Jak chytře uspořádat kuchyň

5. 3. 2018

Kuchaři v restauracích jsou rychlíci a všechno jim šlape jako hodinky. Jak je to možné? Ano, jsou vyučení, ale také mají perfektně uspořádanou kuchyň. Stejného efektu můžete dosáhnout i vy doma! Stačí jen znát několik pravidel a hlavně je při navrhování kuchyně dodržet. Takže jste připraveni stát se profíkem? Jdeme na to!

Správný tvar kuchyně

Chcete slyšet tajemství? Žádný není. Tvar kuchyňské linky závisí na velikosti a tvaru místnosti. Mějte si linku do U, do G, nebo klidně do paragrafu, jestli vám to udělá radost, vejdete se tam a budete se tam hlavně cítit dobře. Tajemství úspěchu tkví někde jinde...

Inspirace na uspořádání kuchyně

Zóny

Rozvržení, do kterého se vás právě chystáme zasvětit, vychází z profesionálních restauračních kuchyní. Tamější předpisy jsou velice přísné, ale právě díky nim vznikl jakýsi všeobecně fungující logaritmus optimálního rozložení kuchyně. Jde o to, že celou kuchyň rozdělíte na 6 zón podle toho, k jaké činnosti (fázi přípravy pokrmu) jsou určeny:

1.) Skladování

To v našem případě představuje lednice a spižírna, špajz, komora či cokoliv jiného podle toho, jak tomu doma říkáte. V ideálním případě by každá potravina měla mít své stálé místo a to tak, že suché potraviny (jako mouky, rýže, těstoviny atp.) by měly být u sebe a na jiném místě, než třeba oleje. Tím chceme říci, že i skladovací prostory je vhodné rozčlenit podle druhu potravin. V restauracích jiné skladování není přípustné na rozdíl od vaší domácnosti, nicméně nějaký smysl to asi mít bude, jinak by to tak nebylo.

2.) Hrubá příprava

A to už jdeme na kuchyňskou linku. První úsek, měl by být alespoň 30 cm dlouhý, by měl patřit hrubému opracování potravin. To znamená, že tady třeba budete loupat brambory atp. Zkrátka je to místo na "špinavou práci". Z tohoto důvodu je ideální, aby na tento kus linky navazoval dřez, kde můžete potraviny rovnou omýt.

Protože právě tady vznikne patrně nejvíc odpadu, je tento sektor nejvhodnější na umístění odpadkového koše. V naprosto nejekologičtějším případě na několik košů, protože přece všichni rádi třídíme odpad, abychom se v něm jednou neutopili.

Inspirace k uspořádání kuchyně

3.) Mycí linka

Už jsme zde zmínili ten dřez, navažme tedy na něj. Měl by mít v kuchyni dvě funkce:

  1. Umývání nádobí
  2. Umývání potravin

A právě špinavé nádobí, které vzniká v průběhu vaření může bát oříšek. Nejlepší je jej skládat rovnou do myčky, jakmile už ho nepotřebujete. Kdo ale myčku nemá, nebo si ji rád naskládá až už ví, co všechno do ní bude dávat, kvůli ekonomičtějšímu uspořádání, odkládá patrně špinavé nádobí právě do dřezu.

Jestliže se tak děje, je potřeba to vyřešit tak, aby se ono nádobí nepotkávalo s potravinami. Můžete si do dřezu pořídit speciální přepážku, nebo např. závěsný košík na umývání potravin, nebo naopak nějakou větší nádobu na to nádobí.

4.) Čistá příprava

Máme tu další úsek kuchyňské linky. Ten by měl být delší, optimálně kolem 50 cm. Měl by to být prostor, který bude navazovat z druhé strany na dřez a kde nebude stát na lince vůbec nic. A tím nic, myslíme opravdu nic. Žádné kořenky, spotřebiče, sirupy na pití, prostě nic.

Do téhle zóny by se mělo všechno dostat už tak, jak to vidíte v televizi, když koukáte na pořad o vaření. Všechno pěkně vy mističkách, skleničkách atp. Takhle byste měli mít potraviny nachystané z úseku č. 2. Co se týče rozmístění skříněk a šuplíků, právě sem si dejte všechno nádobí a spotřebiče, které potřebujete na nejrůznější způsoby krájení, strouhání, šlehání atp. Nože, mixéry, metličky, ale i misky, prkýnka, všechno mějte po ruce, ale nezapomeňte, na pracovní desce nic!

5.) Vaření

A pokračujeme dále. Teď přichází na scénu sporák a trouba. Zde se budou odehrávat všechny tepelné procesy. Právě tady bude mít své místo digestoř, rychlovarná konvice, hrnce, pokličky, vařečky atd. Ale už tady nic nepřipravujeme, skutečně jen kuchtíme.

6.) Servírování

Jsme u posledního úseku kuchyňské linky. Jak bude veliký, je na vás. Platí však, že by tam mělo být dost místa na pohodlné rozmístění všech talířů, protože právě tady budete jídlo aranžovat a jak všichni dobře víme, jíme i očima, takže vlastně tady budete tvořit polovinu vašeho úspěchu.

Sem přijdou do skříněk veškeré talíře, skleničky, servírovací mísy, podnosy, příbory... A co je nejpodstatnější, jídlo by mělo strávníkovi na stůl přijít co nejkratší cestou.

Jakou podlahu do kuchyně? Nesmíte zapomínat na to, že vám občas něco upadne nebo ukápne na zem. Je tedy nejpraktičtější zvolit podlahu tak, aby byla snadno omyvatelná, popřípadě aby snesla, když se na ni dostane něco horkého. Bylo by také vhodné, kdyby se hned nepoškrábala např. šoupáním židlí nebo jakoukoli věcí, jež vám spadne na zem. Jednou z možností je mimo jiné korek, ale také např. kachličky nebo PVC.




presmerovat_automaticky