Praktický pomocník přechodová lišta. Seznamte se!

13. 9. 2018

Chcete se o lištách dozvědět více a vybrat si to pravé pro svůj interiér? Sledujte náš mini seriál, ve kterém vám postupně představíme veškeré možnosti.

Zvolit vhodnou podlahu pro svůj domov je nelehký úkol. V dnešní době existuje tolik alternativ, ať už se materiálů, barev, odolnosti či ceny týče, že se člověk u výběru může i pěkně zapotit. A výběrem podlahy to nekončí. Aby bylo vše perfektní a vám to zapadlo do interiéru, je potřeba myslet i na nedostatky, které se mohou objevit. V tom vám poslouží podlahové lišty. S jejich pomocí doladíte kosmetické vady podlahy – ať už se jedná o spáry mezi jednotlivými přechody, spáry mezi podlahou a zdí nebo o schodové hrany. Podle toho je podlahová lišta na trhu nabízena v několika variantách – záleží na vás, kterou se vám bude hodit. Podle využití dělíme podlahové lišty na přechodové lišty, soklové lišty, schodové hrany a ukončovací lišty. Jak už název napovídá, každá slouží k něčemu jinému. V dnešním článku se zaměříme na základní rozdělení přechodových lišt – jaké existují alternativy a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

 

Praktické i estetické řešení

Přechodové lišty zakrývají nerovnosti mezi jednotlivými podlahami, případně koberci. Jejich úkolem je působit esteticky, ale současně bezpečně – dokáží například zabránit zakopnutí v místech, kde je podlaha různě vysoká. Nejčastěji se vyrábějí z hliníku, mosazi, nerezu či plastu, ale dostupné jsou také v dřevěných a samozřejmě různě barevných variantách. Nejpoužívanější z těchto alternativ je hliník. Seženete jej v eloxovaném provedení nebo potažený odolnou laminátovou fólií s vysokou odolností proti oděru. Mosaz je materiál oblíbený mezi architekty. Ti jej s oblibou používají pro stavbu nákladnějších reprezentativních budov. Mezi běžnými uživateli se těší velké oblibě nerezové přechodové lišty, ať už v leštěném nebo kartáčovaném provedení. Na to, jaký je mezi nimi rozdíl, se detailněji zaměříme v některém z dalších článků. Cenově vás nejspíš v katalogu zaujmou plastové přechodové lišty – jsou prakticky za hubičku. Velkou parádu s nimi ale neuděláte. V interiérech domů se prakticky nepoužívají. Najdete je ale v různých obchodech nebo velkých kancelářích, kde praktičnost dominuje designu.

 

 

Vyberte si podle typu

Podle typu lepení se přechodové lišty dělí na samolepící, narážecí, šroubovací a určené k lepení. Už jejich názvy napovídají, čím se od sebe odlišují. Podle tvaru můžete vybírat přechodové lišty oblé nebo ploché. Zatímco oblé mají vyšší krycí schopnost, ploché neskryjí mnoho, zato velmi dobře vypadají, zejména v moderních interiérech.

 

V jednoduchosti je krása

Přechodové lišty mohou být třešinkou na dortu naší nové krásné podlahy, současně ale plní také celou řadu užitečných funkcí. Existuje hned několik typů lišt, které oceníte spíše z praktických než estetických důvodů. Prvním typem jsou lišty pro kabely. Díky nim oku nelahodící povalující se kabely skryjete a podlaha vypadá uklizeně a vzdušně. Současně s jejich pomocí ale také dosáhnete bezpečí – o dobře skrytý kabel totiž nemůžete zakopnout. K dostání jsou jak v hliníkových, tak v plastových variantách a připevňují se velmi snadno – stačí je jen přilepit. Další velmi praktické lišty slouží ke skrytí spár mezi dvěma koberci nebo mezi kobercem a stěnou. Koberec jimi můžete ale také velmi elegantně ukončit. Je na vás, zda zvolíte hliníkové nebo plastové provedení a zda se rozhodnete pro plochý nebo oblý tvar. Lišty můžete přilepit nebo navrtat – obě varianty jsou možné.

Máte doma moderní vinylovou podlahu? V tom případě oceníte speciální lišty pro vinyl, které reflektují malou tloušťku těchto podlah.  Speciálním oddílem přechodových lišt jsou ukončovací profily, které slouží k zakončení vinylových, dřevěných či PVC podlah a koberců u přechodů mezi povrchy. Dají se nalepit či navrtat a stejně jako ostatní lišty, i tyto mohou být ploché či oblé.
Možná potřebujete spojit podlahy s výškovým rozdílem. V tom případě oceníte vyrovnávací lišty, které odlišnosti ve výšce setřou. Existují v několika variantách tvarů a způsobu aplikace – stačí si zvolit tu svoji. Mezi lištami existují i takové, které dokáží překlenout dilatační spáry nebo napojení dvou podlah jak v ploše tak ve dveřích. Tento typ označujeme jako lišty dilatační.
presmerovat_automaticky