Vybíráme koberec efektně a efektivně

2. 5. 2018

Koberec místnost opticky zútulní a pocitově i zateplí. Každý druh má ale svou podstatu a jinou funkci. Proto je dobré se nad výběrem pečlivě zamyslet a nepořídit to první, co nám přijde pod ruku. Bytový design má svá pravidla a vždy nejde jen o kombinování barev. Nemusíte mít strach, my vás světem koberců a jejich výběrem provedeme.

Jakou funkci má u nás koberec plnit?

To je první otázka, kterou si musíme položit. Je totiž obrovský rozdíl, když pořizujeme koberec pro děti a např. do obýváku. Jiné vlastnosti budeme chtít po kusovém koberečku k posteli a jiné zase od koberce, jenž pokryje celou místnost. Takže se zaměřme na následující body:

  • Jde nám pouze o estetiku, nebo je za nákupem koberce ještě jiný záměr? Např. tepelná izolace atp.
  • Má být celoplošný nebo jenom kusový?
  • Jak moc se v dané místnosti chodí - jakou celkovou zátěž musí koberec snést?
  • Máme doma nějaké rizikové faktory? Např. děti, pes, kočka...
  • Kolik do něj chci investovat?

Našli jste odpověď na všechny otázky? Výborně, můžeme pokračovat.

Korespondence s interiérem

Je navýsost zřejmé, že i koberec, stejně tak jako ostatní bytové doplňky, by měl korespondovat s již nastaveným rázem dané místnosti. Měl by ráz pokoje podtrhovat, zvýrazňovat, ale nenarušovat.

Barva

Barev nikdy nemíchejte moc, protože to potom nedělá dobrotu. Vůbec nejlepší je si zvolit jednu barvu a maximálně pracovat s odstíny, nanejvýš ještě s kombinací s černou nebo bílou.

Barva také ovlivní optickou velikost místnosti. Vybíráme-li např. koberec do obýváků, asi bychom nechtěli, aby působil jako přístěnek pod schody Harryho Pottera. Proto zvolme raději světlejší barvu, jež pokoj opticky roztáhne.

V dětském pokoji hraje barva koberce obrovskou roli. Nepodceňujte v tomto ohledu názor vašeho potomka a žlutou prosím vyřaďte jako možnost hned předem. Tato barva totiž do dětského pokoje vůbec nepatří. Je totiž dokázáno, že děti stresuje.

Účelnost

Jestliže si pořizujete koberec do ložnice, budete patrně chtít, aby byl heboučký, protože je to přece jen první povrch, se kterým přijdete do kontaktu, jakmile se rozhodnete vstát. Kdežto třeba koberec do kuchyně by měl snést větší zátěž a měl by skutečně fungovat řekněme jako podlahová krytina. Speciálně do kuchyně se klidně nebojte pořídit koberec zátěžový, který se běžně používá např. do komerčních prostor.

Optická velikost prostoru

Ta nesouvisí pouze s barvou, jak už jsme si řekli, ale i s velikostí a umístěním kusových koberců. Tady pracuje optika a hlavně její klamy. Pokud máme malinkou místnost a potřebujeme ji opticky zvětšit, pořiďme menší kobereček. Proč? Protože mozek vidí, že je od nábytku celkem daleko a vytváří to dojem volného prostoru. Naopak, když máte prostoru dost a zaplácnete ho zbytečně velkým kobercem, zjistíte, že máte pocit, že ten prostor snad volný ani není.

Na co si dát při výběru pozor

  • Pokud máte doma malé děti nebo domácího mazlíčka, rozhodně zvažte mnohem pečlivěji, kam a jestli vůbec koberec umístíte. Byla by velká škoda muset co měsíc kupovat nový, nebo se jej snad dokonce neúspěšně snažit čistit. Která podlaha je nejvhodnější pro psi a kočky a která naopak pro děti, si můžete přečíst v našich předchozích článcích.
  • Pozor na vlhkost, plísně a různé breberky, jako jsou třeba moli.
  • Alergici by měli být při výběru koberce zvláště obezřetní. Měli by se o něj starat více než zdraví lidé, aby se v něm neusazovalo tolik prachu. Možným řešením může být např. i čistička vzduchu.

 




presmerovat_automaticky