Druhy koberců a jejich třídění

3. 2. 2022

Všívané koberce

Všívané koberce, které jsou dnes jednoduše nejoblíbenějším typem koberců na trhu, tvoří asi 95 % všech dostupných koberců, a to z mnoha důvodů. Za prvé, jsou pohodlné. Díky výrobnímu procesu jsou tyto koberce známé svou robustností a pohodlím. Všívané koberce jsou vytvářeny děrováním několika přízí přes primární podložku, aby se vytvořily smyčky, tyto smyčky se pak stříhají, aby se příze odhalily a vytvořil se ten super měkký pocit pod nohama. Na spodní stranu je aplikována sekundární podložka pro zajištění nyní vyříznutých smyček na místě. Díky tomuto jednoduchému procesu je pro výrobce snadné vyrábět kvalitní koberce, rychle a v řadě stylů a vzorů.

 

Střižené koberce - Cut Pile

 

Saxony, Frissé, strukturované Saxony, Twist  a Velur je 5 nejběžnějších typů střižených koberců. Všechny druhy střižených koberců jsou vyráběny řezáním smyčky z vláken, a proto název "Cut pile". Koberce se střiženým vlasem mají vzpřímený vlas, jsou nádherné a poskytují formálnější vzhled. Všechny střižené koberce jsou trvanlivé, a hlavní rozdíl mezi každým z nich je, jak vypadá a jak ho cítíte pod nohama.


 

Koberce Frissé

Frieze- neformální, ale velmi odolné koberce. Vytváří "kudrnatý“ texturovaný povrch. Minimalizuje stopy. Frieze koberce jsou ideální volbou pro rodiny s malými dětmi a domácími mazlíčky, protože volná konstrukce vlákna pomáhá skrýt nečistoty a činí z něho jeden z nejvíce odolných koberců a to může být tou nejlepší volbou pro chodbu nebo předsíň. Relativně dlouhá nařezaná vlákna jsou zkroucena dohromady a zauzlena, což způsobuje jejich nepravidelné zvlnění po povrchu koberce. Tento vysoce odolný styl má tendenci skrývat nečistoty a opotřebení a je vhodný pro vysoce frekventovaná a komerční prostředí.

 

 

Koberce Saxony

Saxony -  koberce jsou oblíbené pro svůj luxusní vzhled, plyšový pocit a hluboký vlas, díky čemuž jsou oblíbenou volbou pro moderní i tradiční interiéry. Tento typ koberce je typicky velmi hustý, měkký a dává chůzi „plyšový“ pocit. Zobrazují stopy po chůzi a stopy po vysavači, takže je ideální pro ložnice. Vlákna u saxony koberců jsou rovná a směřují stejným směrem, takže když se vlas pohybuje, barva koberce se přirozeně posouvá ze světlé do tmavé (nebo naopak). Koberce Saxony jsou často srovnávány se svým Velurovým protějškem, protože má podobný luxusní vzhled a kvalitu. Proces výroby koberce saxony zahrnuje pevné zkroucení vláken, jejich rozřezání na délku a následné použití tepla, aby se zajistilo, že struktura zůstane zachována. Jednotný odstín a vzhled celého saxony koberce je fantastický pro ty, kteří rádi mění svůj interiérový design, protože doplní veškerý nábytek a dekorace.

 

 

Velurové koberce

Velur - pro bezkonkurenční luxus, hladký povrch a dekadentní pohodlí pod nohama je jedinou volbou Sametové koberece, také známé jako „velurové“ nebo „plyšové“ a poskytnou vám luxusní pocit, který je pod nohama velmi pohodlný. Velurový koberec kombinuje tradiční metody výroby koberců s modernějším, krátkým, hustým, jednotným střihem. Tato chytrá kombinace má za následek jemný, ale kompaktní pocit „naboso“. Díky svému krátkému vlasu a jemným přízím se velurové koberce nejlépe hodí do místností s nízkým provozem, jako jsou pokoje pro hosty nebo formální salonky. Příze obsahuje velmi malý zákrut, což umožňuje, aby se konce spojily dohromady, což dále zlepšuje celkový povrch. Velurové koberce mají tendenci „stínit“ při intenzivním používání. Stopy a vysávání se snadno zobrazují a barva vypadá místo od místa jinak, protože vlákna ležící v různých směrech odrážejí světlo odlišně.

 

 

Koberce Twist

Twist - jsou neuvěřitelně oblíbené koberece v domácnostech. Jsou vhodné pro většinu oblastí domácnosti, protože jsou odolné a snadno se udržují. Jsou ideální tam, kde je potřeba koberec s dlouhou životností, který slibuje ohromující vzhled. Během výrobního procesu Twist koberce jsou vlákna spolu velmi pevně stočena, aby vytvořily dvojitý vlas, odtud název „twist pile“. Tento postup dodává koberci texturovaný a rustikální vzhled, který je skvělý pro skrytí prachu mezi vysáváním a úklidem. Důležité je, že pevné zkroucení také vytváří odolný koberec, protože vlas je pevně držen pohromadě. To znamená, že mnoho zákazníků volí Twist koberec s krouceným vlasem v oblastech s vysokým provozem domova, jako je obývací pokoj nebo schodiště.

 

 

Koberce Shaggy

Shaggy - kombinace střiženého vlasu a neporušených smyček se často používá k vytvoření vytvarovaného vzhledu nebo k vytvoření vzorů, které sahají od jemných až po složité. Střižené koberce mají vysokou tvarovou paměť, ale jsou méně trvanlivé než smyčkové koberce. Dříve byl vrcholem luxusu a symbolem společenského postavení pro mnoho domácností, zejména v 60. a 70. letech, než vyšel z módy. Koberec s chlupatým vlasem se možná chystá zaznamenat velký návrat. Vyznačuje se svou hustou a výrazným vzhledem, možná trochu náročnější na údržbu než jiné styly koberců. Není pochyb o tom, že plocha huňatých vláken shaggy koberce vypadá dobře a ještě lépe se na něm cítíte. Hlavní nevýhodou shaggy koberce s chlupatým vlasem je to, že potřebuje více údržby a čištění než běžná podlahová krytina.

 


 

Smyčkové koberce - Loop Pile

 

Smyčkové koberce jsou vytvořeny za použití řady neřezaných smyček. Smyčky jsou vytvořeny pomocí tkacího stroje, který může být nakonfigurován tak, aby vytvořit vzor s různou výškou smyček dávající koberci více strukturovaný vzhled nebo s jednou jednotnou výškou. Více barevné smyčkové koberce pochází z kombinace různých barevných vláken dohromady. Tato rozmanitost ve způsobu, jakým jsou smyčkové koberce vyráběny, umožňuje obrovskou variabilitu. Smyčkový koberec je obecně odolný vůči zatížení s vysokou tvarovou pamětí, vhodný do místností s velkým provozem a intenzitou zátěže. Zajímá vás, kde se používá smyčkový koberec?  Výborně se hodí na schodiště a chodby. Smyčkové koberce jsou velmi známé a uplaťnují se v kancelářích, hernách, kinosálech, hledištích a pokojích pro hosty. Jsou skvělé, protože snesou nejvyšší provoz a mají jiný typ designů. Nevýhodou smyčkových koberců je, že vytváří příliš unavený vzhled. Ti lidé, kteří vlastní domácího mazlíčka, který má rád tření a škrábání koberce, nemusí být tou výjimečnou volbou. 

 

 

Koberce Berber

Berber koberce přicházejí v mnoha různých texturách a nabízejí skvělou kombinaci stylu, odolnosti a flexibility. Díky tomu jsou oblíbenou volbou pro všechny oblasti domova. Použití berberského vlasu vytváří cenově dostupný koberec, který je také odolný vůči skvrnám a odolný proti opotřebení, což jsou oba vysoce uznávané vlastnosti koberců. Zajímavé je, že původ berberského koberce sahá stovky let do severní Afriky a na Saharu. V dnešní době má trvanlivá povaha berberu za následek jeho celosvětovou replikaci, zejména pro použití při výrobě koberců. Díky svým vlastnostem odolných materiálů je berber koberec často nejlepší volbou pro komerční prostory, jako jsou kanceláře a školy. Je však také oblíbenou volbou pro rodinné domy, protože je odolný vůči skvrnám a je obvykle cenově dostupným kobercem. Čím nižší je smyčka, tím je Berberský koberec odolnější a vlas berberského koberce je extrémně odolný.

 

 

Koberce smyčkové Level loop

Level Loop - Bouclé smyčkový koberec se všemi smyčkami ve stejné výšce, vytváří neformální vzhled. jak název napovídá, jsou vytvořeny pomocí smyček stejné výšky a velikosti. Vznikne tak vysoce pružný a odolný koberec, který se skvěle hodí do rušných rodinných domů. Pokud máte rádi čistý spořádaný vzhled, můžete si jej vychutnat na úrovni smyčky vytvářející rovnoměrný povrch. Smyčky mohou být velké nebo malé, ale menší smyčky mají tendenci být odolnější. Tento typ koberce je vhodný do vysoce frekventovaných bytových a komerčních ploch. Velké smyčky nejsou vhodné pro děti a zvířata, může dojít k zaseknutí a koberec se může rozplést.

 

 

Koberce Scrolly - Multi Level loop

Multi Level Loop - nebo také Scrolly smyčkové koberce s různou výškou smyček, které vytváří texturu nebo trojrozměrný efekt povrchu koberce. Díky tomu jsou na koberci výrazné vzory, což může být příjemný pocit, díky kterému bude každý pokoj vypadat trochu přitažlivěji. Obvykle jsou použity dvě nebo tři různé výšky smyčky, koberce Scroll poskytují dobrou trvanlivost a ležérní vzhled. Každá velikost oka odráží světlo jinak a vznikají tak zajímavé barevné odlesky. Koberce jsou mimořádně odolné. Můžete se také setkat s názvem High-Low Loop Pile, Textured Loop Pile nebo Patterned Textured Loop Pile.

 

 


 

Tkané koberce

 

Tkané koberce, i když jsou méně populární než všívané druhy, jsou stále oblíbenou volbou pro ty, kteří chtějí kvalitní koberec, a lze je nalézt na nejprestižnějších místech. Tkané koberce mají další výhodu v tom, že je lze snadno přizpůsobit pro vytváření vzorů jakékoli povahy, od tradičních mřížových nebo květinových vzorů až po moderní geometrické a obrazové vzory.

Axminster: Koberce Axminster jsou ztělesněním přizpůsobitelných koberců. Vznikají kroucením přízí a jejich současným vkládáním do podložky, čímž vznikají chomáče ve tvaru „U“. To znamená, že každý chomáč může být použit jako součást designu k vytvoření obrázků, vzorů a dalších. Tento výrobní proces uzamkne příze a vytvoří stylovou a odolnou povrchovou úpravu, která je super měkká pro tento luxusní povrch. Hlavní rozdíl mezi tkaným Axminsterem a všívanou konstrukcí je v procesu tkaní. Na tkalcovských stavech Axminster jsou vlas a podkladové materiály spleteny dohromady v jediné operaci. To eliminuje možnost delaminace a výsledných bublin, zvlnění a potenciálního předčasného selhání produktu, ke kterému může dojít v oblastech s hustým provozem s všívanými koberci. Propletení vlasu a podkladu vede k tomu, že každá lícová příze koberce je uzamčena na místě osnovními a útkovými nitěmi. Tento jedinečný konstrukční proces poskytuje kobercům Axminster vynikající odolnost a zachování vzhledu, které jsou záměrně navrženy tak, aby vydržely opotřebení, které je často spojeno s oblastmi s vysokým provozem.

Wilton: Koberce Wilton se vyrábějí podobným způsobem jako koberce Axminster s tím hlavním rozdílem, že místo přízí ve tvaru „U“ je vlákno tkané po celé délce koberce a poté se stříhá, aby se vytvořila řada řezaných a smyčkových textur. Vznikl tak kvalitní koberec s vynikající odolností.

Plochá vazba: Jak název napovídá, koberec s plochou vazbou je vytvořen pomocí stejné smyčkové metody jako Wilton, ale s ploššími smyčkami, které jsou všity přes širší plochu. To vytváří texturovanější povrch.

 


 

Klasifikace koberců dle EN 1307

 

Evropská norma pro testování a klasifikaci textilních podlahovin, EN 1307, je normou, která hodnotí koberce z hlediska dlouhodobého zachování vzhledu. Je to jedna z nejdůležitějších vlastností koberce, kterou byste měli hledat při určování správného koberce pro váš projekt. Aby koberec získal certifikaci EN 1307, musí projít rozsáhlým testovacím programem, který určí jak identifikační, tak výkonnostní charakteristiky. Za účelem stanovení identifikačních charakteristik se měří různé prvky, jako je celková hmotnost, hmotnost vlasu, hustota vlasu, celková tloušťka, tloušťka vlasu, počet svazků a tloušťka podkladu. Výkonové charakteristiky se dělí na základní požadavky, jako je dlouhodobé zachování vzhledu, barevná stálost a další požadavky, jako je vhodnost kolečkové židle, vhodnost pro použití na schodech, tepelná odolnost a chování proti třepení. V rámci klasifikace koberců EN1307 jsou na kobercové čtverce kladeny další požadavky, včetně celkové hmotnosti koberce, rozměru, variace velikosti, pravoúhlosti a přímosti hran, zvlnění, poškození na hraně řezu a rozměrové stability.

 

 

Na základě výsledků testu EN 1307 jsou vlastnosti koberců kategorizovány podle domácí a komerční klasifikace výkonnostních oblastí:

 

Třídění koberců dle třídy zátěže

Domácí použití

  Mírné domácí použití
Třída 21 znamená, že koberec byl testován pro domácí mírné a lehké použití. Vhodné do ložnic. Nedoporučuje se pro komerční použití.
     
 


Obecné domácí použití
Třída 22 znamená, že koberec byl testován pro běžné a střední použití v domácnosti. Příklad oblastí použití: ložnice a obývací pokoje. Nedoporučuje se pro komerční použití.

     
 
Těžké domácí použití 
Klasifikace koberců třídy 22+ a třídy 23 znamená, že koberec byl testován pro běžné domácí použití a pro těžké domácí použití. Hodí se do obývacích pokojů. Doporučeno pouze pro velmi lehké komerční použití.
     
 
Těžké domácí použití 
Klasifikace koberců třídy 22+ a třídy 23 znamená, že koberec byl testován pro běžné domácí použití a pro těžké domácí použití. Hodí se do obývacích pokojů a jídelen, vstupních chodeb. Doporučeno pouze pro velmi lehké komerční použití.

 

 

 

 

                                                     Komerční použití

 
Mírné komerční použití
Třída 31 znamená, že koberec byl testován na mírné použití. Vhodné pro prostory se slabým provozem, jako jsou skladovací prostory, hotelové pokoje, obytná zařízení, konferenční a zasedací místnosti atd.
     
 
Všeobecné komerční použití
Třída 32 znamená, že koberec byl testován pro běžné použití a že je vhodný pro většinu komerčních projektů. Doporučeno pro oblasti s vysokým, ale ne extrémním provozem, jako jsou kanceláře, knihovny, kina, maloobchody a restaurace.
 

Těžké komerční použití
Třída 33 znamená, že koberec byl testován na vysoké zatížení. Vhodné pro oblasti s velmi vysokým provozem, jako jsou letiště, výtahy, hotelové recepce, vstupní prostory kanceláří. Doporučuje se také pro projekty s velkým množstvím očekávaného rozlití nebo znečištění, jako jsou vzdělávací instituce a v místnostech nebo oblastech s velkým provozem z blátivých venkovních ploch.

 

 

Třídění koberců dle pohodlí při chůzi

V rámci každé z popsaných domácích a komerčních klasifikací koberců existuje další klasifikace známá jako „Luxusní třída (LC)“, která poskytuje ukazatel pohodlí. Je znázorněna pomocí „korunek“ a odkazuje na povrch koberce s ohledem na to, jak měkký a pohodlný je pod nohama. Pro jednoduché porozumění je použit systém korunek, kdy jedna korunka poskytuje nejméně komfortu a pět korunek poskytuje nejlepší komfort Prestige.

 • LC1 - jednoduchá základní
 • LC2 - dobrá
 • LC3 - velmi dobrá
 • LC4 - luxusní
 • LC5 - prestige

 

Třídění koberců dle požární odolnosti

Charakteristiky hořlavosti stavebních materiálů, včetně koberců, značně ovlivňují rychlost šíření požáru. Čím pomaleji se požár šíří, tím větší je šance, že obyvatelé budovy mohou bezpečně uniknout. Aby koberec dosáhl požární klasifikace podle evropských norem, jsou vyžadovány dva požární testy a kouřové testy. Pro další bezpečnost je mnoho koberců také ošetřeno retardéry hoření. Bromované retardéry hoření jsou v některých zemích zakázány kvůli nepříznivým účinkům na zdraví a životní prostředí. Bezpečnější alternativou jsou plniva zpomalující hoření, která zabraňují šíření plamene a potlačují kouř tím, že uvolňují molekuly vody, aby se zajistila prodloužená doba evakuace. Ve většině evropských zemí je před použitím koberce v únikových cestách vyžadována třída Cfl-s1.

Třídění koberců dle požární odolnosti

 1. Třída Efl - výrobky schopné odolávat malému plameni. Všechny následující třídy musí splňovat kritérium pro třídu Efl.
 2. Třída Dfl - výrobky vyhovující kritériím pro třídu Efl a kromě toho schopné odolávat po určitou dobu působení tepelného toku. Kritický tepelný tok ≥ 3 kW/m2
 3. Třída Cfl - jako třída Dfl ale vyhovující přísnějším požadavkům. Kritický tepelný tok ≥ 4,5 kW/m2
 4. Třída Bfl - jako třída Cfl ale vyhovující přísnějším požadavkům. Kritický tepelný tok ≥ 8 kW/m2
 5. Třída A2fl - vyhovující, pokud se týká tepelného toku, stejným požadavkům jako pro třídu Bfl. Kromě toho nebudou tyto výrobky za podmínek plně rozvinutého požáru významně přispívat ke kalorickému zatížení ani dalšímu růstu požáru.
 6. Třída A1fl - výrobky nebudou přispívat k požáru v žádném jeho stadiu, včetně plně rozvinutého požáru. Z tohoto důvodu jsou automaticky považovány za vyhovující všem požadavkům pro všechny nižší třídy.

Doplňková klasifikace s1, s2 pro tvorbu kouře:

 • s1 - kouř ≤ 750 % × minuty
 • s2 - výrobky, pro které nejsou stanoveny žádné požadavky na chování nebo které nesplňují kritérium pro zatřídění do s1.

 

Vysvětlení piktogramů u koberců

 

Třídění koberců dle použití kolečkových židlí

Kancelářské židle, které mají kolečka, mohou způsobit extrémní poškození povrchu (vlasu) koberce, proto pouze ty výrobky, které prošly testem „kolečkové židle“, jsou vhodné pro použití v jakékoli kanceláři - ať už komerční nebo domácí.

Občasné použití kolečkových židlíTrvalé použití kolečkových židlí

 

Třídění koberců dle použití na schody

Když je koberec použit na schodech, podléhá silnému opotřebení, zejména na okrajích schodů (také známé jako hrany schodů). Pouze koberce, které mají jeden z následujících dvou symbolů, jsou vhodné pro použití na schodech.

Příležitostné použití koberce na schodištiTrvalé použití koberce na schodišti

Vhodnost koberce pro podlahové topení

Při instalaci textilní podlahové krytiny a použití podlahového vytápění by měl být tepelný odpor koberce co nejnižší. Norma EN 12667:2001 uvádí, že tepelný odpor musí být maximálně 0,17 m²K/W . Tento piktogram označuje, zda je podlahová krytina vhodná pro použití s ​​podlahovým vytápěním.

Vhodné do prostor s podlahovým vytápěním

Řezná hrana

Symbol znamená, že se řezané okraje textilní podlahové krytiny nebudou třepit, což je zvláště důležité u koberců se smyčkovým vlasem.

Řezná hrana

Světlostálost - Odraz světla

Přímé nebo nepřímé vystavení slunečnímu světlu a někdy i jiným formám světla může způsobit vyblednutí barev koberce. Zde uvedený piktogram pod EN ISO 105-B02 znamená, že koberec splňuje základní požadavky na světlostálost (≥5, pro pastelové odstíny ≥4).

Světlostálost - Odraz světla

Akustické vlastnosti / Absorpce zvuku

Tento symbol lze použít, pokud byla textilní podlahová krytina testována a splňuje potřebnou úroveň zvukové pohltivosti, hodnota musí být poté uvedena v technickém listu. Absorpce zvuku se vztahuje ke skutečnému kročejovému hluku a také ke snížení kročejového hluku. Textilní podlahové krytiny mají obecně velmi dobré kročejové a zvukově izolační vlastnosti.

Akustické vlastnosti / Absorpce zvuku

 

Emise formaldehydu

Formaldehyd lze detekovat emisními testy. Může být přítomen v malých množstvích jako kontaminant z prostředí, takže je přírodního původu, jako reakce během výroby nebo jako složka produktu. Jakékoli textilní podlahové krytiny obsahující formaldehyd, který se vyrábí nebo přidává během výroby, musí být testovány. Po testování a podle ENV 717-1 nebo ENV 717-2 jsou podlahové krytiny obsahující formaldehyd klasifikovány následovně buď v E1 (ENV 717-1 ≤0,13 mg/m³ a ENV 717-2 ≤3,5 mg/m²h) nebo E2 (ENV 717-1 >0,13 mg/m³ a ENV 717-2 >3,5; <8,0 mg/m²h). Pokud do podlahové krytiny nebyly během výroby nebo následného zpracování přidány žádné materiály obsahující formaldehyd, není tato zkouška nutná, přesto mohou být bez zkoušení klasifikovány jako E1.

Emise formaldehydu

V-Label

V-Label je mezinárodně uznávaný, registrovaný symbol pro označování veganských a vegetariánských produktů a služeb. Pro spotřebitele je to jednoduchý a spolehlivý průvodce, který jim usnadňuje nakupování. Společnosti pomoci známky V-Label podporují transparentnost a přehlednost. Standardizovaná kritéria zajišťují, že V-Label je jedinečnou známkou kvality pro veganské a vegetariánské produkty v celé Evropě.

Definice pojmů „veganské“ a „vegetariánske“, které používá značka V-Label je v souladu s doporučenou definicí stanovenou během 12. konference ministrů pro ochranu spotřebitelů ze dne 22. dubna 2016.

Vegetariánské: produkty, které neobsahují zvířata a jejich části, jsou považovány za vegetariánské. Patří sem také výroba a zpracování. Produkty vytvořené za pomocí živých zvířat a produktů z nich získaných jsou považovány za vegetariánské.

Veganské: produkty, které neobsahují živočichy ani jejich části, se považují za veganské. Aby byli výrobky veganské, musí být vyrobeno bez pomoci zvířat nebo složek živočišného původu. To zahrnuje celou výrobu a zpracovatelské postupy.

V-Label

 


 

Třídění dle materiálu ze kterého je koberec vyroben

Existuje mnoho typů kobercových vláken, ale nejběžnější jsou nylon, polyester, polypropylen, akryl a vlna.

 

Třídění dle materiálu ze kterého je koberec vyroben

 

Polyamid PA (Nylon) :

Polyamid je velmi měkký, odolný a odolný vůči skvrnám a oděru. Je to nejpopulárnější z kobercových vláken z velké části - podle některých odhadů jsou asi dvě třetiny všech syntetických koberců vyrobeny z nylonu. Má dobrou odolnost proti opotřebení, plísním a hnilobě, snadno se barví a dobře drží barvu. Obvykle je cenově dostupný - levnější než vlna, ale dražší než jiné syntetické materiály. Tyto koberce, pokud se o ně dobře pečuje, mohou vydržet 12 až 15 let, díky čemuž jsou nejodolnější ze syntetických vláken. Rozlišujeme dva typy polyamidového vlákna PA 6 a nejnovější PA 6.6. V celkových výkonnostních charakteristikách, je polyamid nejuniverzálnější a nejodolnější ze všech vláken, které poskytuje vynikající flexibilitu při vytváření různých stylů koberců.

Polypropylen PP (Ofelin):

Polypropylen je další oblíbené kobercové vlákno, které se používá v komerčních aplikacích a v rostoucím počtu bytových zařízení a je téměř stejně měkké jako nylon. Polypropylenová vlákna, známá také jako olefin, jsou podobná přírodní vlně a často se používají jako náhrada syntetické vlny. Toto vlákno je vysoce odolné vůči skvrnám, ale je náchylné ke znečištění a ulpívání na olejích, které zase shromažďují nečistoty. Čištění je však poměrně snadné - v některých případech lze dokonce použít bělidlo. Polypropylen není tak pružný jako Polyamid, a proto se běžně používá pro koberce ve stylu smyčky, jako jsou Berber. Cena polypropylenu je o něco nižší než u většiny nylonových koberců, ale vyšší než u polyesteru a akrylů. Má ovšem nejmenší výkon ze všech typů kobercových vláken, pokud jde o odolnost. Vyvarujte se přetahování nábytku po povrchu, protože vlákno by se mohlo roztavit a vlákna se slijí dohromady.

Polyester PES

Polyester je ceněný pro svou schopnost udržet živé barvy odolné proti vyblednutí. Protože je vyrobeno člověkem, je vlákno také hypoalergenní než některé jiné. Jeden typ polyesterového koberce, známý jako polyester - PET, je vyroben z recyklovaných plastových lahví, takže je ekologický. Jeho hlavní nevýhodou je, že polyester je náchylný ke zploštění pod váhou, což z něj dělá špatnou volbu pro oblasti s vysokým provozem. Může být také náchylný k olejovým skvrnám, které se z polyesterového vlákna velmi těžko odstraňují. Výhodou koberců z polyesterového vlákna je, že jsou měkké s jasnými barvami, mechanicky odolné, nekroutí se. Polyester není tak odolný jako polyamid, ale v ložnici bude fungovat dobře.

Akryl: 

Akryl, který se někdy prodává jako „syntetická vlna“, protože nabízí pocit a vzhled vlny za zlomek ceny, má dobrou odolnost vůči statické elektřině, vlhkosti, plísním, vyblednutí a skvrnám. Není to ale příliš odolný materiál a špatně se drží v místech s vysokým provozem. Někdy se mísí s vlnou. Akrylát může někdy zhnědnout, pokud je potřísněn určitými alkalickými chemikáliemi, jako jsou ty, které se nacházejí v čisticích prostředcích.

Vlna WA:

Vlna, přírodní, luxusní materiál s dlouhou životností, je nejměkčí kobercové vlákno, jaké můžete najít. Bohužel, vlna nízké kvality je náchylnější k zabarvení, zatímco vlna vysoké kvality je extrémně drahá. Někteří výrobci kombinují vlnu se syntetickými vlákny a vytvářejí koberec s výhodami obou. Zvláště běžné jsou směsi vlna - akryl. Koberec z čisté vlny je vyroben bez chemikálií nebo přísad, což z něj činí vynikající volbu pro osoby s alergiemi nebo citlivostí na chemikálie. Ale jako přírodní materiál může být vlna náchylná k poškození plísní, které se živí organickými látkami. Vlna proto není dobrou volbou pro oblasti, kde je problémem vysoká vlhkost. Vlna je považována za prémiové vlákno, protože je nehořlavé a přírodní. Koberce z vlny mají vysoké akustické a tepelné izolační vlastnosti, což znamená menší ztráty tepla z místnosti a udržují přirozenou vlhkost v místnosti. Nejlepší vlna pro výrobu koberců je "silná" vlna a ta se pěstuje na plemenech ovcí v Británii a Novém Zélandu. Britská vlna je objemnější a odolná a nabízí texturu s jedinečnými odstíny na koberci, zatímco Novozélandská vlna je měkčí a bělejší, zvláště dobrá pro jednobarevné koberce.

Sisal

Sisal je jednou z nejodolnějších dostupných možností koberců, a to nejen mezi přírodními koberci, ale sám o sobě. Vlákna sisalové agáve jsou neuvěřitelně tuhá a pevná, více než jiné vláknité materiály, jako je juta. Ve skutečnosti se sisal často používá ve věcech, jako je balicí motouz a námořní lana. Vzhled sisalu je něco, pro co je také ceněn. Stejně jako mnoho koberců z přírodních vláken má sisal výraznou tříslovou, béžovou a krémově bílou barvu, která přirozeně pochází z rostlinných vláken, ze kterých je vyroben. Vzhledem k tomu, že sisal je kobercový materiál z přírodních vláken, je netoxický a vhodný pro lidi s alergiemi a astmatem. Na rozdíl od syntetických materiálů, jako je nylon, neuvolňuje těkavé organické sloučeniny (VOC), takže sisalové koberce a předložky přispějí ke kvalitě ovzduší vašeho domova. Sisal je odolný, protože je to houževnatý materiál, ale tato houževnatost je také drsná na dotek, takže pokud je prioritou měkkost, může být pro vás vhodnější materiál jako vlna nebo juta. Vzhledem k tomu, že je sisal tak savý, je náchylný k tvorbě skvrn a nelze jej čistit za mokra nebo čistit párou.

Koberce ze sisalového vlákna

 

 


 

Koberce jsou textilní podlahové krytiny, které jsou podle DIN ISO 2424 výrobky s povrchovou vrstvou z textilních vláken a které se obecně používají k pokrytí podlahy. Pro různé oblasti použití jsou k dispozici různé typy koberců.

Koberec od stěny ke stěně - metráž:

Celoplošný koberec je obvykle definován jako textilní podlahová krytina, která pokrývá celou podlahu místnosti. Metrážové koberce dále dělíme dle třídy užití - Bytové a Komerční.

Kusový koberec:

Kusový koberec je textilní podlahová krytina s pevným tvarem a rozměry a obecně není připevněna k podlaze.

Běhoun:

Běhoun je dlouhý a úzký koberec, který se často nachází v chodbách nebo na schodech a je instalován uprostřed plochy, přičemž po obou stranách zůstává podlahová plocha.

Kobercové čtverce:

Kobercové čtverce jsou modulární textilní podlahové krytiny, které po instalaci pokrývají celou plochu místnosti.

Koberce třídíme dle blasti použití:

Dále můžeme koberce třídit dle:

Materiálu vlákna:

 • Přírodní - hedvábí, vlna, bavlna, sisal, kokos, mořská tráva
 • Syntetické - polyamid (PA), polypropylen (PP), polyester (PES), akryl (PAN) triexta (PTT)

Druhu podkladu

 • AB Action Back - syntetická juta v mřížce
 • Filc - výborná tepelná a zvuková izolace
 • Duotex - kombinace AB a filcu
 • Latex - zátěr latexem, levná technologie bez výrazných vlastností
presmerovat_automaticky