Jak pečovat o olejovanou dřevěnou podlahu

11. 9. 2013

Dřevěná podlaha ošetřená voskem nebo olejem

Při voskování se dřevo napustí tekutým voskem na bázi včelího vosku, při olejování zase přírodním olejem. Tyto látky se vsáknou hluboko do dřeva a vyplní v něm póry. Tím je dřevěný povrch chráněn proti vlhkosti a také se snáze udržuje. Vosk i olej na povrchu utváří pouze jemný film, nikoli vrstvu jako při lakování. Podlaha má jemný a matný sametový vzhled a vynikne tak krása a struktura dřeva.

Ořech černý evropský Natur Rustikal Parador Eco Balance v klasickém formátu parket s povrchovou úpravou olej

Počáteční údržba

V prvním roce po pokládce je třeba ji 2 - 3x přetřít olejem, později se intervaly mezi touto údržbou řídí stupněm zatížení podlahy.

Běžná denní údržba

Prach odstraňujte nasucho vysáváním nebo zametáním, občas podlahu vytřete vlhkým (ne mokrým) hadrem nebo speciálním mopem.

Používejte neutrální čistící prostředky na bázi mýdla s pH 5 – 6 nebo speciální přípravky pro denní údržbu podlah ošetřených olejem. Agresivním čistícím prostředkům (saponátům) se určitě vyhněte, protože rozkládají a vyplavují lepidlo ze spojů a spárami se tak následně dostává nebezpečná vlhkost pod podlahu.

Čistící prostředek na podlahy Junckers Sylva Cleaner

Pozor také na hrubé nečistoty (písek, kamínky), kterými se při chůzi podlaha může poškrábat. Toto riziko omezíte umístěním rohoží a koberečků. Hluboké rýhy se ve dřevě nemusí ztratit ani po přebroušení a přetmelení!

1x měsíčně

Na olejované podlahy doporučujeme 1x měsíčně použít speciální mýdlo (bílé mýdlo na podlahy ze světlého dřeva, přírodní na podlahy ze dřeva tmavého). Mýdlo má výborné promašťovací schopnosti, díky nimž bude povrch podlahy ideálně chráněn. Před samotným ošetřením mýdlem je důležité povrch nejprve zbavit všech nečistot.

Udržovací olej na olejované povrchy Rustic Top Oil

Dle potřeb

Pokud i přes pravidelnou údržbu vaše podlaha časem vypadá opotřebovaně, doporučujeme použít pečující olej a provést tak kompletní oživení podlahy.

Oprava a korekce

Pokud dojde k mechanickému poškození dřevěné podlahy ev. nábytku (škrábance, rýhy apod.), ve většině případů lze tyto nedokonalosti odstranit opravnými vosky, tmely a dalšími speciálními korekčními prostředky bez nutnosti podlahu přebrušovat.

Set pro opravu olejovaných a voskovaných povrchů Picobello

Pokud budete chtít poradit nebo doporučit nejvhodnější čistící a pečující prostředek pro vaši podlahu, neváhejte nás kontaktovat.
presmerovat_automaticky