Jak nejlépe vyčistit koberec? Máte hned několik možností

28. 2. 2017

Koberce lze čistit trojím způsobem - suchým, mokrým a strojovým. Způsob, který zvolíte, záleží jak na stavu koberce a znečištění, tak na použitém materiálu. Při čištění je důležitá také délka chlupu a čistící prostředek. Na vše se společně podíváme a poradíme vám, jak si udržet koberec čistý jako ze škatulky.

  • Suché čištění koberců – Probíhá pomocí prášku. Ten se nasype na koberec a nechá se působit. Prášek na suché čištění koberců do sebe pohltí nečistoty. Po stanovené době působení jej pak stačí vysát.
  • Čištění mokrou cestou – Nejčastěji se používá tzv. mýdlová voda (1 díl kvalitního čistícího prostředku s 15 díly vlažné vody). Nepoužívejte běžně domácí čističe, například JAR, jsou agresivnější a mohou koberci uškodit.
  • Strojové čištění – Tak zvané parní čištění probíhá pomocí horké vody, čistícího prostředku a mokrého vysávání. Nečistoty jsou odnášeny vodou, která je odsávána strojem. Tento způsob je vhodný pro velmi znečištěné a sešlapané koberce. Pokud chcete docílit opravdu perfektního výsledku, doporučujeme strojové čištění přenechat profesionálům.

Péče o koberec

 

Syntetické vs přírodní vlasce

Než se pustíte do čištění koberce, je důležité vědět, ze kterého materiálu je vyrobený. Oba typy (přírodní, syntetický) se totiž čistí odlišnými prostředky. Na čištění vlněných koberců a přírodních vláken citlivých na vlhkost se používají speciální čistící prostředky, které mají šetrnější složení. Jedním z nich je i Suchá pěna, která navíc zabraňuje opětovnému znečištění plochy.

 

Syntetický koberec v oranžové barvě

 

Jak vyčistit koberec od barvy, vosků a dalších odolných skvrn?

I při pravidelném čištění a vysávání se někdy stane, že se vylije pití, rozlije barva apod. I takto odolné skvrny ale můžeme krásně vyčistit sami doma. Stačí k tomu použít ten správný přípravek.

Takovým kouzelným čističem je Elatex. Poradí si se skrvnami od laků na nehty, asfaltu, fixů, coca-coly i červeného vína. Prostředek stačí nastříkat na hadřík nepouštějící vlákna a bodovým odsáváním odstranit skrvnu, poté rozpuštěné nečistoty odsát suchým hadříkem, místo očistit vodou a vysušit. Další možností je přípravek ve spreji CC-Fleckenspray R.

Přečtěte si, jak na odstraňování konkrétních skrvn ze syntetických koberců a čalounění!

 

Jak vyčistit koberce s dlouhým chlupem?

Vyklepat, vysát nebo klasicky vyčistit. Koberce s dlouhým chlupem lze čistit stejně jako ty s menším vlasem. Dejte si však pozor při jeho vysávání na kartáč. U těchto koberců je nutné zvolit kartáč s vysokým vlasem a nastavit výšku kartáče vysavače na nejnižší stupeň. Zamezíte tak možnému zfilcovatění povrchu.

 

Světlý koberec s dlouhým chlupem

 

Tipy jak zabránit znečišťování a sešlapání koberců

  1. Používejte čistící zóny a rohožky. Zamezíte tak přenášení nečistot a koberce udržíte déle čisté. Nezapomeňte rohožky čistit.
  2. Pravidelně vysávejte. Pokud je koberec hodně zatížen, doporučujeme vysávání každý den. Používejte kartáčový vysavač, abyste odstranili prach i všechny ostatní nečistoty z povrchu a z hloubky vlákna.
  3. Na čištění používejte speciální přípravky a vyhněte se univerzálním přípravkům do domácnosti.

Pokud budete dodržovat základní pravidla péče o koberce, uvidíte, že vám vydrží dlouhé roky a stále bude vypdat jako nový. Nevíte-li si rady, který čistící přípravek použít a který způsob čištění koberce je pro vás ten nejvhodnější, obraťte se na prodejce nebo výrobce. Nebojte se napsat klidně i nám, rádi vám poradíme.
presmerovat_automaticky