Výhody a nevýhody vinylových podlah

3. 5. 2016

Výhody a nevýhody Vinylových podlah


Co je to vinylová podlaha
a jaké jsou její druhy a provedení jste se mohli dočíst v našem posledním článku. Všechno má své pro a proti a z toho důvodu se dnes podíváme na nejpodstatnější výhody vinylových podlah, ale také na jejich nevýhody, na které byste si měli dát pozor.

Vinylové podlahy jsou obecně považovány za velmi trvanlivý materiál, který, je-li správně instalován a udržován, může sloužit více než deset až dvacet let. Nicméně kvalita a místo výroby materiálu, který si koupíte, bude určovat, jak dobře vaše podlaha vydrží v průběhu času. Jsou k dispozici v široké škále stylů, takže není problém s výběrem dekoru do jakéhokoliv interiéru. Jsou navrženy tak, aby zachytily nadčasový vzhled přírodního kamene, dlažby, dřevěné podlahy nebo keramických obkladů, a zároveň poskytují mimořádně odolný a komfortní povrch pro každodenní život. 
 

Hlavní důvody pro výběr vinylové podlahy
 

  • Široká škála stylů: Existuje velké množství různých vzorů, barev a textur vinylových podlah, které si můžete vybrat. To dělá z vinylu snadný způsob, jak najít podlahu, která bude dokonale odpovídat vašim představám a přáním. Použitím nejnovějších 3D zobrazovacích technologií jsou dnes výrobci schopni přijmout fotografický obraz z přírodních materiálů a přenést jej přímo na dílce. Prostřednictvím procesů, jako jsou ražba v tisku a laserové gravírování, je poté každý dílec jednoznačně embasován, aby odpovídal požadované struktuře.
     
  • Snadná údržba: Vzhledem k povaze podlahy odolné proti vlhkosti se povrch snadno čistí a udržuje. Tento materiál nevyžaduje nic jiného než pravidelné čištění a údržbu.
     
  • Nižší náklady: Je to jedna z nejlevnějších možností, jak si pořídit podlahu v závislosti na tom, jaký styl chcete. Je skvělou alternativou k masivnímu dřevu a dlažbě. Dodává vzhled a dojem přírodních materiálů při nižších nákladech.
     
  • Odolnost: Vinylová podlaha je odolná a skvělá pro části vašeho domova s vysokým provozem. Podlaha bude sloužit několik let bez problémů. Díky polyuretanové vrchní vrstvě jsou vinylové podlahy mimořádně odolné proti poškrábání, odírání, zářezům a skvrnám. Při lehkém poškrábání se dá nášlapná vrstva renovovat. To je plus pro domácnosti s malými dětmi nebo domácími mazlíčky. Vinyl je vždy dobrou volbou pro rodiny se psy.
     
  • Vlhkost: Tento typ podlahy může být použit ve skoro každé místnosti vašeho domova, a to i v kuchyni a koupelně.  Je ve své podstatě odolný vůči vodě (i poměrně odolný proti rozlití ze shora).
     
  • Protiskluznost a hořlavost: Vinyl je známý svým protiskluzovým povrchem. Splňuje požadavky na hořlavost v komerčních prostorách.
     
  • Pocit pod nohama: Vinyl je navržen tak, abyste si užili měkkou a pohodlnou chůzi. Díky celoplošnému lepení a charakteristice samotného materiálu navíc docílíte skvělé akustiky v místnosti.

Na co si dát pozor při výběru vinylové podlahy 
 

 Problémy s vinylovou podlahou - nebroušený Anhydrit a vlhkost

 

  • Teplota podlahy: Teplota povrchu vinylové podlahy by neměla být větší než 26 - 27°C. To platí nejen v případě podlahového topení, ale i u podlah bez topení. Podlaha by měla být instalovaná do takových prostor, kde teplota ve vnitřním prostředí neklesne pod 18°C a teplota podkladu pod 15°C. Pokud se dlouhodobě teploty dostanou mimo doporučené hodnoty, počítejte, že se udělají na podlaze spáry.
     
  • Změny teplot: Při změně teplot nastane v podlaze přirozené pnutí, tak jako ve většině materiálů tohoto druhu. V letních měsících zabraňte přehřátí podlahy nad povolenou hodnotu způsobené například dopadajícím sluncem přes balkonové dveře nebo francouzská okna. Zabraňte rychlým změnám teplot například roletami. V zimě zabezpečte stabilní teplotu v místnosti.
     
  • Podlahové topení: Před zimní sezónou postupně zvyšujte teplotu. Pokud máte v místnosti více topných okruhů, musí být ve všech stejná teplota.
     
  • Dilatace: Jeden topný okruh má dnes okolo 120 metrů. Pokud máte topných okruhů více, musí být diletovány. Vznikne tak konstrukční spára, která musí být zachována. V tomto případě nelze nalepit vinylovou podlahu přes konstrukční spáru, tzv. beze spár. Musíte použít podlahu plovoucí. Zde je důležité vzít tento fakt na vědomí již ve fázi plánování, jelikož lepený a plovoucí vinyl má rozdílnou výšku.
     
  • Rozměrová stálost: Při volbě podlahy určitě zahrňte do rozhodovací tabulky i roztažnost materiálu. Normy píší o velikosti spár až 0,25% z 1m. Takové spáry jsou přípustné a nejsou předmětem reklamace. Volte tedy podlahy s dobrou rozměrovou stabilitou. Určitě vinylovou podlahu se skelnou mřížkou.
     
  • Podklad: Nejdůležitější věcí je rovný a pevný podklad, který zajistí daleko delší životnost podlahy. U Anhydritu nezapomeňte, že se musí obrousit vrchní vrstva, tzv. šlem, do cca. 48 hodin po jeho vylití, nejlépe diamantem. Zapomeňte na smirek. Je nutno se dostat až na plnivo. Zaručíte tím lepší schnutí podlahy. Takto připravená podlaha ale není vhodná pro lepení vinylových dílců, pvc, cv, marmolea, korku dle ČSN 744505 a musí se nivelovat. 
     
  • Vlhkost podkladu: Vlhkost v podkladových vrstvách, kde se budou pokládat podlahy, je daná normou ČSN 74 4505. Nejvyšší dovolená vlhkost podkladu v případě vinylových podlah je u betonu 3,5%, u betonu s podlahovým topením 3%, u Anhydritu 0,5% a u Anhydritu s podlahovým topením  0,3%. Pokud vám bude někdo tvrdit, že bude Anhydrit rovný a suchý za 4 týdny, nevěřte mu. 

Neodradili jsme Vás v nákupu? Prohlédněte si naši nabídku vinylových podlah.




presmerovat_automaticky