Kam umístit vinylovou podlahu?

19. 5. 2016

Možností kam umístit vinylovou podlahu je mnoho
 

V předchozích článcích jste se mohli dozvědět, co je to vinylová podlaha, jaké jsou její vlastnosti, výhody, ale také na co byste si měli dát při jejím výběru pozor. Dnes se podíváme na to, do jakých místností je nejlepší vinylovou podlahu umístit.

Vzhledem ke své trvanlivosti je vinylová podlaha ideální pro vytížené místnosti s velkým provozem. Koupelny a kuchyně jsou tak dvě z nejoblíbenějších místností pro vinylové podlahy.

 

Vinylová podlaha do kuchyně
 

Vinylová podlaha do kuchyně


Druhá nejpoužívanější místnost po obývacím pokoji je kuchyň, která se ale vyznačuje nejrušnějším provozem. Chodíme tam mnohokrát během dne, ať už jde o přípravu jídel, o mytí nádobí nebo přendání nákupu do lednice. Proto by měla být nejdůležitějším faktorem při výběru podlahy v kuchyni vysoká odolnost proti oděru. Zde bych volil minimální nášlapnou vrstvu 0,4 mm. Ta je do bytu, kde se chodí v přezůvkách nebo naboso a se standardním pohybem osob, dostačující.

Nášlapná vrstva 0,5 až 0,8 mm je už předurčena pro komerční využití. Navíc druhým, ne-li nejdůležitějším znakem kuchyňské podlahy musí být odolnost proti skvrnám a vodě, což vinylové podlahy s PU ochrannou vrstvou splňují. Jsou totiž odolné vůči skvrnám a snadno se čistí. Mnohokrát nám něco náhodou spadne nebo se vylije a hned máme na podlaze flek.

Na čištění nepoužívejte Savo, silné čisticí prostředky nebo abrazivní čisticí prostředky. Je třeba se také vyhnout používání houbičky, protože může poškrábat povrch materiálu. Podlaha v kuchyni musí být odolná vůči všem druhům padajících předmětů, jako jsou nože, vidličky nebo talíře.

Vzhled podlahy a její struktura postřehnutelná pohmatem je také velmi důležitým estetickým faktorem, který byste měli mít na paměti. Můžete volit podlahu s imitací dřeva, imitaci kamene nebo dlažby. 
 

Vinylová podlaha do koupelny
 

 Vinylová podlaha do koupelny 


Koupelna je zvláštní místo, protože je často prvním místem, kam ráno směřujete, a posledním místem, než se vydáte večer do postele. Je to místnost, kde trávíte velké množství času po malých časových úsecích. Z tohoto důvodu je klíčový návrh koupelnového prostoru. Vinyl vám naštěstí dává nepřeberné množství možností ve výběru designu pro podlahu v koupelně. Vinylové podlahy nabízejí širokou škálu dekorů, jsou trvanlivé a snadno se udržují v čistotě.

Vinylová podlaha se vyznačuje vysokou odolností proti vlhkosti, a pokud je dodržena stabilní teplota, tak se nekroutí a nemění rozměry. Je také odolná vůči skvrnám a nečistotám, což je v koupelně velmi důležité, protože musí být hygienická a snadno čistitelná. Výhodou vinylové podlahy je také její protiskluznost. V koupelně je důležité, že vinylové podlahy mají nízký tepelný odpor a teplo dobře proniká, takže jsou ideální pro montáž na vodní podlahové vytápění. Takže ano, vinylové podlahy lze do koupelen jen doporučit.
 

Vinylová podlaha na OSB desky
 

Lepit vinylovou podlahu na dřevovláknité desky OSB, DTD, Durelis, jen zatmelit a přebrousit spoje?  Na tento postup v žádném případě nespoléhejte. Všechny spoje se po čase prokreslí. Pokud bude problém, výrobce takovýto podklad neuzná. Jediná správná volba je zatmelit spáry, spoje a otvory po vrutech například tmelící hmotou Chemos PT-12, která je po uschnutí brousitelná a zachovává si stále svou pružnost. Poté zbrousit, napenetrovat  a použít nivelační hmotu s vlákny v minimální tloušťce 4 mm.

To se týká vinylových podlah lepených. Pokud nechcete nivelovat, máte možnost použít vinylovou podlahu plovoucí se zámkem, na HDF nosiči nebo celovinylovou, které to snesou.  Pokud pokládáte plovoucí vinylovou podlahu na OSB desku, nikdy nepožívejte parozábranu. 

 

Vinylová podlaha do sklepa
 

Není vhodná z důvodu kolísavé vlhkosti a teploty.
 

Vinylová podlaha do garáže
 

Ano, vinylovou podlahu lze instalovat do garáže za dodržení několika podmínek. Garáž musí být stále temperována alespoň na 18°C. Nalepená podlaha se musí ošetřit přípravkem Dr.Schutz CC-SuperPU-Siegel, který zabrání migraci gumy z pneumatik do podlahy a také soli a nečistot. Vytváří extrémně odolný ochranný film s vynikající životností.
presmerovat_automaticky