Údržba a čištění rolet

18. 9. 2013

Interiérové rolety

Interiérové rolety nevyžadují složitou údržbu. Doporučujeme je pravidelně čistit a udržovat v hezkém stavu. Frekvence čištění záleží především na prašnosti v dané místnosti. Až na vyjímky platí, že většinu rolet čistíme pouze nasucho pomocí prachovky, kartáče, suchého hadříku a nebo vysavačem se speciálním nástavcem na čištění rolet.

Papírové rolety

Rolety z papíru nepotřebují žádnou složitou údržbu. Stačí použít občas obyčejnou prachovkou.

Látkové rolety

Látkové rolety jsou vyrobeny z kvalitních materiálů odolných proti zašpinění, s antistatickou úpravou bránící usazování prachu, takže údržba rolet není náročná. Nejčastějšími materiály jsou polyester, bavlna, popř. len a viskóza. V žádném případě na látkové rolety nepoužívejte vodu a saponáty, mohli byste tak nevratně poškodit nejen barvu, ale i tvar! Vyjímkou jsou rolety s pogumovaným povrchem, ty lze čistit vlhým hadříkem. Římské látkové rolety můžete i vyprat.

Zatemňující látkové rolety

Látka zatemňujících neboli blackout rolet má pogumovanou povrchovou úpravu a při čištění je kromě prachovky, kartáče nebo vysavače s nástavcem je možné použít i vlhkou utěrku.

Římské látkové rolety

Tyto látkové rolety jsou ušity z velmi kvalitních látek a perou se běžným způsobem s použitím jemného pracího prostředku. Doporučená teplota vody je 30°C. Lze je snadno sundat. Pokud navíc římské rolety vyperete ručně ve vaně, nemusíte dokonce vytahovat ani výztužové tyčky.

Bambusové rolety

Na bambusové rolety stejně jako na ratanové použijte pro čištění prachovku, kartáč nebo vlhký hadřík. Bambus nepřijímá vlhkost, a proto zde na rozdíl od dřeva nehrozí kroucení materiálu.

Venkovní rolety

Venkovní předokenní rolety jsou vyráběny z materiálů velmi odolných vůči vlivům počasí a jsou koncipovány pro běžný provoz bez nutnosti údržby. Vzhledem k tomu, že jsou vystaveny venkovním vlivům, může časem dojít k jejich znečištění, obzvlášť ve velmi prašném prostředí. Pokud nevyužijeme čištění rolet odbornou firmou, provádíme čištění a údržbu venkovních rolet následujícím způsobem dle použitého materiálu.

Kovové rolety

Hliník se speciální povrchovou úpravou nebo extrudovaný hliník je nejčastěji používaným materiálem pro výrobu venkovních rolet. Díky povrchové úpravě je omyvatelný, kovové rolety stačí otřít vlhkou utěrkou.

Látkové rolety

Jedná se o speciální látku utkanou ze skelného vlákna obaleného ochranným povlakem PVC, tudíž velmi odolnou. Rolety z tohoto materiálu, tzv. screenové, jsou snadno omyvatelné. Doporučujeme venkovní roletu nejprve očistit jemným kartáčem a následně opláchnout čistou vodou.

Před nákupem interiérových i venkovních rolet rozhodně doporučujeme konzultaci s odborníkem. Doporučí vám nejvhodnější způsob a možnost zatemnění oken pro váš dům nebo byt. Při následné koupi obdržíte podrobný návod na čištění a údržbu vybrané rolety. Všeobecně je vhodné po určité době používání (zvláště u venkovních rolet) objednat preventivní prohlídku odborného technika, který zkontroluje opotřebení nejvíce namáhaných dílů. Ke každému typu rolety se nabízí náhradní mechanismy, které lze v případě poškození vyměnit.
presmerovat_automaticky