevně k podkladu, a nemohou být umístěny mezi nestabilní základy, jako je přechod mezi dvěma koberci nebo PVC krytinou a stěnou.

 

Druhy podlahových lišt

 

Montáž šroubovací lišty

 1. Nejprve lištu upravte na požadovanou délku. Drobné otřepy po řezu odstraňte jemným pilníkem nebo smirkovým papírem na špalíčku.
 2. Na podlaze si označte směrový a osový střed díry podle otvorů v liště.
 3. Vyvrtejte v podlaze otvory pro hmoždinky. Na balení lišty je uvedeno, jaký průměr vrtáku je vhodné použít, nebo se řiďte podle hmoždinky. Hloubka vrtání závisí na délce hmoždinky. K ní připočtěte 5 až 10 mm.
 4. Vyvrtané otvory vyluxujte vysavačem.
 5. Do vyvrtaných otvorů vložte hmoždinky.
 6. Přiložte lištu a ověřte přesnost děr v podkladu a liště.
 7. Přišroubujte lištu.

 

Montáž narážecí lišty

 1. Nejprve lištu upravte na požadovanou délku. Drobné otřepy po řezu odstraňte jemným pilníkem nebo smirkovým papírem na špalíčku.
 2. Na podlaze si označte směrový a osový střed děr.
 3. Vyvrtejte v podlaze otvory pro hmoždinky. Na balení lišty je uvedeno, jaký průměr vrtáku je vhodné použít, nebo se řiďte podle hmoždinky. Hloubka vrtání závisí na délce hmoždinky. K ní připočtěte 5 až 10 mm.
 4. Vyvrtané otvory vyluxujte vysavačem.
 5. Nasuňte kovové trny do drážky na spodní straně lišty.
 6. Lištu s nasunutými trny v liště usaďte do předvrtaných děr.
 7. Pomocí gumové palice postupně naražte lištu k podkladu.

 

Montáž samolepící lišty

 1. Místo, kam chcete lištu namontovat, řádně odmastěte a zbavte prachových nečistot.
 2. Odlepte ochranný papír na spodní straně profilu a postupně přikládejte lištu na podlahu nebo schod.
 3. Lištu jemně poklepeme gumovou palicí, aby lepidlo vytvořilo souvislý kontakt s podkladem.
 4. Pokud chcete mít jistotu spoje, přidejte pod lištu ještě lepidlo Mamut

 
presmerovat_automaticky