Výhody a nevýhody vlněných koberců

26. 11. 2021

Typy vlněných koberců

Víte, že máme různé typy vlněných koberců? Ne všechny jsou stejné. Můžete si vybrat mezi:

  • Čistá vlna
  • Kombinace vlny a umělého vlákna

Žádná z těchto možností není lepší či horší. To jen znamená, že když uvažujete o výhodách a nevýhodách vlněného koberce, musíte vzít v potaz několik dalších faktorů.

 

Edel Burford Bridge

 

Koberec z přírodní vlny vs. Koberec ze směsi vlny: Klady a zápory

Koberec z čisté vlny se někdy nazývá „přírodní vlna“ nebo „100 % vlna“. Pokud chcete celovlněný koberec, doporučujeme poohlédnout se po vlně z Nového Zélandu nebo Británie. Každá má jiné kvality: britská vlna je těžká a strukturovaná, zatímco novozélandská vlna je měkká a bledá, což je lepší pro světlé koberce.

Kobercům ze směsi vlny se někdy říká „vlna 80/20“, protože poměr ve směsi je obecně 80 % vlny a 20 % alternativních vláken, typicky syntetických. Proto můžete slyšet tento název „směs vlny“.

Vlněná směs je převládající možností, protože když zvážíte výhody a nevýhody vlněných koberců, zjistíte, že směsi mají mnoho výhod a méně nevýhod. Je například odolnější a má lepší odolnost vůči skvrnám.

Co je lepší: Syntetický nebo vlněný koberec?

Než se dostaneme k výhodám a nevýhodám vlněného koberce, udělejme krok zpět a odpovězme na jednu velkou otázku: je lepší syntetický nebo vlněný koberec?

Chcete-li určit odpověď, musíte zvážit, co je pro vás nejdůležitější. Čeho si například nejvíce ceníte na koberci? Myslete také na svůj prostor, rozpočet a na to, jak dlouho potřebujete, aby vám koberec vydržel.

Vlna vydrží déle než syntetický koberec a je to udržitelnější a ekologičtější volba podlahy. Syntetika je však mnohem dostupnější, odolnější a odpuzuje skvrny.

Z tohoto důvodu jsou syntetické koberce velmi oblíbenou volbou, takže se většinou lépe prodávají. To však neznamená, že je to nejlepší volba pro váš prostor. Před výběrem se vyplatí zvážit klady a zápory vlněného koberce.

Výhody a nevýhody vlněných koberců: Vše, co potřebujete vědět

Je důležité být realističtí ohledně toho, co můžete od jakéhokoli koberce očekávat. Všechny tyto produkty mají svá omezení, stejně jako všechny mají své výhody. Abyste se mohli informovaně rozhodnout o své investici do koberce, je nezbytné podívat se na tyto výhody a nevýhody těchto vlněných koberců vedle sebe a zvážit je sami.

 

Gaskell Mackay Tartan

 

Výhody vlněného koberce

Začněme dobrými věcmi. Zde jsou velké výhody instalace vlněných koberců ve vašem domě. Můžete se spolehnout na jeho přirozenou odolnost.

1. Vlna je jedním z nejdéle trvanlivých koberců na trhu

Vážně, tohle je opravdu silný materiál. Pokud byste měli porovnat životnost vlněného koberce a laminátové podlahy, zjistíte, že správně udržovaný vlněný koberec pravděpodobně vydrží déle.

Jednou z nejfantastičtějších výhod vlněných koberců je, že hustý provoz nebo nábytek nerozdrtí jejich vlákna. Vlna má přirozenou elasticitu, takže se po vytlačení od židle zase vrátí. Ze všech kladů a záporů vlněných koberců to musí být jeden z nejlepších kladů.

2. Vlněný koberec odpuzuje nečistoty a skvrny

Jako přírodní vlákno má vlna vlastní oleje, které odpuzují nečistoty. To znamená, že přírodní vlna odolá znečištění na bázi oleje.

3. Vlna je také neprůhledné vlákno

Proč je to dobré? Nečistotu, která se dostane do vlněného koberce, bude těžké rozpoznat - to znamená, že vlákna špínu maskují. To jej řadí mezi nejlepší koberce na schodiště a další plochy s vysokým provozem.

4. Vlna je trvale udržitelná podlahová krytina

Ohledy na životní prostředí stojí na předním místě na jakémkoli seznamu podlahových krytin a žádný seznam kladů a záporů vlněných koberců by nebyl úplný bez zmínky o udržitelnosti materiálu.

Vlněný koberec je možná jednou z nejekologičtějších podlahových krytin, které můžete najít. Pochází z bohatého zdroje, což znamená, že je velmi udržitelné. A i když pochází ze zvířat, žádná zvířata při tom ve skutečnosti nejsou zraněna. Naopak, stříhání ovčí vlny skutečně pomáhá, aby zůstala zdravá.

5. Vlněný koberec je šetrný k životnímu prostředí

Vlněný koberec je také ekologičtější na výrobu. Při výrobě vlněného koberce se spotřebuje méně elektřiny a méně znečišťujících látek než při výrobě syntetického koberce.

6. Nic není tak měkké a pohodlné jako vlněný koberec

Mezi používáním koberce nebo dřevěné podlahy v ložnici existuje odvěká debata. Každý má určité výhody, ale nemůžeme odolat pohodlí a teplu koberce v ložnici.

Vlněný koberec je jednou z nejlepších podlah do ložnic, protože je neuvěřitelně měkký a útulný. Nikdo nemá rád, když má ráno studené nohy, a vy se vyhnete tomu utrpení, když budete mít vlněnou podlahu.

Ložnice však není jediné místo v domácnosti, kam vlna patří. Takže i když si myslíme, že vlna je jedním z nejlepších koberců pro ložnice, proč nezateplit všechny pokoje vlněným kobercem?

7. Je izolační (pro teplo a účinnost)

Když už mluvíme o měkkém a pohodlném, většina tohoto pohodlí pochází z izolační kvality vlny.

Pokud u vás doma diskutujete mezi kobercem a dřevěnou podlahou, zvažte energetickou účinnost každé možnosti. Vlněný koberec zabraňuje tepelným ztrátám a udržuje vaš pokoj v teple, když je venku zima. Váš účet za topení vám poděkuje.

Dřevěná podlaha je naopak studená. Jen málo druhů dřevěných podlah izoluje váš domov tak, jako koberec, a vytápění dřevěné podlahy je dalším znakem energetické účinnosti. Ani ty nejlepší dřevěné podlahy z nezadrží chlad tak dobře jako koberec.

8. Regulace vlhkosti

Může se zdát zvláštní, že regulace vlhkosti může být pro i proti vlněnému koberci. Již jsme zjistili, že vlna je velmi savý materiál. To může být dobré i špatné.

Vlněný koberec může fungovat jako přirozený odvlhčovač, který stahuje vodu přímo ze vzduchu. Když to dělá, pomáhá to regulovat prostředí vaší místnosti. Ve vlhkém počasí může váš vlněný koberec učinit váš pokoj pohodlnějším než ostatní pokoje.

Na opačném konci může váš vlněný koberec také uvolnit částečky vody, když vzduch vyschne. Je to skvělé pro vyrovnání vlhkosti ve vaší místnosti!

Je však obtížné, ne-li nemožné, přesně zvolit, kolik vlněného koberce bude regulovat vlhkost v místnosti. Možná budete chtít vlhčí místnost nebo sušší místnost. Proto by regulace vlhkosti mohla být v sekci výhod nebo nevýhod tohoto seznamu výhod a nevýhod vlněných koberců.

9. Vlna je ohnivzdorná

Tato výhoda je způsobena tendencí vlny absorbovat vodu. Vlhkost uvnitř vláken, včetně jejich přírodních olejů, neuvěřitelně ztěžuje hoření. V důsledku toho se vlněné koberce mohou roztavit, ale je velmi obtížné se vznítit.

Pokud tedy hledáte dokonalý koberec do místnosti s krbem (nebo pokud jste typ člověka, který rád často zapaluje svíčky), může vám vlněný koberec nabídnout klid. Vážně - mysleli jste, že na seznamu výhod a nevýhod vlněného koberce uvidíte něco o ohni?

10. Navíc opravdu dobře pohlcuje zvuk

Pokud zavřete oči a soustředíte se, pravděpodobně si dokážete představit zvuk někoho, kdo jde po dřevěné podlaze. Sakra, pokud bydlíte v činžovním domě, můžete slyšet zvuk osoby, která jde po patře nad vámi.

Vlněný koberec je však super tichý. Tlumí zvuky kroků, ale také ztiší celou místnost, protože izoluje zvuk.

Nezáleží na tom, zda se rozhodnete pro nejlepší laminátovou podlahu nebo nejlepší vinylovou podlahu, žádná z těchto podlah není dobrá v tlumení zvuku. Jediná podlaha, která se blíží, je rigidní podlaha. Tento typ podlahy je sice tišší, ale přesto se nedá srovnávat s vlněným kobercem.

11. Vlněný koberec je hypoalergenní

Trpíte alergiemi? Pak možná zjistíte, že vlněný koberec je přesně to, co potřebujete pro větší pohodlí ve vaší domácnosti.

Vlna neabsorbuje pouze vodu, studený vzduch a zvuk, ale také pohlcuje alergeny. Dráždivé látky, jako je kouř, prach a výpary, se zachycují ve vlněných vláknech, což jim brání vznášet se ve vzduchu a obtěžovat vás. Když je vysáváte, koberec uvolňuje tyto alergeny, což vám dává další motivaci k pravidelnému čištění koberce.

Pokud vás tedy alergie přepadne, nejste omezeni pouze na udržitelné dřevěné podlahy, které jsou zdravé pro vás a vaše životní prostředí. Tip: korková podlaha je také hypoalergenní, ale není zdaleka tak pohodlná jako koberec.

12. Mezi výhody vlněných koberců patří stálobarevnost

Jednou z výhod vlněných vláken nasávajících tekutiny je, že velmi dobře sají barvivo. Význam? No, vlněné koberce přicházejí v tolika barevných variantách, s obrovskou škálou vzorů a barevných jemností. Existuje tolik krásných možností.

A protože je vlna super stálobarevná, časem nevybledne. Jedinou výjimkou je, pokud váš koberec leží na přímém slunci; je dost citlivý na UV záření.

Bohužel barva vašeho koberce není zcela bezpečná před chemikáliemi. Některé čisticí prostředky nedělají dobře vlně a mohou zničit vaši hezkou barvu. Při čištění potenciálních skvrn je nezbytné použít doporučený čistič, jinak si vytvoříte vlastní skvrnu.

 

Gaskell Mackay Tartan

 

Nevýhody vlněného koberce

Samozřejmě, toto je článek o výhodách a nevýhodách vlněného koberce a vlna má také určité nevýhody. Zde jsou některé z největších nevýhod umístění těchto typů koberců ve vaší domácnosti.

1. Vysoká cena může být překážkou

Cena vlněných koberců je jednou z jejích nejvýznamnějších nevýhod. Vlna je ve skutečnosti jednou z nejdražších možností koberců, ale samozřejmě platíte za kvalitu.

Ale pokud je vlna tak hojným materiálem (ahoj, ovečky), proč to stojí tolik peněz? Odpověď spočívá ve výrobě. Výroba tohoto přírodního vlákna je dražší než jeho směs nebo syntetické vlákno.

Pamatujte však, že vlněný koberec se časem vyplatí. Vzhledem k tomu, že vydrží roky než syntetické koberce, dostanete své peníze zpět.

2. Vlhkost může zničit vlněný koberec

Pokud na koberec vylijete velké množství tekutiny a nestíháte ji rychle vsáknout, může být váš koberec v problémech. A protože vlna sama o sobě nemůže dobře schnout, je náchylná k tvorbě plísní. Voda navíc tento koberec rychle nasytí, což způsobí zápach a nezdravé spóry plísní.

Pokud tedy máte hotové sklepní prostory a zvažujete, jakou podlahu použít, vlněný koberec může a nemusí být ideální volbou. Pokud se vaš suterén nezaplavuje, ale má často vysokou vlhkost, může být pro vás vlněný koberec jednou z nejlepších možností podlahy v suterénu.

Oblasti náchylné k zatékání nebo zaplavení však budou vyžadovat přinejmenším voděodolnou podlahu. V opačném případě budete hledat způsob, jak vyměnit podlahu dříve, než jste doufali.

3. Můry milují vlnu

Jak jste se možná u svých vlněných svetrů za ta léta naučili, moli a larvy brouků milují vlnu. I když bychom rádi řekli, že je to jedna z výhod a nevýhod vlněných koberců, je to opravdu jen nevýhoda.

Použití naftalínových koulí na koberci však není reálné, takže co dalšího můžete udělat, abyste ochránili svou investici před chybami?

Některé značky předběžně ošetřují své vlněné koberce chemickým insekticidem, ale váš koberec potom není zcela přírodní a bez chemikálií. Pokud se vám tento nápad nelíbí, pravidelné vysávání může pomoci udržet váš koberec bez škůdců. V opačném případě můžete rychle zkoumat náklady na výměnu koberce za dřevěnou podlahu.

4. Jsou náchylné na skvrny

Je smutné, že vlněné koberce se snadno obarví, pokud rozlité látky okamžitě nevyčistíte. Jak jsme říkali znovu a znovu, vlna je šíleně savá, takže nasákne jakoukoli barvu, která se dostane do vláken. Mělo by se však přiměřeně dobře vyčistit, pokud skvrnu nenecháte zaschnout.

Vlněné koberce nemusí být tou nejlepší podlahou pro domácí mazlíčky. Pokud hledáte nejlepší podlahovou krytinu pro psy a opravdu chcete koberec, zvažte další různé typy koberců. Vlna má spoustu výhod a nevýhod, ale všechna negativa naznačují, že vlna není vhodná pro většinu domácích mazlíčků.

To znamená, že pravidelná návštěva vysavače dělá zázraky s údržbou. Jednotlivá vlákna jsou tak hustá, že nečistoty mají tendenci se shromažďovat blízko povrchu, než aby klesaly. Díky tomu je odstranění nečistot hračkou.

Takže, jsou pro vás klady a zápory vlněných koberců tou správnou volbou?

Rozebrali jsme jsme klady a zápory vlněného koberce, jak nejlépe to šlo. Zbytek je na vás; zvažte tento seznam a uvidíte, jak vám vyhovuje. Nemůžeme vám říci, zda bude vlněný koberec tou nejlepší volbou pro váš domov, ale můžeme s naprostou jistotou říci, že bychom rádi viděli více vlněných koberců na světě.

 

Edel Centre Point Edel Burford Bridge Edel Mainline Edel Lawrence Cormar Natural Berber Twist Cormar Oaklands Edel Burford Bridge Lano Woolclass Gaskell Mackay Tartanesque Gaskell Mackay Moda Gaskell Mackay Durham twist color Gaskell Mackay Decoe Two Tone
presmerovat_automaticky