Paraziti, nezvaní hosté ve dřevě - jak si s nimi poradit?

25. 6. 2018

Všelijaké breberky jsou všude kolem nás a napadají v téměř všechno živé a mnohdy i neživé. Paraziti si bohužel rádi pošmáknou i na dřevě, které máte doma, ať už v jakékoliv podobě (nábytek, střecha aj.) Co dělat, aby se ve vaší domácnosti škůdci nevyskytovali? Jak se škůdců zbavit a jaké druhy bývají nejčastější? Všechno se právě teď dozvíte!

Jaké parazity můžete mít doma?

Podíváme se na zoubek několika nejběžnějším druhům, které se vyskytují v domácnostech a řekneme si, jaká dřeva a při jakých podmínkách napadají. Když nepřítele znáte, můžete s ním lépe a účinněji bojovat.

Červotoč proužkovaný

Je to malinký, ani ne půlcentimetrový brouček s tečkovanými proužky na zádech. Napadá především dřevo jehličnatých stromů. Poznáte ho bezpečně podle toho, že trámy napadá jen z vnitřní strany. Pochutná si hlavně na opracovaném dřevě.

Vývoj tohoto parazita trvá jeden až tři roky. Preferuje vlhkost 12—60 % a teplotu asi 22°C. Naopak hyne při teplotě 42°C nebo -16°C. Jeho větším příbuzným je červotoč umrlčí.

Červotoč umrlčí

Tento druh červotoče bývá nejvíce aktivní na jaře, a to hlavně v květnu a červnu. Vydrží toho o něco víc než jeho proužkovaný kolega. Vyhledává dřevo s vysokou vlhkostí a hlavně to, jež je vystavováno zimním mrazům. Nejvíc si smlsne na starém dřevě a nezáleží mu, jestli je to strom jehličnatý, nebo listnatý. Nábytek ho ale rozhodně zajímat nebude.

Tesařík krovový

Tesařík patří k největším dřevním škůdcům. Jde po dřevě z jehličnanů v jakékoli podobě. Krom krovů, plotů a nosných konstrukcí napadá třeba i podlahy. Jeho vývoj je ale zdlouhavý, může trvat klidně i 10 nebo 15 let, ale žije neúměrně krátce. Největší škody páchají jeho larvy, které umí dřevo tak rozežrat, že z něj zbydou jen piliny.

Ale pozor! Nejen hmyz napadá dřevo. Velkou škodu mohou napáchat i různé houby a plísně.

Jak se zbavit parazitů?

Tuto otázku si klade lidstvo již velmi dlouho. Ať jsou to potvůrky parazitující na člověku, zvířeti, nebo na dřevě, vždycky se jich budete zbavovat velmi těžko. Nikdy si totiž nemůžete být jistí, kde všude se stihli rozptýlit a kde nakladli svá vajíčka.

Jestliže bezpečně víte, že se paraziti nachází jen v jednom kusu nábytku, vezměte ho a vyhoďte. Ještě lépe spalte. I kdyby se vám povedlo z něj vetřelce vyhnat, dřevo už bude prolezlé, plné chodbiček a tím pádem nejen křehčí, ale i náchylnější na chycení nějaké plísně, nebo zatékání vody. To platí především u venkovních objektů.

Zakoupit si můžete různé impregnace a postřiky, ty bychom ale příliš nedoporučovali. Jednak nikdy nevíte, co za chemikálii si rozptýlíte po domě a jak na to budete reagovat.  

Využít můžete také služeb kvalifikované deratizační firmy v případě, že nechcete nic podcenit, nebo už vám paraziti přerostli přes hlavu. Ty už vědí, co na kterého rošťáka dřeváka platí a hlavně si umějí i zkontrolovat, jak jejich zásah dopadl.

 

Nejlepší obrana je prevence

Jak už to tak bývá, nejlépe se řeší problém, ke kterému ani nikdy nedošlo. Nejlepší ochrana proti škůdcům je tedy zabránit jim, aby se k němu vůbec dostali. Stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel a riziko napadení vašeho dřeva parazitem se rapidně sníží.

  1. MINIMALIZOVAT VLHKOST - vlhkost je úhlavním nepřítelem dřeva. Podporuje růst plísní a hub, ale i hnilobu samotného dřeva. Pokud jde o nábytek, trámy, krovy atp., dřevo vždy řádně ošetřete. Jestli máte někde uložené nějaké latě, desky atp., snažte se je co nejvíc izolovat od vody. Nezapomínejte ale větrat.
  2. ZAMEZIT PŘÍMÉMU STYKU SE ZEMINOU - veškeré dřevěné kůly, sloupky pergoly nad terasou atp. byste neměli zapouštět přímo do země bez nějakého ochranného prvku, kterým může být třeba kovová krytka, nebo ještě lépe beton. V zemi žije spousta mikroorganizmů, na to nezapomínat. Pokud uskladňujete nějaký dřevěný materiál venku, dejte ho na nějakou podložku, aby neležel přímo na zemi.
  3. OŠETŘENÍ - ať už se jedná o váš dřevěný nábytek, nebo třeba terasu, nezapomeňte na ošetření ochranným nátěrem, jak už jsme vám radili v jednom z našich článků.




presmerovat_automaticky