Soklové lišty – Pomocník, o kterém musíte vědět více

21. 1. 2019

O podlahách se toho dočtete hodně. Ať už sáhnete po některém z časopisů o bydlení, pročítáte různé kutilské diskuse nebo zabrousíte na web podlahového výrobce. O tom, jak krásnou a často ne levnou podlahu vyšperkovat k dokonalosti, se ale mnoho nepíše. V těchto směrech se můžete buď spolehnout na kamarády kutily, kteří se se svým dílkem rádi pochlubí, nebo se začíst do našeho mini seriálu zaměřeného na „šperky podlahy“, lišty.

Taková správně zvolená lišta totiž nasazuje celé podlaze opravdovou korunu krásy. Představuje její jednotné a vkusné zakončení a plynulý přechod se zdí. Díky vhodně zvolené liště nikde nic nečouhá a případné kosmetické vady, např. nerovnosti právě podél stěn, jsou bezpečně skryty.

Jak už jste se dozvěděli v našem předchozím článku, podlahové lišty jsou na trhu nabízeny v mnoha variantách. Při rekonstrukci se vám přitom může hodit hned několik z nich. Podle využití dělíme podlahové lišty na přechodové lišty, soklové lišty, schodové hrany a ukončovací.

Soklové lišty

Zatímco posledně jsme se věnovali základnímu rozdělení přechodových lišt, dnes se zaměříme na lišty zdánlivě méně známé, tzv. lišty soklové.

Přechodové lišty zakrývají nerovnosti mezi podlahami, případně koberci. Mají působit především esteticky, zároveň ale mají být bezpečné a zabránit například zakopnutí v místech, kde je podlaha různě vysoká. Nejčastěji se vyrábějí z hliníku, mosazi, nerezu nebo plastu, ale dostupné jsou také v dřevěných a samozřejmě různě barevných variantách.

Soklové lišty jsou zde proto, abychom s jejich pomocí vyřešili problém, co s podlahou u zdi. Právě ony jsou skvělým řešením pro jednolité a čisté ukončení přechodu mezi podlahou a stěnou. Podlahové soklové lišty navíc chrání podlahu před vlhkostí a poškozením. Můžeme je jednoduše nalepit, případně ukotvit speciálními příchytkami. Jejich největší výhodou je, že se pod nimi dá vést kabeláž. Můžete tak elegantně vyřešit problém viditelných kabelů, např. od počítače. Jednoduše je sepněte do jednoho „hada“ a ukryjte pod sokl.

Jaká alternativa je pro vás ta pravá?

Neotřelé jsou kombinace stěn, různých typů podlah a mosazných soklových lišt, které v interiéru figurují jako opravdová dominanta a jen tak ji nepřehlédnete. Právě proto jsou velmi oblíbené především mezi architekty. Hledáte-li něco pro minimalisty, je vhodný hliník. Za výhodu se považuje nejen odolnost, ale také možnost barevných alternativ. Stačí na něj totiž nalepit fólii a má přesně tu podobu, kterou potřebujete. Pokud vás to táhne k přírodě, volte dřevo. V případě, že ladí s vaší dřevěnou podlahou, máte vyhráno na druhou. K dostání jsou také soklové lišty v mnoha jiných provedeních. Je-li vaše podlaha laminátová, stojí za zmínku originální lišty určené pro laminátové podlahy Egger. Podlahové soklové lišty ale můžete zvolit i bílé, profilované z MDF nebo tvrdého plastu, které jsou k dostání dokonce ve voděodolné variantě.

Praktičnost a estetika v jednom

Shrňme si tedy hlavní klady soklových lišt. Vedle toho, že přechod mezi podlahou a stěnou vypadá jednolitě, chrání zdi před vlhkostí. Slouží také jako důmyslná skrýš pro povalující se kabely. Jejich instalace je velmi snadná – stačí je nalepit nebo připevnit pomocí speciálních úchytek.

Tak co, už víte, kde doma soklové lišty využijete? Věřte, že takových míst najdete hned několik.
presmerovat_automaticky