Vinylové podlahy a jejich vliv na zdraví

3. 6. 2016

Vinylové podlahy a jejich vliv na zdraví


Už víte, co je to vinylová podlaha a oceňujete její výhody? Dokonce jste se rozhodli, kam podlahu umístíte, ale váháte, zda bude taková podlaha zdravotně nezávadná? O tom vám prozradíme více v dnešním článku.

Všichni přední evropští výrobci přešli na výrobu podlah, u kterých jsou používána pouze změkčovadla bez potřeby ftalátů. Změkčovadla bez ftalátů použité při výrobě vinylových podlah jsou hodnocena jako zdravotně nezávadné podle Evropské komise SCENIHR (Vědecká komise pro nově definovaná zdravotní rizika) a jsou používána mnoho let v oblastech citlivých na zdraví, jako jsou např. zdravotnická zařízení (infuzní trubičky, transfuzní pytlíky apod.), výrobky pro děti, dětské hračky či obaly na potraviny.
 

Bezpečnost a vysoká kvalita na prvním místě

Aby výrobci dosáhli pružnosti u vinylových výrobků, používají takzvaná změkčovadla. Tato změkčovadla, například ftaláty, existují v různých tvarech a druzích a používají se již několik desetiletí. Díky pečlivým kontrolám a hodnocením výrobků před jejich uvedením na trh i po něm platí, že výrobky z vinylu obsahující současná změkčovadla, jsou bezpečné a vysoce kvalitní. Látky, které se používají při výrobě vinylových podlah, splňují ty nejpřísnější předpisy a zákony týkající se zdraví. Proto jsou naprosto bezpečné a děti si na nich mohou bezstarostně hrát, lézt i chodit.

Pravdou je, že změkčovadla mají tendenci „putovat“ a mohou se uvolňovat do okolního prostředí. V současné době však výrobci vinylu snižují množství těkavých organických látek (VOC) a tyto látky tak zůstávají ve vinylové podlaze. Vzduch ve vaší domácnosti je tudíž vždy čerstvý.
 

Věřte zavedeným výrobcům

U našich produktů zveřejňujeme veškeré technické informace, které jsou od výrobce či dovozce k dispozici. Výrobci vinylových podlah, kteří vyrábí podlahoviny bez ftalátů, se tímto faktem velice rádi pochlubí. V zásadě platí: pokud má podlaha označení CE, znamená to, že je schválena pro prodej v zemích EU a že výrobce musel doložit zdravotní nezávadnost.

Doporučujeme věřit zavedeným výrobcům podlahovin, kteří sice nabízejí vyšší cenu podlah, ale není v jejich zájmu hazardovat se svým jménem a pověstí. Určitě se vyhněte produktům s původem ze země draka nebo výrobcům „bez historie“.

Pokud chcete mít absolutní jistotu v otázce zdravotní nezávadnosti podlah, doporučujeme čistě přírodní materiály, jako jsou marmoleum, dřevo nebo korek
presmerovat_automaticky