Tajemství dokonale umytých oken

3. 10. 2018

S příchodem podzimu se většina hospodyněk vrhá na generální úklid. Je potřeba pořádně vygruntovat všechny koberce, během léta méně využívané prostory a v neposlední řadě je tady otázka mytí oken. Tyto domácí práce nepatří mezi oblíbené a podle mnoha žen je umývání oken hned po žehlení druhou nejnáročnější činností.

 

 

Z oken všechno pryč

Rozhodnete-li věnovat svůj čas detailnímu úklidu oken, začněte vyklizením parapetů, sundáním záclon a čištěním žaluzií. Pokud máte na oknech rolety či žaluzie, shrňte je tak, ať vám u práce nepřekáží a nijak neponičíte jejich konstrukci. Klasická plastová okna jsou na údržbu nejjednodušší, důkladnější výběr přípravků pak věnujte dřevěným oknům, jež mohou být na chemické látky náchylnější. Okna si pořádně prohlédněte, zda nejsou plesnivá a pokud ano, aplikujte na ně vhodný přípravek. Pomocí vysavače odstraňte pavučiny a máte-li hotovo, přichází na řadu nejdůležitější část úklidu.

Bezpečná práce na stoličce

Jestliže bydlíte ve vyšších patrech domů, pracujte bezpečně díky vhodným pomocníkům. Pro čištění vysokých oken používejte stabilní stoličku anebo schůdky. Do čistého kbelíku nalijte teplou vodu, saponát na čistění oken a připravte si nejméně dva hadříky. Chcete-li mít dokonale čistá a vyleštěná okna, investujte do speciální utěrky, jež využívá inovativních vlastností materiálů a dokáže okna zbavit i zašlých čmouh.

Samotné čistění oken zahajte rámem. Plastové rámy mohou být citlivé na poškrábání, proto používejte měkké hadry a přípravky bez obsahu abrazivních složek. Máte-li klasická bílá okna, vyplatí se jednou za pár let použít speciální chemii uchovávající zánovní sněhový vzhled okenní konstrukce. Jakmile máte rámy hotové, přichází na řadu obávaná skla. Starší, šroubovací okna omyjte nejprve zevnitř, nasaďte a sešroubujte zpět, abyste docílili perfektního čištění. Vždy začínejte u vnitřní strany okna a teprve naposledy čistěte okna zvenčí.

Otestujte stěrku na okna

Pokud utrácíte za speciální čističe garantující okna bez čmouh, zkuste je pro jednou vyměnit za obyčejnou stěrku, která dokáže spolu s pravidelným nanášením vody se saponátem setřít okna bez fleků naprosto dokonale. U těžko dostupných oken je pak nástavec v podobě rukojeti k nezaplacení. V boji vás podpoří také domácí zásoby. Třeba lesku docílíte jednoduše, pokud k odmaštění skel použijete horkou vodu a ocet, na leštění se pak skvěle hodí staré silonky. Mnohé babičky tvrdí, že za dokonalým leskem oken stojí staré noviny z klasického novinového papíru. Pokud si ale na čištění netroufáte a už vás nebaví bojovat se skvrnami, obraťte se na odborníky z úklidové firmy. Za jejich práci si sice zaplatíte, na oplátku ale vaše vyprané záclony a rolety na zářivých oknech naprosto dokonale vyniknou.

Na trhu seženete rovněž spoustu vychytávek proti prachu na žaluziích. Jednotlivé lamely denně zachytí spoustu prachu, který se usazuje a kazí celkový dojem perfektních oken. Čištění žaluzií je zdlouhavé a nemáte-li dostatek trpělivosti omývat jednotlivé části žaluzií, raději je sundejte a poohlédněte se po moderních stínících prvcích. Učarují vám například stylové a trendy plisé žaluzie v moderních barvách a potiscích, které jsou vyrobeny z antistatických a impregnovaných materiálů, takže přirozeně odolávají nečistotám, prachu i slunečnímu záření. Klasické žaluzie vám velmi apartně nahradí také rolety den a noc, jež jsou tvořeny na přeskáčku transparentními a neprůhlednými pásy látky. Jediným pohybem místnost zatemníte či naopak využijete vlastnosti látek k získání denního světla. Látkové rolety den a noc se považují za stále populárnější a dokáží oživit každý interiér. Můžete si být jisti, že budou vypadat skvěle na vašich právě umytých oknech.
presmerovat_automaticky