Perský koberec jako umělecké dílo

12. 12. 2018

Tradiční perské koberce symbolizují nestárnoucí orientální vzory, třásně a typické ornamenty. Promyšlená a detailně zpracovaná struktura jednotlivých vláken dělá z každého kusu neopakovatelný originál a uměleckého dílo, jehož cena každým rokem roste. Proto se perské koberce často dědí napříč generacemi a zároveň jsou chloubou rodu. Toužili byste po takovém skvostu? Pojďte se s námi podívat na to, jaká je jejich historie a jak se vlastně vyrábí.

Speciální technika výroby

Originální perské koberce jsou vyráběny ručně speciální metodou vázaných uzlíků. Na sto centimetrech by mělo být celkem 1 000 ručně navázaných uzlíků. Koberec se váže pomocí rámu, jenž je spojen podélnými tyčemi. Na krajních tyčích jsou napnuty základní nitě pro vytvoření okraje koberce. Pak už se po celou dobu dělají barevné uzlíky z nití a díky tomu jsou perské koberce tak unikátní podobu nevšedních vzorů. U výroby se pracuje s asymetrickými uzly, což znamená, že vlasová nit tvoří uzel jen kolen jedné osnovní niti a druhou obtáčí smyčkou. Umění vázat specifické vzory koberců se dědí z generace na generaci. Díky tomu je uchována poctivá ruční práce, jež určuje skutečnou hodnotu koberců. Originální perské koberce se vyrábí výhradně z přírodních materiálů, přičemž nejčastěji používanou tkaninou je ovčí vlna, dále také hedvábí nebo odolná vlákna.

Do Evropy se dostaly perské koberce okolo 11. – 13. století. Okamžitě se staly součástí bohatě zařízených interiérů panství. Orientální koberce jsou dnes vyráběny především v Iránu, což je dřívější Persie, kde vzniklo spojení pro koberce, Číny, Turkmenistánu či Nepálu.

Pokud máte ale pocit, že kobercům odzvonilo a na výsluní se hřejí moderní podlahové krytiny, musíme vás vyvést z omylu. Byť jsou metrážové koberce upozaděny, stále se najde řada zákazníků, kteří svůj domov chtějí ozvláštnit speciálním kusovým kobercem a jsou ochotni investovat peníze právě do perského koberce. Je-li pro vás důležitá kvalita, estetický vzhled a trvanlivost nákladů, jsou perské koberce báječnou investicí. Originalita každého kusu koberce musí být označena certifikátem, levné napodobeniny totiž dnes koupíte prakticky všude a oproti kvalitnímu koberci nejsou vyráběny z exkluzivních materiálů. Ručně vázaný koberec ale poznáte okamžitě. Učarují vám syté přírodní barvy i precizní řemeslné zpracování. U perského koberce je nezbytné správné a důkladné čištění, jímž nedojde k poškození vázaných vláken. Proto svůj drahý kousek koberce svěřte do rukou zkušeného profesionála s letitou praxí v čištění a péči o luxusní koberce.

Kusový koberec jako ozdoba

Velmi trendy jsou například běhouny, jež se používají v místnostech, kde vynikne jejich originální podoba. Ideální jsou do hal a chodeb, skvěle vyniknou na schodech a velkou parádu udělají třeba ve firmě. Do veřejných a namáhaných prostor volte raději zátěžové koberce, jež se vyrábí s ohledem na náročné prostředí a časté používání. V kanceláři nebo obývacím pokoji ale zaručeně vynikne perský koberec symbolizující luxus a orientální východ.

Vneste do svého domova originální koberec vyráběný přírodními barvami podle pradávných receptur a uložte finance do luxusního koberce. Vlastnit perský koberec je totiž nejen otázkou dobré vkusu, ale též lásky k originálu a kvalitě.
presmerovat_automaticky