Parkety umí domov ozvláštnit a dodat mu šmrnc, ale to jen tehdy, pokud budou mít potřebnou péči. Tu se rozhodně nevyplatí zanedbat, protože dřevo neustále pracuje! My se teď společně podíváme na rutinní úkony, tipy a rady, jak parkety udržet co nejdéle krásné.
Pravidelná péče je základ
V místnosti s parketami by mělo být co nejstálejší klima a to mezi 18°C až 22°C. Vlhkost by se měla pohybovat mezi 55 – 65 %. To už samo o sobě prodlužuje životnost parketové podlahy. Pokud ale chceme, aby parkety byly pořád jako nové, musíme jim dát to nejlepší. Proto je dobré se řídit těmito radami:
- Veškerý nábytek musí být opatřen měkkými chrániči, aby podlahu nepoškrábal a nenechával v ní důlky a rýhy. Na kolečkové kancelářské židle si pořiďte speciální kolečka určená na tvrdé podlahy.
- Chraňte parkety před tekutinami. Když už se stane a něco rozlijete, okamžitě loužičku vytřete do sucha.
- Vyvarujte se drobným částečkám, které by mohly podlahu poškrábat (například písek). Nic nepokazíte tím, když umístíte ke dveřím rohožky.
- Pravidelně podlahu uklízejte. Můžete použít smeták, nebo vysavač, ale u něj pozor na kolečka, aby podlahu zbytečně nepoškrábala. Jednou za za čtrnáct dní vytřete.
- Dřevěné podlahy obecně vyžadují speciální ošetření. To by se mělo aplikovat podle druhu, ale obecně se uvádí rozmezí 2 měsíců. Druhy chemické ochrany a jejich vlastnosti jsme vám představili již v předchozím článků.
- Nikdy nepoužívejte agresivní čistidla! Nejjistější jsou prostředky určené přímo na parkety.
Uvažujete nad renovací parket?
Jestliže máte parkety ve špatném stavu, ještě to nemusí znamenat, že jsou na odpis. I stará podlaha, o kterou se léta nikdo nestaral, se dá ještě zachránit! A to broušením.
Na zabroušení a následné ošetření parket lakem nebo olejem, si můžete najmout specializovanou firmu. Počítejte ale s vyšším obnosem peněz. Pokud ale budete chtít, zvládnete to i sami. Postup může být následující:
- OČIŠTĚNÍ - a to jak od všech mechanických nečistot (prach, písek), až po mastnotu a různé jiné tekutiny. Co půjde, půjde, co nepůjde, půjde bruskou, takže žádné obavy.
- PŘÍPRAVA - když si nachystáte podlahu dopředu, ušetříte čas i peníze. Bruska se většinou nevyplatí zakoupit, takže pouvažujte o zapůjčení.Bude potřeba odstranit lišty, které zakrývají přechod mezi podlahou a stěnami, a zbavit se hlavně všech hřebíků!
- BROUŠENÍ – by správně mělo proběhnout ve třech fázích, přičemž se přechází od nejhrubšího kotouče po nejjemnější. Celkově uberete asi 1 mm dřeva. Samozřejmě že, když narazíte na místo, které je víc zničené, budete nuceni brus ještě prohloubit. Pak by bylo dobré podlahu vyrovnat. Opatrně, bruska je opravdu těžká a váží kolem 75 kg. Velkou výhodou je, že dnešní stroje jsou téměř nehlučné a bezprašné. Díky tomu se nemusíte bát, že byste po broušení parket museli malovat, jak tomu kdysi bývalo.
- OŠETŘENÍ - po zbroušení na podlahu naneste lak, nebo olej.