Rolety a žaluzie - vnitřní vs. vnější

5. 2. 2018

Počasí se nám pořád extremizuje a horka v létě začínají být čím dál úmornější. Dobře, že máme stínící techniku. Jenže té existuje spousta druhů a je těžké se zorientovat, který je ten nejvhodnější právě pro vás. Snadná pomoc! Stačí se pohodlně usadit a začíst, protože dnes radíme s výběrem vnitřních a venkovních rolet a žaluzií.

Vnitřní, nebo vnější stínění?

Vnitřní žaluzie, nebo venkovní rolety? Či obráceně? Nebo úplně jinak? Člověku z toho jde hlava kolem. Dobře, tak se na chvilku zastavme a uvědomme si napřed, PROČ chceme stínící techniku pořizovat.

  • "Sousedé nám neustále čučí do oken."
  • "Pouliční osvětlení je příliš svítivé. Ani nepoznám, že je noc."
  • "Sluníčko se nám celý den opírá do oken a my jsme jako ve skleníku."
  • "Bylo by fajn, kdyby mi v zimě okny neutíkalo ven tolik tepla."
  • "Kvůli světlu z oken nevidím na televizi, ani na počítač."

Pro každou situaci existuje vhodné řešení. Obecně ale platí, že nejefektivnější je vnitřní a vnější stínění nakombinovat. To vnější slouží většinou jako tepelný izolant, vnitřní zase brání pohledům zvědavců zvenčí či světelným paprskům rušit vás z klidného spánku.

Žaluzie

Žaluzie jsou obecně levnějším řešením. Ač vnější nebo vnitřní, oproti roletám mají výhodu v tom, že jejich sklon se dá nastavit, tudíž můžete sami regulovat množství světla, které pronikne do místnosti.

Vnitřní

Vnitřní žaluzie jsou naprosto nejběžnější a nejlevnější formou stínění v domácnosti. Jejich instalace je jednoduchá, stejně tak jejich údržba. Většinou jsou ale docela křehké, takže není nikterak složité je poškodit. Navíc vám vůbec nepomůžou, co se týče izolace tepla.

Dříve se k jejich výrobě používal převážně hliník. Dnes se z estetických důvodů dostalo i na jiné materiály. Své místo v našich domácnostech už si tak našly třeba i dřevěné žaluzie nebo textilní vertikální žaluzie, které se hodí především na zastínění větších okenních ploch.

Venkovní

Velkou výhodou venkovních žaluzií je právě fakt, že jsou schopny zadržet teplo  vně vašeho domu. Je dokázáno, že umí odstínit až 20 % tepla, jež se snaží udělat z vašeho příbytku saunu. Instalace je ovšem o dost složitější a vyžádá si i zásahy do okolního zdiva.

Na druhou stranu se ale postarají o ochranu vašich oken. Třeba při větším větru nebo bouřce mohou lítat vzduchem menší větvičky, písek, nebo dokonce kamínky.

Rolety

Rolety vytvoří před nebo za vaším oknem téměř neproniknutelnou stěnu. Jejich účinek, ať už tepelný či světelný, je maximální.

Vnitřní

Vnitřní rolety plní, krom totálního zatmění okna, především dekorativní funkci. Nejčastěji se můžete setkat s látkovými roletami, ale do některých interiérů lépe zapadnou třeba bambusové. Jejich údržba je ale poněkud složitější. Obzvlášť, pokud nejsou vhodné k praní. Tipy na čištění už jsme vám poskytli v jednom z našich předchozích článků.

Vnější

Vnější rolety jsou naprosto nejúčinnější, co se týče izolace světla a tepla. Obojí zanechávají z velké části mimo stěny vašeho domu či bytu. Jsou-li správně nainstalované, jsou schopny nahradit klimatizaci, která není úplně nejzdravějším řešením přehřátých pokojů. Navíc plní funkci okenic, tedy jsou schopny ochránit vás i před vniknutím nějakého toho nezvaného hosta. A dokonce mohou být i zajímavým architektonickým prvkem a tlumí částečně i zvuky zvenčí! Je to ovšem nejdražší varianta stínění.

Nejideálnější je pořídit si vnitřní žaluzie kvůli regulaci slunečního svitu a k tomu vnější rolety pro větší bezpečí a eliminaci tepla, světla na noc a hluku.

 




presmerovat_automaticky