Rozdíl mezi roletami a žaluziemi

4. 9. 2013

Rolety a žaluzie si mnohdy lidé pletou a pod pojem rolety zahrnují i žaluzie nebo naopak. Oba typy stínících prvků se používají venku i uvnitř - my se zaměříme na interiérové rolety a žaluzie. Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

 

Rolety

Jsou většinou celistvé nebo složené z propojených nepohyblivých lamel. Navíjejí se na tzv. rolo umístěné nejčastěji nad horní částí okna. Průchod světla nelze regulovat tak jako u žaluzií naklápěním lamel. Rolety lze buď stáhnout nebo vytáhnout. Vyjímkou jsou rolety Den a Noc. Tam množství příchozího světla do místnosti korigujeme nastavením poměru překrytí dvou látek s různou světlopropustností.

K výrobě rolet se používají kvalitní látky s různou propustností světla. Některé látky propouští světlo jen částečně, jiné díky speciální povrchové úpravě místnost zcela zatemní. Velmi dekorativním prvkem interiéru jsou částečně propustné látkové rolety se zajímavým vzorem. Ten procházející světlo velice efektně zdůrazní. Designově zajímavé jsou také bambusové rolety.

Montáž se odvíjí od typu rolet. Klasické rolety instalujeme většinou na stěnu nebo do stropu. Mini rolety se montují přímo na okenní rám a navíc bez vrtání. Při výběru se zaměřte i na způsob ovládání rolet. Nejčastěji jsou ovládány kuličkovým řetízkem nebo pružinou, popř. klikou. Oblíbené jsou i rolety poháněné motorem s dálkovým ovládáním.

 

Žaluzie

Jsou tvořené oddělenými pohyblivými lamelami propojenými šňůrkou či řetízkem, kterou se zároveň i ovládají. Lamely lze naklápět do různého úhlu a regulovat tak průnik světla do místnosti. Narozdíl od rolet. Ty, jak už bylo zmíněno, můžeme pouze stáhnout nebo vytáhnout . Žaluzie dělíme na horizontální a vertikální.

Horizontální žaluzie jsou velmi oblíbeným prvkem v interiéru. Mohou být instalovány buď volně před okenní tabule, mezi dvě skla a nebo na stěnu či strop. Nejčastějším materiálem pro výrobu horizontálních žaluzií je hliník. Hliníkové žaluzie se nabízí v široké paletě barev. Stále oblíbenější jsou také dřevěné a bambusové žaluzie nebo vrstvené látkové žaluzie.

Vertikální žaluzie donedávna patřily spíše do kancelářských prostor. Díky moderním dekorům látek a možnosti zakrytí větší plochy jsou stále oblíbenější součástí interiéru našich domovů. Lamely vertikálních žaluzií se vyrábí z kvalitních látek s různou povrchovou úpravou zaručující odolnost a stálobarevnost nebo z PVC. Montují se na stěnu nebo do stropu.

 

Další stínící prvky

Závěsy a záclony

Nejrozšířenějším interiérovým stíněním většiny domácností jsou stále závěsy a záclony. Pokud byste je rádi vyměnili za něco modernějšího, ale nechcete se vzdát měkkých a splývavých záhybů látky, doporučujeme vám římské rolety.

Římské rolety

Spojují v sobě funkčnost a praktičnost rolet s útulností a elegancí látkových závěsů. Látka se nenavíjí na rolo tak jako u klasických rolet, ale vytahováním se postupně skládá do velmi elegantních horizontálních skladů. Proto se jim také někdy říká skládané rolety. Můžete si vybrat z kvalitních látek v nepřeberném množství barev, vzorů a dekorů. Variabilní je i způsob ušití - tunýlky mohou být různě široké, s výztuží nebo bez výztuže, s kontrastním lemováním apod. Římská roleta tak ve výsledku velmi ovlivní konečnou atmosféru vašeho interiéru. Nabídka římských rolet je dnes už opravdu široká. Pokud byste si ale přesto nevybrali, můžete si nechat ušít římské rolety na míru dle vašich představ. Záleží pouze na vaší fantazii.

Japonské stěny

Hledáte něco opravdu originálního a netradičního? Vyzkoušejte japonské stěny (označované také jako japonské rolety nebo japonské žaluzie). Posuvné japonské stěny jsou alternativou vertikálních žaluzií. Můžete je použít k zastínění větších ploch oken, ale vhodné jsou i k předělení a členění velkých prostor. V nabídce je široký výběr barev a dekorů látek s různou propustností světla a různou povrchovou úpravou. Opravdovým luxusem jsou japonské stěny z rýžového papíru. Někteří výrobci nabízí i výrobu japonských stěn dle vlastního návrhu nebo výrobu klasických rolet a dalších doplňků ve stejném dekoru jako japonská stěna, aby ve vašem interiéru vše dokonale ladilo.

 

Rolety, žaluzie i další stínící prvky lze použít na jakýkoli typ, tvar a rozměr okna. Jejich variabilita provedení, výběr materiálu, nabídky dekorů a barevná škála je opravdu velká. Za zmínku stojí zvukové a tepelně izolační vlastnosti rolet a žaluzií - ty jsou výrazné především u těch venkovních. Z nabídky si tak vybere určitě každý. Ke každému typu stínění prodejce nabízí také náhradní mechanismy, které lze v případě poškození vyměnit. Standardem je i záruční a pozáruční servis. Před nákupem je ideální konzultace s odborníkem, který vám doporučí ten nejvhodnější typ stínění pro váš dům nebo byt.
presmerovat_automaticky