Vinylová podlaha – chameleon mezi podlahami

18. 4. 2016

Vinylové poodlahy, hit posledních let

Vinylové podlahy jsou hitem posledních let
 

Vinyl, to nejsou jen desky do gramofonu. To je především vinylová podlaha, která je chameleonem mezi podlahami. A proč? Protože přesvědčivě imituje nejen dřevo, ale i dlaždice, kámen či textil. Může mít zkrátka mnoho tváří. Stačí si jen vybrat!

Nejprve si povíme, z čeho vůbec vinylová podlaha je, s jakými typy této podlahy se můžete setkat a jakým způsobem ji můžeme položit a připevnit. V závěru našeho článku si pak můžete prohlédnout různé dekory i struktury vinylové podlahy a v jak velkých dílcích jsou k mání. Pusťme se do toho.
 

Co je vinylová podlaha?
 

Vinyl je zkratka slova polyvinylchlorid (PVC) a zahrnuje tedy všechny podlahoviny vyrobené z etylenu, chloru a změkčovadel. V současnosti se názvem vinyl chápou zejména samostatné heterogenní PVC dílce, které se lepí k podkladu jeden vedle druhého, ale navzájem už se nijak nespojují ani nesvařují.

Vinylové podlahy rozdělujeme na Heterogenní a Homogenní. Homogenní se vyznačují stejnou strukturou a provedením v celé své vrstvě, prodávané především v rolích a označované jako měkčené PVC podlahy. Oproti tomu Heterogenní podlahy označované jako neměkčené PVC - designové vinylové dílce LVT, jsou lepené či plovoucí se zámkem. Plovoucí vinylové podlahy se zámkem jsou tvrdé podlahy z několika vrstev lisovaného PVC nařezané na malé lamely nebo dlaždice. Základem těchto vinylových podlah je gumový nosič nebo HDF deska. Na nosič se nanáší dekor podlahy, na něj se nanese vrstva vinylu. K zajištění odolnosti proti oděru se povrch krytiny vytvrzuje ochrannou polyuretanovou vrstvou, zabraňující špinění a ulehčující údržbu.

Luxusní vinylové dílce LVT (luxury vinyl tile) je termín, který není rozpoznán jako samostatná kategorie podlahových krytin podle ASTM, ale je to termín, který je známý po celém podlahovém průmyslu. Volně popisuje podlahový materiál - vinyl v dílcích, které věrně napodobují vzhled přírodního materiálu (břidlice, travertin, mramor, dub, jatoba, jasan, atd) prostřednictvím realistických obrazů a textur. Luxusní vinylové dílce nabízí 3D tiskovou technologii, která přidává hloubku a realismus, trvanlivost s vysokým výkonem nášlapné vrstvy.

Spojení slov "luxus" a "vinyl" se může zdát jako protimluv. Koneckonců, vinylové podlahy byly dlouho zařazeny do kategorie levných podlahových krytin. Tak proč jsme dnes svědky takového boomu vinylových podlah?

Odpověď: nové technologie + marketing. S uvedením na světový trh v říjnu 2006 (v ČR konec roku 2007) se vinylové dílce postaraly o oživení nabídky vinylových podlah. Výrobcům se podařilo je umístit jako životaschopný podlahový materiál pro majitele bytových domů. 
 

Druhy vinylových podlah
 

Podlahy vinylové rozdělujeme dle několika kritérií. Asi hlavním kritériem je způsob instalace vinylových podlah a jejich konstrukce. 
 

Vinylová podlaha pro celoplošné lepení

Vinylové podlahy pro celoplošné lepení

Tyto podlahy jsou určeny k celoplošnému lepení k podkladu. Kvalitní vinylové podlahy mají jednu nebo dvě stabilizační mřížky ze skleného rouna, které ve spojení s nosnou vrstvou zajišťují rozměrovou stálost. Rozměrová stálost je u vinylových podlah velice důležitá, mimo jiné omezuje tvorbu spár při výkyvu teplot. Vinylové dílce jsou vhodné prakticky do každé místnosti. Obvyklá tloušťka lepených vinylů je 2 až 3 mm. Nášlapnou PU vrstvou volíme kolik otěru a jaký provoz podlaha vydrží. Díky velmi nízkému tepelnému odporu je lepená vinylová podlaha ideální pro podlahové topení. 

Vinylové podlahy s click systémem

Vinylové podlahy plovoucí se zámkem click

Tyto podlahy z plného materiálu jsou tou nejlepší volbou, pokud víte, že budou vysoce namáhány a zatěžovány. Velkou výhodou těchto podlah je odolnost vůči vodě a hodí se tak především pro použití v koupelnách

a v kuchyních. Kromě toho je vinyl z plného materiálu, z důvodu své nízké montážní výšky, také vhodný pro renovace. Je vhodnější než podlahy na HDF pro pokládku na podlahového topení díky menšímu tepelnému odporu. Díky zámkovému systému je pokládka snadná a bezpracná. Je nutné ale použít podložky určené pro tento typ podlahy. Tloušťka těchto podlah bývá
cca. 4 – 5 mm.

Vinylové podlahy plovoucí na HDF desce

Vinylové podlahy plovoucí na HDF desce

Ten, kdo si v privátní nebo komerční oblasti zakládá na moderním designu podlahy s vysokým komfortem bydlení, získá s vinylovou podlahou na nosné desce HDF pevnou podlahu s tlumením zvuku, která vyrovnává drobné nerovnosti. Tloušťka těchto podlah bývá okolo 10 mm a většinou bývají opatřeny na spodní straně podlahy korkovou vrstvou pro lepší pohodlí při chůzi azvukovou izolaci. Pokládka je rychlá a jednoduchá, stejně jako u laminátové podlahy.  

Dále můžeme dělit vinylové podlahy podle:

  • použitého dekoru,
  • struktury podlahy,
  • provedení drážek a
  • velikosti dílce.

Jedná se především o imitace dřeva, imitace kamene a dlažby s různými strukturami. Nejžádanější jsou imitace přírodních materiálů.
 

Imitace přírodních materiálů vinylových podlah

Vinylová podlaha imitující dřevo

Vinylová podlaha s imitací dřeva
 

Vinylová podlaha imitující kámen

Vinylová podlaha s imitací kamene
 

Vinylová podlaha imitující dlažbu

Vinylová podlaha s imitací dlažby
 

Vinylová podlaha imitující textil

Vinylová podlaha s imitací textilu
 

Struktury vinylových podlah

Vinylová podlaha v hladkém provedení

Hladké provedení bez struktury: Univerzální povrch. Opticky i hmatem zprostředkovává dojem, že se jedná o pravé hoblované dřevo.
 

Vinylová podlaha s kartáčovanou strukturou

Kartáčovaná struktura: Tato kartáčovaná struktura zdůrazňuje příjemnou přirozenou optiku pravého dřeva, díky kartáčovanému povrchu.
 

Pórovaná vinylová podlaha

Struktura s pórem: Zvýrazňuje žilkování a suky dekoru a podtrhuje tak jeho přirozený, autentický charakter. Vzniká tak realistický vzhled.
 

Rustikální vinylová podlaha

Rustikální struktura: Podlahy s touto strukturou jsou charakterizovány výraznými stopami po zpracování a používání. Tak vzniká neopakovatelný šarm starého dřeva.
 

Vinylová podlaha se strukturou kamene

Struktura kamene: Tento povrch se obrací se svoji univerzální vystouplou strukturou k moderním kamenným podlahám a k viditelné nerovnosti jako u pravého kamene.
 

Vinylová podlaha s minerální strukturou

Struktura minerální: Pórovitý povrch vytváří příjemnou optiku, stejně jako u kamene. 

 

Provedení drážek vinylových podlah

 

Charakteristický profil podlahy je určován také vzhledem drážek (sražených hran). Vinylové podlahy bez sražené hrany vytvářejí klidný, uzavřený dojem. Sražené hrany zdůrazňují každý dílec, což odpovídá přirozenému obrazu selského vzoru nebo dlaždic.
 

Drážky u vinylových podlah - bez V-spáry

U klasické pokládky k sobě dílce přiléhají bez viditelných mezer, což vytváří harmonický a uzavřený vzhled. 
 

Vinylová podlaha s V-spárou

Podélné a čelní hrany sražené po celém obvodu vytvářejí vzhled podlahy jako u skutečné dřevěné resp. dlaždicové
podlahy, kdy je zdůrazněn každý jednotlivý dílec či dlaždice.
 

Různé formáty vinylových dílců
 

Různé typy formátů dílců vinylových podlah

 

Pokud uvažujete o koupi tohoto druhu podlahy, projeďte si naši nabídku Vinylových podlah.




presmerovat_automaticky